آبادان ۱۳۰ روز بدون شهردار / ترکش‌های متروپل بلای جان مدیریت شهری – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

فضای بی روح آبادان

شهردار آبادان باید در رده وزیر یا استاندار باشد

«سیدمحمد مولوی»، نماینده مردم آبادان در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: شهر آبادان با مشکلاتی که در موضوع عمرانی، زیرساختی و مبلان شهری دارد اما حادثه متروپل برای مسئولان این شهرستان تجربه نشد.

وی با بیان اینکه وقفه‌ای که اکنون در تأیید یا تعیین نشدن شهردار است برای ما (نمایندگان مردم آبادان در مجلس) قابل قبول نیست، عنوان کرد: ما از طریق مراجع قانونی این موضوع را هم مطالبه و هم بازخواست می‌کنیم چون مردم از ما درخواست پیگیری دارند.

عضو شورای شهر آبادان توضیح داد: مردم، مراجعان و ارباب رجوع نه تنها رضایتی از خدمات و نحوه ارائه خدمت در شهرداری آبادان ندارند بلکه بی نظمی حاکم سبب ایجاد سردرگمی شدیدی در شهر و شهرداری شده است.

بغلانی ادامه داد: انتصابات نامتناسب و غیر تخصصی در بسیاری از حوزه‌ها زمینه‌ساز وضع نابسامان و آشفتگی فعلی در آبادان است.

وی تصریح کرد: شورای شهر آبادان باید بدون هرگونه حب و بغض و مسائل شخصی و سیاسی این موضوع مهم را فراتر ببیند. باید یک فرد توانمند، متخصص و آشنا به ساختار شهرداری، شهردار آبادان شود و هیچ اشکالی ندارد شورای اسلامی شهر آبادان برای انتخاب یک شهردار توانمند و متخصص به شهرهای مختلف سفر کند و افراد مسلط را دعوت کنند.

وی افزود: در حال حاضر شهرداری آبادان آشفته‌ترین روزهای خود را تجربه می‌کند و این آشفتگی در همه حوزه‌ها در یک سال گذشته نمود عینی‌تری پیدا کرده است.

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها- محمود نواصر: دوم خردادماه سال جاری بعد از حادثه برج متروپل که باعث جان باختان ۴۳ نفر و مصدومیت ۳۷ نفر شد و طولی نکشید که «حسین حمیدپور» شهردار وقت آبادان عزل شد.

این در حالی است که از آن زمان تاکنون سکان شهرداری آبادان با سرپرست اداره می‌شود؛ بنابراین انتخاب نشدن شهردار آبادان سبب شده تا چالش‌های جدی در این زمینه ایجاد بشود به گونه‌ای که برخی مسئولان بر لزوم پیگیری و رفع این بحران تاکید دارند.

وی تاکید کرد: سرپرست فعلی شهرداری آبادان در صورت وجود دیگر افراد رد صلاحیت شده باید سریعاً نسبت به جایگزین آنها با اخذ استعلامات لازم اقدام و تعیین تکلیف کند.

عضو شورای شهر آبادان تاکید کرد: بنده به عنوان رئیس کمیسیون حقوقی در خصوص همه مدیرانی که به عنوان سرپرست انتخاب و توسط استانداری رد صلاحیت شدند، پیگیری خواهم کرد؛ البته در این رابطه مکاتباتی را انجام دادم که هیچ‌گونه پاسخی از استانداری به این شورا ارسال نشد.

پس از فاجعه متروپل فضای شهر آبادان تحت تأثیر قرار گرفت و مردم از وضعیت فعلی گلایه‌مند هستند. شهردار در هر شهر کلیددار شهر است و اکنون می‌توان اینگونه قلمداد کرد که کشتی شهر آبادان روی عرشه خود کشتی ندارد.

وی بیان کرد: بلاتکلیفی و صادر نشدن حکم برای شهردار منتخب و تعیین تکلیف نشدن وضعیت انتخاب شهردار آینده بر دامنه این آشفتگی افزوده است.

انتظار برای پاسخ وزارت کشور

آشفتگی در شهرداری آبادان

وی تاکید کرد: خدمات‌رسانی مطلوب شهری به شهروندان آبادانی از اولویت نخست در انتخاب شهردار است.

آبادان ۱۳۰ روز بدون شهردار / ترکش‌های متروپل بلای جان مدیریت شهری

مولوی ادامه داد: از طرفی سازمان منطقه آزاد اروند در حال نابودی شهرهای آبادان و خرمشهر است و این دو شهر را بیچاره کرد.

همچنین از شورای اسلامی شهر آبادان انتظار می‌رود برای انتخاب شهردار به گونه بهتری اقدام کند و بیش از این فرصت‌سوزی نکند زیرا مردم عملکرد ۹ عضو شورا را در زیر ذره بین قرار داده‌اند.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5607631/%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%86-%DB%B1%DB%B3%DB%B0-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%BE%D9%84-%D8%A8%D9%84%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AA

وی بیان کرد: اگر فرد انتخاب شده توسط شورای اسلامی شهر آبادان شرایط شهردار شدن را ندارد، چرا این فرد را انتخاب کردند؟ اگر شرایط ندارد، چرا اصرار می‌کنند که همین فرد شهردار شود؟ وزارت کشور اگر می‌بیند فرد انتخاب شده شرایط شهردار شدن را ندارد باید به صورت کتبی این موضوع را اعلام کند که این امر هم از سوی وزارت کشور انجام نمی‌شود.

مولوی تصریح کرد: چنانچه فردی که از سوی شورای اسلامی شهر آبادان انتخاب شده، شرایط لازم را برای شهردار شدن ندارد، چرا این شورا فردی را انتخاب می‌کند که شرایط ندارد؟

وی ادامه داد: پس از این حادثه تلخ که کشور را داغدار کرد، گفتم که این حادثه درس عبرتی می‌شود برای شورای اسلامی شهر آبادان و افرادی که می‌خواهند شهردار این شهر شوند اما این اتفاق رقم نخورد؛ همچنین از وزارت کشور و استانداری انتظار می‌رفت در خصوص مشکلات آبادان تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری درستی بگیرند اما اینگونه نشد.

درسی که عبرت نشد

مولوی عنوان کرد: برای ارائه فراخوان بررسی سوابق شهردار اقدام خوبی است ولی در برخی زمان‌ها نیروهایی هستند که ما باید برویم و از آنها خواهش کنیم تا بیایند و کار کنند؛ بنابراین برای بعضی نیروهای توانمند باید از آنها دعوت کرد تا برای معرفی برنامه‌های خود به آبادان بیایند.

عضو شورای شهر آبادان اظهار کرد: در ماه‌های قبل بنده یکسری شاخص‌ها با توجه به منویات مقام معظم رهبری اعلام کردم که اهم آن قبل از هر گونه عزل و نصبی باید استعلام از نهادهای نظارتی و مراجع ذی‌صلاح صورت می‌گرفت که حتی در آخرین انتصابات صورت گرفته این شاخص‌ها رعایت نشده است.

نماینده مردم آبادان در مجلس افزود: اکنون مدتی است که سرپرست شهرداری آبادان منصوب شده و به اندازه بضاعتش در حال فعالیت است ولی سرپرست تا به کی؟ انتظارمان این است که ظرف مدت کوتاهی شهردار توانمند و متخصصی برای آبادان انتخاب شود و وزارت کشور نیز حکم آن را ابلاغ کند.

این در حالی است هر لحظه ممکن است که بارندگی رخ بدهد و با توجه به شرایط زیرساختی آبادان، شهرداری همیشه در خط مقدم این موضوع است ولی مشخص نیست اکنون که شهردار نیست و چه اقداماتی در این زمینه انجام می‌شود.

«احسان عباسپور» فرماندار ویژه آبادان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: پیگیری‌های لازم برای انتخاب و تعیین و تکلیف شهردار در وزارت کشور انجام شده و منتظر نتیجه نهایی هستیم.

وی گفت: شایسته است که شهردار آبادان، شهرداری با تراز کشوری در حد وزیر باشد و انتظار ما از شورای اسلامی شهر آبادان انتخاب با همچنین افقی است.

بغلانی تصریح کرد: زمان ریاست بنده در شورا هیچ‌گونه مکاتبه‌ای مبنی بر رد صلاحیت پرسنل ارسال نشده و ظاهراً این گونه مکاتبات به رئیس حراست و شهردار وقت یا سرپرست آن ارسال شد و این اشخاص باید پاسخگوی افکار عمومی باشند که چرا در این خصوص تعلل کردند که با این انتخاب‌ها در این مدت موجبات ضرر، آشفتگی شهر و شهرداری و همچنین تذکرات مراجع بالادستی شده است.

آبادان ۱۳۰ روز بدون شهردار / ترکش‌های متروپل بلای جان مدیریت شهری

نماینده مردم آبادان در مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه «برای ارائه فراخوان ارسال سوابق متقاضیان سمت شهرداری توسط شورای شهر آبادان آیا فراخوان باید به صورت گسترده منتشر شود و آیا جلسات انتخاب شهردار باید علنی یا غیر علنی برگزار شود؟» توضیح داد: با توجه به مشکلاتی که در شهرداری آبادان وجود دارد به هر اندازه که شفافیت وجود داشته باشد تا مردم در جریان امور قرار بگیرند، خیلی ارزشمند است.

نماینده مردم آبادان در مجلس گفت: اگر می‌خواهیم آبادان رشد کند باید افراد متخصص بزرگ در این شهر مدیر باشند.

فرماندار ویژه آبادان عنوان کرد: هم اکنون شهرداری آبادان با سرپرست مدیریت می‌شود و همه اختیاراتی را که یک شهردار می‌تواند داشته باشد، سرپرست دارد.

آبادان ۱۳۰ روز بدون شهردار / ترکش‌های متروپل بلای جان مدیریت شهری

مولوی با تاکید بر اینکه نیروهای دست دوم و سوم برای حل مشکلات آبادان هیچ جایگاهی ندارند و هیچ کاری را انجام نخواهند کرد، اظهار کرد: شهردار آبادان باید رده‌ای کشوری یا حداقل باید رده استانی داشته باشد و شهرداری که رزومه‌اش خالی است و در دوران خدمتش حداقل چهار دستاورد ندارد، چگونه می‌خواهد در یکی از کلان‌شهرهای خوزستان عملکرد مطلوبی داشته باشد؟

بغلانی عنوان کرد: در خصوص سوالات همشهریان در زمینه سرپرست فعلی و رأی ندادن بنده به او باید اعلام کنم که سرپرست هم جز افرادی است که وزارت کشور در خصوص تأیید نشدن او مکاتباتی داشته است.

نماینده مردم آبادان در مجلس توضیح داد: با وجود اینکه برای عمران شهری آبادان اعتبارات لازم با تلاش‌های فراوان وارد شهر می‌شود و اتفاقات مثبت اخیر به علت همین منابع است اما تاکنون وضعیت شهردار آبادان تعیین تکلیف نشد.

نماینده مردم آبادان در مجلس با تاکید بر اینکه ضرورت دارد که شورای اسلامی شهر آبادان برای انتخاب شهردار شاخص‌های بالاتری را در نظر بگیرد، گفت: اگر قرار باشد تحولی در شهر آبادان صورت گیرد و مردم رضایتمند باشند، تعیین تکلیف وضعیت شهردار آبادان و انتخاب کسی به این سمت، یکی از موضوعات مهم این شهر است؛ چرا که نمایندگان چنانچه بخواهند اعتباری را وارد شهر آبادان کنند، در این شرایط نمی‌دانند باید به چه کسی آن را تحویل دهند در حالی که اگر شهردار فعال بود، اقدامات بهتری صورت می‌گیرد.

«قاسم بغلانی» عضو شورای شهر آبادان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: از همه همشهریان بابت وضع فعلی مدیریت شهری در آبادان عذر خواهی می‌کنم.