آشنایی با انواع سبک های معماری – ۲۰ سبک معماری شاخص جهان

معماری رومی ادامهای از معماری یونانی بود که به مرور به پیشرفتهای سازهای سایت karaj-home بسیاری دست یافت. رنسانس به معنای زایش دوباره است و جنبشی فرهنگیست که از قرن ۱۴ در فلورانس ایتالیا آغاز شد و تا قرن ۱۶ در اروپا گسترش یافت. پس در حین چیدن پلان بهتر است، طرح به گونهای رقم بخورد که دیوارها و پارتیشنها در آینده از تابیدن نور کافی ممانعت نکرده تا فضای داخلی از نور محروم نشود. به این نحو که هر یک از معیارهای فضای باز، مؤلفه­های سازنده دلبستگی، بیشترین تأثیرگذاری خود را بر معیار فضای سبز؛ و پسازآن به ترتیب، بر معیارهای فضای بازی کودکان، پیاده­راه­ها، مبلمان شهری، مسیرهای سواره و در نهایت فضای نشستن، دارند. معماری اسلامی گسترهای از خاورمیانه تا آفریقای شمالی، آسیای مرکزی و اروپای جنوبی دارد و در هر منطقه از فرهنگ و اقلیم آن مرز و بوم تاثیر گرفته است. فرم ساختمان در سبک ارگانیک معمولا نامتقارن است تا با طبیعت اطراف در هماهنگی کامل قرار گیرد. نمونه شاخص معماری ارگانیک خانه آبشار با طراحی معمار بزرگ فرانک لوید رایت است که نمونه کمال هارمونی و هماهنگی در تمامی اجزای ساختمان است.

همچنین می تواند در شرکت های دولتی و خصوصی حوزه معماری و ساخت و ساز مشغول به کار شود .مهندس معمار همچنین آمادگی کار در رشتههای مرتبط با معماری مثل معماری داخلی، طراحی صحنه یا طراحی صنعتی را نیز دارد. این ساختمان همچنین به عنوان بلندترین ساختمان مسکونی در اروپا شناخته میشود و همین آن را به یکی از برترین های معماری بیونیک تبدیل میکند. همچنین یافتن پیمانکاران و جمعآوری مصالح ساختمانی مورد نیاز ممکن است، بیشتر طول بکشد. 3) در ساختمان های اداری به ندرت پیش می آید که از صد درصد هوای تازه استفاده شود و اکثر ساختمان های اداری براساس حداقل هوای تازه مورد نیاز طراحی می شود. استفاده از سایه بان برای ممانعت از نور خورشید از سمت جنوب آسان می باشد. سبکهای جدید معماری مانند معماری پایدار و معماری زمینه گرا به دنبال بهرهگیری از روشهای ساده ساختمانهای بومی برای ایجاد آسایش محیطی در ساختمانها هستند.

از کار افتادن سیستم های تاسیساتی، اتصالات برقی، ترکیدن لوله ها و نشتی آب از سقف از جمله مواردی است که در بسیاری از محیط های اداری، روند حضور و آسایش مراجعه کنندگان و حتی خود کارمندان را نیز با مشکلاتی روبرو می کند. هدف اصلی در پروژه مجتمع مسکونی پرستوی عظیمیه خلق فضایی دلنشین با فراهم آوردن آسایش نسبی برای ساکنین آن بوده است. کانستراکتیویسم جنبشی آوانگارد (پیشرو) بود و بناهای طراحی شده در این سبک، دارای پرداختی ساده و بدون تزیینات و سازهای هندسی با ایدهبرداری از سازههای مهندسی هستند. در ادامه باید اضافه کرد این ساختمان به گونهای طراحی شده که میتوان افق را بدون هیچ مانعی از تمام واحدها مشاهده کرد و همین امر آن را به یکی از برترین های معماری بیونیک تبدیل کرده است. تمام پروژه های ساختمانی به یک طراح ساختمان که معمولا یک معمار دارای مجوز یا مهندس سازه است، نیاز دارد. این پروژه در همدان، یکی از شهر های تاریخی ایران واقع شده است. این پلان یکی از زیباترین در نوع خود به شمار می آید. این ساختمان در قسمت جنوبی رودخانه تامس واقع شده است. بلندترین ساختمان سوئد واقع شده در شهر مالمو، واقع لایق این نام گذاری است.

مشهورترین روش حل عددی این دستگاه معادلات، روشی است به نام اجزا محدود. هر آنچه را که از دوره های فوق آموخته اید ، ترسیم و مدلسازی کنید و از ایجاد بیش از یک راه حل برای مسئله ترس نداشته باشید ، زیرا این امر می تواند به ارزیابی سایر موارد کمک کند و ممکن است قطعاتی از هر ایده را به صورت کلی درآورد. علاوه همه موارد مساحت راه پله در هر طبقه 10 متر است. این پروژه معماری بیونیک واقع شده در کاوینگتون کنتاکی (Covington, Kentucky) این ساختمان مسکونی ۲۰ طبقهای است که دارای استخر، ۷۰ واحد مسکونی، سالن اجتماعات، امکانات باغ و رستوران در طبقه پلازا نیز است. مانند ساختمان سلفریج (Sefredges Building) که توسط جان کاپلیکی (Jan Kaplicky) در ۴ طبقه طراحی شده است و نمای آن شامل ۱۵۰۰۰ دیسک الومینیومی است که بر روی یک صفحه آبی نصب شده اند.

سبک صنعتی به معنای کاربرد هندسه و المانهای صنعتی و مهندسی در طراحی داخلی و نمای خارجی ساختمانهاست. از سبک آرتنوو همچنان در طراحی داخلی فضاهای مجلل و طراحی نردهها و دیگر المانهای نمای ساختمان استفاده میشود. نمای ساختمان اگرچه امری قابلتفکیک از کلیت طراحی معماری ساختمان نیست، اما بالاخره در بافتهای شهری متراکم ما و ضوابط و مقررات حاکم بر ساختوساز، موجودیتی تاحدودی مستقل یافته است و نمیتوان بیتفاوت از کنار آن گذشت و مدیریت شهری باید از سه جنبه فنی مهندسی، زیباییشناختی و حقوق عمومی نسبت به این موضوع توجه کافی نشان دهد. این چوب ها در پنجره ها و بالکن ها ادامه یافته و سایه و حریم خصوصی پخش نور و تهویه داخل آن را برای افراد فراهم می کند. از این طرف عمر آن ها نسبت به بقیه سازه ها بیشتر است.

خیلی از داوطلبان کنکور هنگام انتخاب رشته علاوه بر رتبه و بقیه موارد، به این موضوع فکر میکنند که برای موفق شدن در این رشته باید چه تیپ شخصیتی داشته باشیم. معماران گاه بناهایی را با ایدههای شخصی طراحی میکنند و حتی میسازند، ولی بیشتر ساختمانها با توجه به نیازهای اجتماعی طراحی میشوند. فضاهای وابسته: فضاها یا اتاق هایی هستند که در ارتباط مستقیم با روند کاری مجموعه های اداری نیستند ولی در بهبود روند کاری بسیار موثر هستند. شرکت آرجنت، ادارات با کارایی بالایی را برای کارفرمایان رسمی طراحی کرده است که از اصول زیر تبعیت می کند. اگر این افراد در بخش دولتی استخدام شود، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. بسیاری از شرکتهای IT و رشد خلاقیت صنعتی این فرهنگ روحیه پژوهش جمعی را امری حیاتی برای پیشرفت و توسعه تلقی میکنند و طراحی ساختمان اداری دومینیون این مفهوم را با اتصالی باز در میان ساختمان براورده میسازد. اما وقتی بحث در مورد محل کار مطرح میشود، بسیاری استدلال میکنند که یک دکور خنثی بیشتر مناسب است، نه تنها میتواند پتانسیل نفوذ و یا مشتریان موجود را تحتتاثیر قرار دهد، بلکه میتواند تاثیر زیادی بر روی کارمندان شما داشته باشد.معماری داخلی ساختمان اداری نه تنها زیباییشناختی است بلکه به نیازمندیهای مشتری نیز بستگی دارد.

اولین مورد این است که خرید و فروش واحدهای واقع شده در شهرکها دشوار است. قیمت اجرای سیستم سازه های گوناگون به متریال مورد نیاز در ساخت آن متراژ و تعداد طبقات بنا و دستمزد پیمانکار بستگی دارد. معمولا ارتفاع این حائل ها ۸۰ تا ۱۸۰ سانتی متر است که بستگی به میزان خصوصی بودن محیط دارد. به گفته وی «ایده اصلی از من نبوده و مقاله و نمونه کار ۱۰۰ نفر در دنیا را مطالعه کردم، با دانشمندانی که در قید حیات بودند ارتباط برقرار کردم تا رفع ایراد کنم. ایشان فعالیت طراحی و ساخت خود را از سال 1365 شروع و شرکت خود را در سال 1380 با عنوان جواهرچی و همکاران ثبت نمود. مهندسین ارشد سازه نیاز دارند مهارت هایی را در خود پرورش دهند تا موقعیت بهتری نسبت به رقیبان کاری خود در بازارکار مهندسی داشته باشند. معماری مصری تنوع بسیاری دارد و از سازههای کوچک آجری تا اهرام ثلاثه را در بر میگیرد. سبک آرت دکو از انواع ترکیببندیهای هندسی، متقارن و زاویهای استفاده میکند و نقوش فرهنگهای مختلف مانند ژاپنی، مایا و آزتک را به خدمت میگیرد.

سبک معماری ارگانیک از فرمهای طبیعی الگو میگیرد و به دنبال استفاده از مصالح هر چه طبیعیتر و مبلمان دستساخته است. انواع سبک های معماری زندهسازی گذشته شکوهمند مانند سبکهای رنسانس، باروک، روکوکو، نئوکلاسیک، منریسم و پالادیانیسم از زیرمجموعههای معماری کلاسیک محسوب میشوند و هر کدام ویژگی برجستهای مخصوص به خود دارند. سازهای كه بتواند در مقابل بارهای وارده در طول عمر خود به گونهای مطمئن ایستا بوده و تغییر شكلهای آن نیز تحت بارهای مذكور در حدود مطلوبی باقی بماند یك سازه مطلوب است. این میل به جاودانگی، آنها را وادار به روی آوردن به معماری و ساخت سازههایی کرده است که قرن ها پس از نابودی خودشان بر روی زمین باقی بماند. در طراحی سازه، تجربه، تخصص و مهارت ها اهمیت زیادی دارند.

از شاخصههای معماری اسلامی میتوان به درونگرایی، اهمیت به محرمیت، حیاط مرکزی، استفاده از هندسه پیشرفته در طراحی پلان و سازه، کاربرد تزئینات اسلیمی و نقوش طبیعی و عدم تصویرسازی از انسانها اشاره کرد. ساختمانهای سبک رومانسک بناهای شاخصی با فرم خالص، پلان متقارن و پشتبندهای بزرگ هستند. ساختمانهای شاخصی همچون اپرای سیدنی و ترمینال پرواز TWA در فرودگاه کندی نیویورک با فرمهای چشمگیر ایدهگرفته از طبیعت ساخته شدند. هر چند از میانه قرن بیستم سبک ارگانیک فرمهای خاصتری پیدا کرد. در بخش کنترل ساختمان هم طبیعی است که بنا به جایگاهی که هر یک از این رشتهها در ساخت و ساز دارند، باید حضور پیدا کنند. شما با مطالعه هر سبک معماری به تکنولوژی ساختوساز و فرهنگ زندگی هر منطقه در دوران تاریخی مشخص دسترسی دارید. این سازه قرار است بر روی کانالها و مسیرهای رها شدهی بخش پاریزین در شهر پاریس ساخته شود؛ چراکه این مکان یکی از آلودهترین مناطق این شهر است و با کارخانههای قدیمی محاصره شده است. کلیسای نتردام پاریس یکی از نمونههای برجسته سبک گوتیک است.

رنسانس در معماری نیز تحول ایجاد کرد و به رواج انواع سبک های معماری سنتی قرونوسطایی و گوتیک پایان داد. به غیر از مثالهای بینظیری که مطرح شد، پروژه های معماری بیودیزاین دیگری نیز هستند که که در نوع خود بینظیرند. این پروژه معماری بیودیزاین، دارای فضای داخلی فراوانی است. این سبک از زندگی ماشینی کار را به جایی رسانده است که طبیعت دچار آسیبهای فراوانی شده است. از آنجایی که طراحی فضای باز در این سبک اولویت دارد، از حداقل میزان دیوار، ستون و راهرو در سرتاسر خانه استفاده می شود. مبمان چوبی از جمله ویژگی های خانه های یونانیان بود.

ابنیه یونانی از اولین سازههای بشری بودند که از سیستم تیر و ستون بزرگ چوبی و سنگی استفاده کردند و سعی در اجرای بهترین تناسبات و هارمونی در اجزای ساختمان از جمله پلان، نماها و تزئینات داشتند. استفاده از قدرت باربری بالای سازههای طاقی باعث شد که معماران رومی بتوانند ساختمانهایی عظیم همچون کولوسئوم در رم را بر پا کنند. هوشنگ سیحون ابتدا مدرک معماریاش را در دانشکده معماری هنرهای زیبای دانشگاه تهران گرفت و بعد برای ادامه تحصیل راهی پاریس شد. مرکز پمپیدو در پاریس نمونه شاخص سبک هایتک است که نمایش سازه و تاسیسات در جداره خارجی و داخلی ساختمان را به حد نهایت رسانده است. بناهای شاخص سبک بیزانس اکثرا بناهای مذهبی خصوصا کلیساها بودند که نمونه مطرح آنها مسجد ایاصوفیه است که با گنبد چشمگیر به ارتفاع ۳۲ متر از نمونههای ماندگار این سبک معماری است. عناصر سازهای همچون قوس، طاق و گنبد و مصالح تازهای مانند بتن از دوران اوج تمدن رومی به معماری غرب معرفی شدند.

سبک آرتنوو یک سبک پیشرو و هنرمندانه است که با استفاده از مصالح جدید مانند آهن و شیشه، فرمهای زیبا و طبیعی میسازد. با پیشرفت سبک معماری یونانی، بناهای این سبک از نظر تناسبات و تزئینات به سه دسته دوریک، یونیک و کورنتین تقسیم شدند. استفاده از این سبک به سرعت در میان ساختمانهای عمومی انگلستان گسترش یافت و پس از آن به امریکا رفت. سبک بروتالیسم در دهه ۱۹۵۰ برای بازسازی خرابیهای جنگ جهانی دوم در لندن رواج یافت. سبک بینالملل در دهه ۱۹۲۰ میلادی توسط معماران شاخص مدرن مانند والتر گروپیوس مطرح شد و ساخت بناهایی به این سبک در نقاط مختلف جهان رواج یافت.