آغاز عملیات اجرایی گذرگاه مرزی ایران و آذربایجان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

وی ادامه داد: میان ایران و آذربایجان درباره وضعیت ترانزیتی و مشکلات کامیون‌های متردد از مرزهای دو کشور به‌ویژه در ایام اوج جابه‌جایی کالاها، توافق‌هایی انجام شده است که در این سفر نهایی می‌شوند.

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان با اشاره به تعریف دو سد در منطقه مرزی میان دو کشور ادامه داد: عملیات اجرایی یکی از سدها به پایان رسیده و سد دوم نیز ۹۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در مراحل پایانی است.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: بازدید از منطقه مرزی در ابتدای این سفر انجام خواهد گرفت تا عملیات اجرایی گذرگاه مرزی که از منطقه آغبند شروع می‌شود، پس از گذشت سال‌ها انتظار با حضور رؤسای کمیسیون اقتصادی مشترک دو کشور امروز آغاز شود.

بذرپاش گفت: پیام رئیس‌جمهوری کشورمان در دیداری که با رئیس‌جمهور آذربایجان خواهیم داشت، انتقال می‌دهم تا بهبود روابط دو کشور را به دنبال داشته باشد.

وی افزود: توافق سه‌جانبه درگذشته در خصوص فروش برق میان ایران و روسیه و آذربایجان منعقد شده بود و در این سفر آن را نهایی خواهیم کرد تا فرایند خرید و فروش برق بین ۳ کشور برقرار شود، تکمیل دو سدی که اشاره شد نیز به اجرای این روند کمک می‌کند.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5903910/%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D8%B9%D9%85%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%AF%D8%B0%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%A2%D8%B0%D8%B1%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D9%86

وی ادامه داد: توافق‌های خوبی در جلسه اخیری که این کمیسیون در شهر آستارا داشت، به تصویب رسید و پیرو دعوت معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان عازم باکو شده‌ایم.

انتقال پیام رئیس‌جمهور ایران به رئیس‌جمهور آذربایجان

به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش که به‌عنوان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان عازم باکو شده است، اظهار کرد: روابط دو کشور با برگزاری جلسه‌های متعدد کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و آذربایجان در حال بازگشت به شرایط عادی است.

وی افزود: همچنین احداث پل و مسیر ریلی نیز مورد توافق قرار گرفته و با سرمایه‌گذاری آذربایجان توسط این کشور همسایه انجام می‌شود.

بذرپاش گفت: پیمانکار پروژه تعیین شده و در این پروژه مسئولیت احداث پل با کشور آذربایجان و مسئولیت احداث جاده با ایران است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به قرابت‌های فرهنگی و دیرینه میان دو کشور خاطرنشان کرد: برخی مشکلات رخ‌داده نیز در دست بررسی است تا روابط سیاسی به سطح قبل بازگردد.

بذرپاش ادامه داد: تراز تجاری دو کشور در سال‌های گذشته افت داشته که باید مجدداً ارتقا یابد و ازآنجایی‌که بخش زیادی از این روابط مرتبط با حمل‌ونقل و ترانزیت است، به دنبال توافق مثبت در این حوزه هستیم.

وزیر راه و شهرسازی به توافق‌های مالی انجام شده میان وزارت نیروی ایران و وزارت آب و برق آذربایجان اشاره کرد و گفت: این توافق‌ها با حضور نماینده وزیر نیرو در این سفر پیگیری و جمع‌بندی خواهد شد.