آمادگی بنادر جنوبی برای استقبال از مسافران دریایی

همچنین علی اشتری -مدیر اداره بنادر و دریانوردی قشم- با اشاره به مبادی ۱۱‌گانه گردشگری دریایی در جزیره قشم اظهار کرد: طی ۹ ماهه امسال یک میلیون و ۹۰هزار و ۲۱۵ نفر توسط ۱۲۳هزار و ۵۰۷ شناور و قایق گردشگری از مناطق طبیعی سرزمین عجایب هفتگانه دیدن کردند.  

مدیر اداره بنادر و دریانوردی قشم ساعات فعالیت در اسکله‌های گردشگری جزیره قشم را از طلوع آفتاب تا یک ساعت قبل از غروب اعلام و بر لزوم رعایت الزامات ایمنی (پوشیدن جلیقه، توجه به توصیه‌های ناخدا و فرمانده شناور، خودداری از حضور در مبادی غیرمجاز، توجه به هشدارهای هواشناسی و صیانت از محیط زیست و زیست بوم دریا) تاکید کرد.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، عباس‌نژاد با اشاره به روزانه شش سفر دریایی در مسیر سه‌گانه، آخرین زمان سوار شدن مسافران و گردشگران از مسیر چارک و آفتاب با لندینگ‌کرافت را هشت شب و خودروهای مسافری را تا غروب آفتاب اعلام کرد.

برای آماده‌سازی و ارتقای ایمنی شناورها جهت استقبال از مسافران در جنوب کشور،  ۳۹ فروند شناور در بنادر مرکز هرمزگان آماده شده و همچنین تا پیش از نوروز ۱۴۰۲، ۱۰ فروند شناور گردشگری جدید به ناوگان دریایی قشم اضافه می‌شود.  

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با بیان اینکه دو روز در هفته شناور در مسیر بندرعباس ابوموسی و بالعکس رفت و آمد می‌کند، گفت: درحال حاضر ۱۶ لندینگ‌کرافت نیز با ظرفیت ۷۲۰ دستگاه خودرو به‌صورت ۲۴ ساعته در مسیر بندر پل به لافت و بالعکس خدمات‌رسانی می‌کنند.  در غربی‌ترین مسیر استان (مسیرهای سه‌گانه چارک به کیش و بالعکس، آفتاب به کیش و بالعکس) نیز ۱۰ فروند لندینگ‌کرافت در مسیر چارک به کیش-آفتاب به کیش و بالعکس فعال هستند.

بنادر شهید باهنر، شهید حقانی، هرمز، تیاب و سیریک از جمله بنادر چندمنظوره در شرق استان هرمزگان است و از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه امسال، بالغ‌بر دو و نیم میلیون مسافر و گردشگر در بنادر شرق هرمزگان تردد کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۸ درصد افزایش به ثبت رسیده است و در این بازه زمانی بندر شهیدحقانی به‌عنوان بزرگترین پایانه مسافری دریایی کشور با جابجایی حدود ۱.۹ میلیون مسافر و گردشگر، رتبه نخست را در بین بنادر مسافری کشور به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایسنا، شهرهای جنوبی کشور در استان هرمزگان و جزایر خلیج فارس، در فصل زمستان که در بیشتر استان‌های کشور آب و هوای سرد و برفی وجود دارد، با دمای مناسب و آب و هوای مطلوب از مقاصد مناسبی برای سفر محسوب می‌شود. از طرفی شیوع کرونا در دو سال گذشته، بسیاری از مردم را از سفر محروم کرده بود اما با فروکش کردن کرونا، سفرها هم از سر گرفته شد.

به گفته اشتری؛ شیب دراز، هنگام وئکندالو از جمله مناطق گردشگری است که همه ساله پذیرای خیل عظیمی از گردشگران دریایی برای دلفین‌نگری است و بنادر لافت، گورزین، دهخدا، سهیلی، طبل و گوران نیز از دیگر مناطق برخوردار هستند که چشم هر طبیعت‌دوستی را به‌منظور بهره‌گیری از اکوسیستم طبیعی و زیست‌بوم گیاهی و جانوری از جمله جنگل‌های حرا که زیستگاه انواع پرندگان، آبزیان و دوزیستان است را به خود جلب می‌کند.

وی از بندر بهمن نیز به‌عنوان یکی از مناطق گردشگری ساحلی یاد کرد و افزود: یک فروند لنج چوبی و سه فروند شناور فایبرگلاس به امر گردشگری شبانه در این منطقه از جزیره مشغول هستند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401102416037/%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%82%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C

در این راستا، حسین عباس‌نژاد -مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان- با بیان اینکه ۹۰ درصد سفرهای دریایی در بنادر این استان به‌عنوان پایتخت سفرهای دریایی انجام می‌گیرد، گفت: ۳۹ فروند شناور با ظرفیت ۴۲۰۰ صندلی آماده جابه‌جایی مسافران و گردشگران از بنادر مرکز استان است.

بازرسی‌های مستمر از شناورها به ‌منظور آماده‌سازی و ارتقای سطح ایمنی

عباس‌نژادخاطر نشان کرد: بازرسی از شناورها در بخش‌های موتورخانه و ماشین‌آلات، ایمنی دریانوردی، تجهیزات نجات جان و مبارزه با حریق و بررسی توانمندی‌های پرسنل از شناورهای مسافری و حمل خودرو درحال انجام است.

وی با بیان اینکه به‌منظور ارتقا سطح ایمنی در مناطق گردشگری قشم ۸۰ فروند شناور مجاز و استاندارد تحت نظارت موسسات رده‌بندی و سازمان بنادر ساخته و مشغول خدمات‌دهی هستند، از الحاق۱۰ فروند شناور گردشگری جدید به ناوگان دریایی قشم تا پیش از نوروز ۱۴۰۲ خبر داد.  

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به آماده‌سازی و ارتقای ایمنی شناورها در طرح سفرهای دریایی و گردشگری اعلام کرد: در راستای خدمت‌رسانی و ایمن‌سازی سفرهای دریایی برای گردشگران و مسافران بازرسی از شناورهای مسافری و خودروبر به شکل مداوم در دستور کار بازرسان این استان قرار گرفته است.

آمادگی بنادر هرمزگان برای استقبال از مسافران دریایی

الحاق ۱۰ فروند شناور جدید به ناوگان گردشگری تا قبل از نوروز ۱۴۰۲

وی با بیان اینکه هرمزگان در نیمه دوم سال پذیرای میلیون‌ها مسافر دریایی است، ادامه داد: این تعداد شناور در مسیرهای دریایی بندرعباس به قشم و بالعکس، بندرعباس به هرمز، قشم به هرمز و بالعکس، بندرعباس به ابوموسی، قشم و لارک و بالعکس درحال رفت و آمد هستند.

البته در روزهای گذشته رفت و آمد از بندر شهید حقانی بندرعباس به قشم و هرمز و برعکس از دو روز گذشته به علت نامساعد شرایط دریایی متوقف شده بود، اما امروز اعلام شد که بنادر مسافربری بندرعباس-قشم، بندرعباس-هرمز و بالعکس باز است.