آپارتمان ۷۰ متری در مناطق مختلف تهران را چند بخریم ؟

آمار و ارقام گویای آن است که در حال حاضر با حجم قابل توجهی از واحدهای بزرگ متراژ در بازار مسکن پایتخت مواجهیم؛ در حالی که فشار تقاضا برای خانه های کوچک متراژ است. برخی از آپارتمانهای با مساحت بالای ۱۵۰ متر مربع بعضا با گذشت بیش از سه سال از ساخت آنها همچنان کلیدنخورده هستند. این در حالی است که طرف عرضه تحت تاثیر انتظارات تورمی مرتبا قیمت را به‌روز می‌کند.

اما در گرانترین منطقه شهر تهران یعنی منطقه ۱ که قیمت هر متر خانه به طور متوسط به ۹۵.۱ میلیون تومان رسیده، یک واحد ۷۰ متری ۶ میلیارد و ۶۵۷ میلیون تومان قیمت دارد. البته نرخ واحدهای نوساز بعضا بیش از این ارقام است و به بالای ۱۰۰ میلیون تومان در هر متر مربع می‌رسد.

قیمت هر متر خانه در تهران ۴۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان

بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر حدود ۸۰ درصد آپارتمان‌های عرضه شده برای فروش در بازار مسکن شهر تهران بیش از ۱۰۰ متر مربع مساحت دارند؛ در حالی که سهم این گروه متراژی از معاملات قطعی ۲۵.۳ درصد است. آپارتمانهای بالای ۱۵۰ متر نیز فقط ۵.۹ درصد از کل معاملات شهر تهران را در آبان ۱۴۰۱ به خود اختصاص دادند.

۴۶۲۲۰


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1709386/%D8%A2%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86-%DB%B7%DB%B0-%D9%85%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B7%D9%82-%D9%85%D8%AE%D8%AA%D9%84%D9%81-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D8%A8%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D9%85

بیشتر بخوانید:

در حال حاضر متوسط قیمت هر متر خانه در منطقه ۸ به میزان ۴۳.۷ میلیون تومان، منطقه ۵ بالغ بر ۵۶.۳ میلیون و منطقه ۴ به میزان ۵۲.۶ میلیون تومان است. یعنی یک آپارتمان ۷۰ متری در منطقه ۴ به طور میانگین ۳ میلیارد و ۶۸۰ میلیون تومان قیمت دارد.

در مناطق میانی نیز همچون مناطق ۸، ۵ و ۴ نیز برای خرید یک واحد ۷۰ متری به طور تقریبی باید بین ۳ تا ۴ میلیارد تومان هزینه کرد.

قیمت مسکن در مناطق مختلف شهر تهران متغیر است. میانگین قیمت هر متر خانه در منطقه ۱۸ به عنوان ارزان‌ترین منطقه تهران ۲۳ میلیون تومان است. یعنی برای خرید یک آپارتمان ۷۰ متری در این منطقه باید یک میلیارد و ۶۷۰ میلیون تومان هزینه کرد. در مواردی قیمت‌ها کمتر و در برخی بیشتر است. بر این اساس با بودجه‌ای بین ۱.۵ تا ۲ میلیارد تومان می‌توان در منطقه ۱۸ مسکن خریداری کرد.

بنابراین گزارش، آبان ماه ۱۴۰۱ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۴۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۸ و ۴۵.۹ درصد افزایش یافته است. طبق اعلام بانک مرکزی هم‌چنین در آبان ماه تعداد معاملات انجام شده ۸۰۰۰ فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به‌ترتیب ۴۷.۸ و ۹.۶ درصد رشد نشان می‌دهد.