ارزآوری میلیاردی با داخلی سازی تایر

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی صنعت تایر با اشاره به اشتغال زایی در صنعت تایر، گفت: هم اکنون صنعت تایر برای ۱۵ هزار نفر به طور مستقیم شغل ایجاد کرده است؛ اگر این صنعت دچار مشکل شود، شغل این ۱۵ هزار نفر از بین می‌رود. مسئله دیگر زنجیره ارزش صنعت تایر است که ۲۰ هزار میلیارد می‌شود، یعنی کائوچو، نخ و سیم؛ که از کارخانجات داخل خریداری می‌شود و کارخانجات تولیدی تایر هم از آن استفاده می‌کنند. 

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی صنعت تایر افزود: اکنون سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی افزایش یافته که ۷۰ درصد آن هم از تسهیلات بانکی تامین می‌شود. مسئله‌ای که در وام‌های بانکی وجود دارد این است که سود این تسهیلات به جای ۱۸ درصد ۲۲ درصد محاسبه می‌شود که خود این موضوع به یک مسئله مهم در حوزه تایر تبدیل شده است.


منبع: https://www.iribnews.ir/fa/news/3640324/%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D8%A2%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D8%B1

 

ستوده با بیان اینکه زیان ده شدن کارخانجات تولیدی تایر باعث شده بانک‌ها تسهیلاتی به آن‌ها ارائه نکنند، گفت: قبل از اینکه این صنعت دچار مشکل شود و زیان دهی آن منجر به کاهش تولید شود، باید فکری برای آن اندیشید. وقتی سود یک صنعتی در کدال بورس به کمتر از ۷ درصد می‌رسد، هیچ بانکی به آن صنعت تسهیلات برای توسعه تولید نخواهد داد؛ اکنون صنعت تایر نه تنها سودده نیست بلکه زیان ده هم شده، بنابراین بانک تسهیلاتی به تولیدکنندگان نمی‌دهد. 

 

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی صنعت تایر گفت: ۳۰۰ هزار تن تایری که در داخل تولید می‌شود، سالانه ۸۰۰ میلیون دلار از خروج ارز جلوگیری می‌کند.

آقای اسکندر ستوده در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار تحریریه صنعت و معدن خبرگزاری صداوسیما، با بیان اینکه برای رونق تولید در صنعت تایر باید مشکلات این صنعت را رفع کرد، افزود: برای واردات هر تایر باید ۴ دلار هزینه کرد، در حالی که ساخت آن یک دلار ارزبری دارد؛ ۳۰۰ هزار تن تایری که در داخل تولید می‌شود سالانه ۸۰۰ میلیون دلار از خروج ارز جلوگیری می‌کند، یعنی اگر این صنعت دچار مشکل شود و این ۳۰۰ هزار تن تایر را بخواهیم وارد کنیم، باید ۸۰۰ میلیون دلار هزینه کنیم.