ازدحام در شهرهای شمالی و افزایش سفرهای زمینیستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، رشد سفرهای ماه اردیبهشت ۱۴۰۳ را حدود ۱۸ درصد اعلام کرد و برای تعطیلات نیمه خرداد و تابستان، افزایش حجم سفرهای زمینی و بیشتر در مناطق شمالی کشور را پیش‌بینی کرد.

به گزارش ایسنا، ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با حضور نمایندگان ۲۷ دستگاه دولتی عضو این ستاد و نیز با مشارکت مجازی ادارات‌ کل استانی تشکیل جلسه داد و سرفصل‌هایی شامل مدیریت و میزبانی شایسته از کاروان‌های زیارتی ورودی با توجه به ایام سوگواری امام راحل (ره)، در پیش بودن تعطیلات فصل تابستان و همزمانی آن با انتخابات ریاست جمهوری و در مجموع ابعاد مختلف مدیریت پیک سفر در ماه جاری را مورد بررسی قرار داد.

این ستاد با ارزیابی سفرهای نوروزی و افزایش قابل توجه آمار مسافرت به استان‌های غربی از جمله کردستان، ایلام، فارس و آذربایجان، از رشد سفرهای داخلی در اردیبهشت ماه تا ۱۸ درصد خبر داد و حجم سفر در تعطیلات ماه خردادماه به سوی شمال کشور را پیش‌بینی کرد و بر این اساس، تأمین نیاز گردشگران، رفع مشکلات نقاط حادثه‌خیز، اطلاع‌رسانی گسترده شرایط آب و هوا، فراهم کردن اقامت اضطراری در صورت نیاز و نیز حضور مستمر ارگان‌های امدادرسان مورد تاکید قرار گرفت.

همچنین، استمرار بازدیدهای نظارتی و گشت‌های مشترک و چندگانه دستگاه‌ها برای رفع چالش‌های احتمالی مورد تاکید اعضاء ستاد قرار گرفت، به عنوان مثال کنترل قیمت‌ها و ارائه خدمات مطلوب در تأسیسات گردشگری با همکاری ادارات‌ کل استانی و سازمان تعزیرات حکومتی نمونه‌ای از این موارد بود.

در ادامه با توجه به در پیش بودن روزهای پرتردد حجاج و تعطیلی چند ساعته فرودگاه مهرآباد در تاریخ ۱۴ خرداد ماه و محدودیت موجود در ناوگان هوایی و ریلی، پیش‌بینی سفرها در قالب زمینی، ارزیابی و امکان احتمال مخاطرات بیشتر اعلام شد. پیرو این موضوع مدیریت نقاط حادثه‌خیز و فراهم آوردن امکان توقف گردشگران در مبادی ورودی شهرها و در طول مسیر و نیز آماده باش نیروهای امدادرسان نیز مورد تاکید قرار گرفت.

در این جلسه هر یک از اعضاء با ارائه گزارش از آخرین اقدامات و عملکرد خود، بر اعمال تعامل و یکپارچگی هر چه بیشتر درون و برون سازمانی اعضاء حاضر به منظور ارائه خدمات مطلوب به گردشگران تاکید کردند.

همچنین مدیران کل ادارات میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان‌ها به عنوان دبیران ستادهای اجرایی خدمات سفر با ارائه آخرین آمار، اقدامات استانی برای میزبانی شایسته از گردشگران پیش رو را تشریح کردند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1403030906489/%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D8%AD%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%B3%D9%81%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C