از تعمیرات اساسی هواپیما تا ثابت ماندن قیمت همه‌ی بلیت‌ها

به گزارش ایسنا، اخبار مربوط به سفرهای نوروزی در هفته‌ای که گذشت اخبار حوزه حمل‌ونقل را تحت‌الشعاع قرار داده بود. پیش‌فروش بلیت‌های نوروزی مسیرهای جاده‌ای که از اول اسفندماه به‌ صورت اینترنتی آغاز شده بود، از یکشنبه به‌صورت اینترنتی و حضوری از پایانه‌های مسافری انجام شد.

در مقابل در حالی که در ماه‌های گذشته موضوع تکمیل راه‌آهن رشت – آستارا با تامین مالی از سوی روس‌ها مطرح است، بالاخره شهریار افندی‌زاده -معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی- اعلام کرد که پیشنهاد روس‌ها برای تأمین مالی راه‌آهن رشت-آستارا به تهران رسیده و اکنون پیش‌نویس متن موافقتنامه ارسالی از سوی طرف روسی برای تامین مالی ساخت راه آهن آستارا – رشتتوسط وزارت راه و شهرسازی وزارت امور اقتصادی و دارایی در حال بررسی و نهایی شدن است.

شاید مهم‌ترین خبر را هم مهرداد بذرپاش -وزیر راه و شهرسازی- اعلام کرد تا با وجود ابهاماتی که در این مدت در خصوص افزایش قیمت بلیت به‌خصوص بلیت هواپیما وجود داشت، در نهایت وعده دهد که قیمت بلیت هیچ یک از وسایل حمل‌ونقل برای سفرهای نوروزی افزایش نمی‌یابد.

در عین حال محمد محمدی‌بخش -رئیس سازمان هواپیمایی کشوری- درباره علت تاخیر پرواز ایرلاین‌ها و عدم اطلاع‌رسانی مناسب به مسافران گفت که بخشی از این تاخیرها با توجه به شرایط پیش‌آمده در وضعیت فعلی قانونی است؛ اما در صورتی که تاخیرها غیرقانونی باشد، مسافران می‌توانند در سازمان هواپیمایی کشوری نسبت به شکایت اقدام کنند.

مبهم هفته: راه‌آهن شلمچه – بصره

سیدمیعاد صالحی -مدیرعامل راه‌آهن- نیز از آغاز پیش‌فروش بلیت‌ قطارهای نوروزی سال ۱۴۰۲ از روز شنبه ۱۳ اسفندماه در کلیه مسیرها به استثنای مسیرهای منتهی به مشهد مقدس و بالعکس خبر داد. او همچنین اعلام کرد از روز دوشنبه ۱۵ اسفندماه پیش‌فروش بلیت‌های مسیر تهران – مشهد و بالعکس به فروش خواهد رسید.

کنسلی هفته: پرواز قشم – تهران

در حالی که در هفته‌های گذشته، موضوع پروازهای تاخیردار به مساله‌ای دنباله‌دار برای شرکت‌های هواپیمایی و مسافران تبدیل شده این هفته هم خالی از پروازهای تاخیردار نبود؛ با این تفاوت که مشکل فنی در هواپیمای ایرلاین تابان در مسیر قشم به تهران، منجربه لغو این پرواز شد و مسافران با یک پرواز جایگزین به مقصد منتقل شدند.

پیشنهاد هفته: تامین مالی روسی

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401121108424/%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D8%B9%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7-%D8%AA%D8%A7-%D8%AB%D8%A7%D8%A8%D8%AA-%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%86-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D9%87%D9%85%D9%87-%DB%8C-%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%A7

در حالی که به واسطه آغاز ماه مبارک رمضان پیش‌بینی می‌شود هفته اول تعطیلات با استقبال مسافران همراه باشیم، علی‌اکبر صفایی -مدیرعامل سازمان بنادرودریانوردی- نیز پیش‌بینی کرد که مردم از امکانات و ظرفیت‌های موجود در مناطق ساحلی و جزایر جنوبی برای نوروز ۱۴۰۲ استقبال خواهند کرد و در عین حال از مسافران خواست که برای رعایت ایمنی، صرفا از بنادر و شناورهای مجاز و تحت نظارت و کنترل سازمان بنادر و دریانوردی برای سفر دریایی خود استفاده و از انجام مسافرت‌ در اسکله‌ها و به وسیله شناورهای غیرمجاز خودداری کنند.

وعده هفته: گران نشدن بلیت‌های نوروزی

آمادگی ایرلاین‌ها با تعمیرات سنگین هواپیماهایشان برای سفرهای نوروزی و وعده وزیر راه و شهرسازی برای ثابت ماندن قیمت بلیت سفرهای نوروزی، از مهم‌ترین اخبار هفته گذشته در حوزه حمل‌ونقل بود.

خط آهن شلمچه-بصره که به واسطه همسایگی با عراق، ارتباط تجاری و رفت‌وآمد زیارتی بین دو کشور، پروژه‌ای ۲۰ ساله است که از سوی وزارت راه و شهرسازی مورد توجه قرار داشته، یکی دیگر از موضوعات مورد بحث هفته گذشته بود؛ با این تفاوت که یک کارشناس حوزه ریلی اعلام کرد عراق این خط ریلی را معارض با کریدور شمالی- جنوبی خود می‌داند که قرار است با همکاری ترکیه از بندر فاو به شمال عراق و ترکیه متصل شود، از این رو در حال حاضر سرنوشت این پروژه نامشخص مانده، تا جایی که لازم است با روابط دیپلماتیک و مذاکرات سطح بالا، این مسئله حل شود تا هر دو کشور از منافع این خط ریلی بهره‌ ببرند.

بذرپاش همچنین در نشست ستاد سفرهای نوروزی، رضایتمندی مسافران را هدف نهایی این وزارتخانه برشمرد و گفت: در نوروز ۱۴۰۲، پاسخگویی به مسافران در سامانه‌های حوزه‌های هواشناسی (شماره ۱۳۴)، ریلی (شماره ۵۱۴۹)، جاده‌ای (شماره ۱۴۱)، دریایی (شماره ۱۵۵۰) و هوایی (شماره ۱۹۹) مورد توجه جدی قرار گیرد.

محمدی‌بخش همچنین درباره آماده‌سازی ایرلاین‌ها برای سفرهای نوروزی گفت که در حال حاضر  ۱۷۵ فروند هواپیمای فعال داریم که از این میان حدود ۱۶۰ هواپیما مسافری‌ است؛ در عین حال که شرکت‌های هواپیمایی معمولا ماه‌های بهمن و اسفند، تعمیرات سنگینشان را انجام می‌دهند تا برای ایام نوروز، هواپیماهایشان را به چرخه پروازی برگردانند.