از خودکفایی در بخش ریلی تا افزایش وام مسکن جوانان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تحقق بخشی از نهضت ملی مسکن با مشارکت مردم ممکن است، گفت: اگر این دو اتفاق بیفتد یعنی هم دولت در این زمینه ورود کند و هم مردم تشویق شوند و به این عرصه وارد شوند در مجموع خیلی به رشد تولید و رشد نهضت ملی مسکن کمک می‌کند.

حمیدرضا سهرابی معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای تحت مسئولیت بنیاد مسکن را توضیح داد و گفت: تاکنون به استعداد احداث ۲۰۱ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن، زمین احصا شده و ۱۲۰ هزار و ۵۰۰ متقاضی نیز به پروژه‌ها تخصیص یافته است.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: بیش از ۸۰ هزار واحد در مرحله فونداسیون، نزدیک به ۵۰ هزار در مرحله اسکلت بندی، ۲۲ هزار واحد اتمام سفت‌کاری، ۵۵ هزار واحد نیز در مرحله عقد قرارداد با بانک و حدود ۶ هزار واحد در دفاتر اسناد رسمی در مرحله عقد قرارداد قرار دارند.

وی با تاکید بر اینکه روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن در شهرها با تصویب تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومان سرعت مناسبی گرفته است، یادآور شد: طی دولت سیزدهم مقرر است تا سالانه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن در شهرها و روستاها احداث شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به همکاریهای دو کشور در صنایع هوایی، خواستار توسعه همکاری‌ها در حوزه حمل ونقل هوایی بین ایران و روسیه شد.

طغیانی بیان کرد: بخشی از آن توسط اعطای زمین‌های رایگان ملی که در اختیار دولت است و تأمین بخش دیگر در قانون جهش تولید مسکن آمده است که باید مشوق‌های برای رشد تولید مسکن در نظر گرفته شود و این مشوق‌ها به طور مداوم رصد شود و بر آنها نظارت صورت بگیرد تا مردم خودشان هم در زمینه رشد و اجرایی سازی نهضت ملی مسکن ورود کنند.

سرپرست بانک مسکن از افزایش دو برابری سقف پرداخت تسهیلات حساب پس انداز مسکن جوانان برای افتتاح‌کنندگان حساب در سال ۱۴۰۲ خبر داد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به میزبانی ایران از اولین کشتی باری رورو روسیه پس از ۲۱ سال در بندر نوشهر، این ترددها را گام بزرگی در تجارت دریایی بین ایران و روسیه برشمرد و بیان کرد: قراردادهای ایران و روسیه برای کشتی سازی در دریای خزر حائز اهمیت است و توسعه «حمل و نقل چند وجهی» با ورود اولین محموله ترانزیتی روسیه در سال گذشته از مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب می‌تواند نوید بخش همکاری‌های حمل ونقلی موثرتری باشد.

معاون ساخت وتوسعه راه آهن از خودکفایی در تولید ریل خبر داد و گفت: خط ریلی زاهدان- خاش به طور کامل داخلی سازی شده است.

اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن در نشست رسانه‌ای گفت: ۲۱ فروردین ماه سالروز تأسیس بنیاد مسکن است و این نهاد انقلابیون این نهادی که یادگار امام‌است در طول انقلاب توانسته خدمتگذار مردم باشد به خصوص اقشار کم درآمد جامعه و مردم روستایی مورد توجه بوده‌است.

بذرپاش بیان اظهار داشت: گسترش ظرفیت ترانزیتی مسیر دریایی از طریق کریدورهای دریای خزر از جمله کریدورهای شرق و غرب دریای خزر می‌تواند بر کاهش ترافیک زمینی سنگین قفقاز نیز مؤثر باشد.

وی در ادامه افزود: هم اکنون در تولید خطوط راه آهن و تجهیزات متعلق به آن به خودکفایی رسیده ایم به طوریکه خط راه آهن زاهدان- خاش یکی از خطوطی است که به طر کامل داخلی سازی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر در هفته گذشته وزیر راه از افزایش ترانزیت کالا از مسیر دریای خزر خبرداد و همچنین رئیس بنیاد مسکن در نشست خبری خود اعلام کرد که سال ۱۴۱۰ قرار است جشن‌مقاوم‌سازی تمامی روستاها را بگیریم و بنیاد مسکن تمام تلاشش این‌است که زودتر این مقاوم سازی به پایان برسد. در ادامه اتفاقات هفته گذشته راه و مسکن را مرور می‌کنیم.

وی افزود: با توجه به دستورالعملی که برای این بسته حمایتی برای وام مسکن جوانان داشتیم و در شهرهای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱.۵ میلیارد تومان و در سایر شهرها ۱.۴ میلیارد تومان بود و این یک مقدار متناسب با شرایط تورمی سقف لازم برای تأمین مسکن نبود، بنابراین این سقف امسال تقریباً دو برابر شد.

ثبات در بازار مصالح راهکاری برای مهار تورم در بخش مسکن

وی در ادامه بیان کرد: در انجام کارهایی که به عهده بنیاد مسکن بوده است در انجام امورات استفاده از بخش خصوصی را در سرلوحه قرار داده است و با بخش خصوصی همکاری دارد از سوی دیگر با دولت هم‌ارتباط خوبی دارد و با نهادهای دیگر همکاری می‌کند تا بتواند بهترین خدمات را ارائه دهد.

وی در خصوص اینکه در روزهای نوروز هم تخلف وجود داشته است گفت: در تعطیلات نوروز یک یا دو زیر مجموعه تخلف محرز گران فروشی دانستند که با پیگیری‌ها و ابلاغ به شرکت‌های اصلی این مشکات برطرف شد.

رئیس بنیاد مسکن در خصوص بافت‌های فرسوده تهران گفت: بافت فرسوده بنیاد مسکن ورود پیدا کرده است که ۱۱ هزار و ۳۰ واحد در حال نوسازی این در بحث مسکن‌شهری ۱۰۴ هزار و ۲۲۰ واحد در حال ساخت است ۳۶۱ هزار و ۲۱ واحد در کل در حال ساخت در کل کشور است.

مهرداد بذرپاش در دیدار و مذاکره با ایگور لویتین دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه توسعه همکاری‌های حمل ونقلی بین دو کشور را موجب کسب منافع توسط دو طرف دانست و گفت: اگرچه تاریخ تجارت دریایی بین بنادر دو کشور سابقه بسیار طولانی دارد، اما استفاده از ظرفیت بنادر فعال دو کشور در دریای خزر در همکاری‌های جدید می‌تواند مد نظر باشد.

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از اجرایی شدن بیش از ۱۲۰ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن در بخش شهری توسط بنیاد خبر داد.

افزایش ترانزیت کالا از مسیر دریای خزر

سخنگوی سازمان هواپیمایی در خصوص چرایی گران فروشی نیز گفت: معمولاً شرکت‌های هواپیمایی تخلف گرانفروشی ندارند چرا که سیستمی فروش بلیت انجام می‌شود اما این درگاه‌های مجوز فروش و شرکت‌های خدماتی و آژانس‌ها هستند که تخلف داند و باید به آن رسیدگی شود با توجه به اینکه برخی از بلیت فروشی‌های که از طریق موتور جستجو معرفی می‌شود مجوز ندارند و این کار را برای رسیدگی کمی دشوار می‌کند اما باز هم قوه قضائیه، تعزیرات و سازمان هواپیمایی به دنبال کاهش تخلفات هستند.

وی ادامه داد: بر اساس تصمیم‌های گرفته شده این عدد برای شهر تهران برای سپرده گذاری ۱۵ ساله ۴ میلیارد تومان، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۳.۴ میلیارد تومان و سایر شهرها ۲.۸ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. تقریباً چیزی حدود ۲ برابر سال قبل تسهیلات بیشتر شده است.

عضو کمیسیون عمران گفت: برای مهار تورم در بخش مسکن باید اول بازار مصالح ساختمانی را به ثبات رساند بعد برای افزایش ساخت و ساز برنامه ریزی کرد.

عباس خطیبی معاون شرکت ساخت و توسعه در خصوص سرمایه گذاری در بخش‌های ریلی به مهر گفت: روش‌های سرمایه گذاری در حوزه صنعت ریل متفاوت است به طوریکه هم اکنون از تمام روش‌ها و فاینانس‌های داخلی و خارجی به منظور بهره مندی از این طرح‌ها استفاده می‌کنیم.

وام مسکن جوانان افزایش یافت

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر لزوم افزایش رشد تولید و استفاده از توان داخلی اعلام کرد: تولید ۱۰۸۱ دستگاه انواع واگن باری در سال ۱۴۰۰، به ۱۵۹۸ واگن باری در سال ۱۴۰۱ رسید.

خودکفایی در تولید ریل

رشد ۵۰ درصدی تولید داخلی واگن باری در ۱۴۰۱

وی در ادامه بیان کرد: البته حجم و ابعاد کارهای ریلی زمان بر است بنابراین سرمایه گذاری کمتری به این سمت سوق پیدا خواهد کرد ولی تاکنون سرمایه گذاری در بخش ریلی امیدوار کننده بوده است.

وی در ادامه افزود: مهار تورم در کنار رشد تولید امکان پذیر است با توجه به اینکه مسکن پیشران اقتصادی محسوب می‌شود و در ساخت و ساز باید این سال جدید به گونه‌ای دیگر که تولید مسکن افزایش داشته باشد عمل کرد با توجه به اینکه مصالح ساختمانی در حال حاضر گران است اما دولت باید با حمایت از طرح‌های خود مالکی و طرح‌های انبوه سازی گرانی مصالح را کنترل کند از سوی دیگر نیز در بخش حمل و نقل ساختمانی هم دولت باید برنامه‌هایی برای اجرا داشته باشد چرا که بخش مسکن بخش تک بعدی نیست.

رئیس بنیاد مسکن گفت: سال ۱۴۱۰ قرار است جشن‌مقاوم‌سازی تمامی روستاها را بگیریم و بنیاد مسکن تمام تلاشش این‌است که زودتر این مقاوم سازی به پایان برسد.

جعفر یارزلو، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص تخلفات هواپیمایی به مهر گفت: پرونده‌های تخلف سال گذشته که بحث گران فروشی به سازمان تعزیرات و قوه قضائیه ابلاغ شد و در حال رسیدگی است و مجازات این شرکت‌ها اعلام خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی و دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه بر توسعه همکاری‌ها در بخش هوایی، دریایی، ریلی و جاده‌ای و استفاده از ظرفیت ترانزیت از مسیر دریایی خزر تأکید کردند.

وی در خصوص بخش روستایی گفت: سال ۱۴۱۰ جشن بگیریم‌که یک واحد غیر مقام در روستاها وجود ندارد و تلاش بر این است که زودتر از سال ۱۴۱۰ به این مقاوم‌سازی برسیم.

معاون شرکت ساخت و توسعه در خصوص اتمام راه آهن زاهدان- خاش به مهر گفت: خط ریلی زاهدان- خاش ۶۲۸ کیلومتر است که طبق آخرین آمار حدود ۶۴ درصد این طرح به اتمام رسیده است و اگر مشکلی ایجاد نشود این خط ریلی در سال ۱۴۰۳ به اتمام خواهد رسید.

اجرای نهضت ملی مسکن در بخش شهری از ۱۲۰ هزار واحد عبور کرد

علی عسگری، سرپرست بانک مسکن در برنامه‌ای رادیویی به موضوع افزایش سقف تسهیلات مسکن جوانان پرداخت و گفت: به لحاظ شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و شرایطی که مسکن پیدا کرده ما در طرح قبلی سال گذشته حداکثر سقفی که می‌توانستیم برای مسکن جوانان در شهر تهران تخصیص دهیم دو میلیارد تومان بود..

وی در ادامه افزود: بارها اعلام کردیم که مسافران به حق خود آگاه باشند و اگر برخلاف حق و حقوق خود برخوردی را دیدند اعلام کنند تا برخورد شود.

۱۴۱۰، سال اتمام مقاوم سازی تمامی روستاها

تخلف ۲ مجموعه فروش بلیت در نوروز

عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه افزود: زمین‌هایی که برای مسکن ملی داده می‌شود باید مورد توجه ویژه قرار گیرد و دولت تمام تلاشش را برای شناسایی زمین درنتیجه شروع یک ساخت و ساز انجام دهد.

عسگری اظهار کرد: بر اساس این بسته تسهیلاتی، جوانانی که تمایل به بهره مندی از این تسهیلات را دارند دستشان بازتر می‌شود.

وی ادامه داد: ظرفیت تولید و نوسازی ناوگان باری از ۱۰۸۱ واگن باری در سال ۱۴۰۰ به ۱۵۹۸ واگن باری در سال ۱۴۰۱ رسید که این افزایش با استفاده از توان بخش خصوصی و تولید داخل صورت گرفته است و این روند در ۱۴۰۲ نیز ادامه خواهد یافت.

مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر درباره نقش نهضت ملی مسکن در تحقق شعار سال، مهار تورم و رشد تولید گفت: یکی از از پیشران‌هایی که قطعاً می‌تواند جزو نقاط اثر گذار روی رشد طولانی مدت در کشور ما باشد بخش مسکن است. به دلیل اینکه بحث ارتباطات پسینی و پیشینی که در اقتصاد به وسیله مسکن ایجاد می‌شود خیلی زیاد است، می‌تواند تولیدات خیلی زیادی را به حرکت در آورد.

سخنگوی سازمان هواپیمایی گفت: تخلفات هواپیمایی در بخش گران فروشی هر لحظه مورد برسسی قررا خواهد گرفت در نورز هم یکی دو تا از زیر مجموعه‌های شرکت‌های فروش بلیت تخلف داشتند که ابلاغ شد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در سال ۱۴۰۲ برنامه مفصلی برای نوسازی ناوگان حمل و نقل و به ویژه بخش ریلی در حوزه واگن‌های باری، مسافری و لکوموتیو در نظر گرفته شده است.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5753199/%D8%A7%D8%B2-%D8%AE%D9%88%D8%AF%DA%A9%D9%81%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%B1%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%AA%D8%A7-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%88%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%86

بذرپاش به برگزاری نشست دیگری با تولید کنندگان لکوموتیو در روز گذشته اشاره و بیان کرد: از حداکثر توان داخلی برای نوسازی و توسعه ناوگان ریلی استفاده می‌شود اما متناسب با توسعه زیرساخت‌ها و شبکه ریلی نیاز مضاعف به ناوگان جدید خواهد بود که برنامه جامعی برای تأمین ناوگان مد نظر قرار دارد.

نقش ساخت مسکن در تحقق شعار سال

مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران مجلس درخصوص شعار سال و نقش مسکن به مهر گفت: حدود یک دهه است که مقام معظم رهبری شعارهای اقتصادی برای سال در نظر می‌گیرد و برای شعارهای سال باید اهداف بلند مدت و کوتاه مدت در نظر گرفته شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از از پیشران‌هایی که قطعاً می‌تواند جزو نقاط اثر گذار روی رشد طولانی مدت در کشور ما باشد بخش مسکن است.

مهرداد بذرپاش در نشست با مدیران بخش خصوصی حوزه راه آهن با اشاره به شعار سال و لزوم توجه جدی به مهار تورم و رشد تولید، تصریح کرد: برنامه وزارت راه و شهرسازی حمایت از تولید داخلی برای توسعه ناوگان و تکمیل کریدورهای ریلی است که با اولویت استفاده از توان داخلی انجام خواهد شد.