از شارژ حساب یارانه‌بگیران تا ترمیم دستمزد کارگران

به دنبال تشکیل نخستین نشست شورای عالی اشتغال در سال جدید رییس دبیرخانه شورای عالی اشتغال اعلام کرد که مبلغ ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای ایجاد اشتغال در سال‌جاری درنظر گرفته شده که در قالب تسهیلات ارزان قیمت ۴ درصدی توزیع خواهد شد.

به گفته وی سقف تعهد صندوق در جریان اجرای این طرح  ۱۰۰۰ واحد است که از این تعداد صندوق تاکنون ۳۵۱ طرح را مورد حمایت قرار داده و در قالب این طرح ۲۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه احیا شده و به چرخه تولید بازگشته و ۸۰۰۰ شغل نیز به وجود آمده است. طرح ملی نهضت احیا در دولت سیزدهم با هدف افزایش توان و ظرفیت بخش تولید، رفع مشکلات واحدهای تولیدی، شناسایی بنگاه‌های راکد و نیمه فعال و اعطای تسهیلات به بنگاه‌ها به اجرا درآمده است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402012512400/%D8%A7%D8%B2-%D8%B4%D8%A7%D8%B1%DA%98-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%A8-%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A8%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%A7-%D8%AA%D8%B1%D9%85%DB%8C%D9%85-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%85%D8%B2%D8%AF-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86

طرح کالابرگ‌ الکترونیک به منظور حمایت از معیشت خانوارها و حفظ سلامت غذایی افراد به اجرا درآمده و دولت این امکان را برای آحاد جامعه فراهم کرده که کالاهای اساسی را به نرخ ثابت و با استفاده از اعتبار یارانه یک ماه زودتر خریداری کنند.

به گفته وی در صورتجلسه دستمزد ۱۴۰۲ قید شده است چنانچه دولت درباره افزایش مجدد حقوق کارمندان خود تصمیم گرفت کارگران نیز مشمول این افزایش قرار گیرند و شورای عالی کار برای ترمیم دستمزد مشمولان قانون کار تشکیل جلسه دهد.

هفته جاری هفته‌ای پرخبر برای حوزه اشتغال و تعاون بود و عناوین مهمترین خبرها به واریز یارانه فروردین ماه برای خرید کالابرگ‌ الکترونیکی، اختصاص تسهیلات ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی برای ایجاد اشتغال، ترمیم دستمزد کارگران و ابلاغ اصلاحیه سند توسعه بخش تعاون اختصاص داشت.

بررسی های آماری اولین دوره پایش سند توسعه بخش تعاون نشان می دهد که در ۱۰ سال گذشته تنها ۲۱ درصد از اهداف سند توسعه بخش تتعاون محقق شده است. در هفته‌ای که گذشت نماینده کارگران در شورای عالی کار از ترمیم دستمزد کارگران در طول سال خبر داد و شرط تحقق آن را تصمیم گیری دولت در خصوص افزایش مجدد حقوق کارمندان اعلام کرد.

در نخستین نشست شورای عالی اشتغال دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۲ استمرار روند رفع موانع اشتغال و کسب و کارها و ادامه روند تسهیل و ساماندهی صدور مجوزهای کسب و کار از سوی رئیس جمهور مورد تاکید قرار گرفت و وزارت کار ماموریت یافت نسبت به ایجاد شغل در استان‌های دارای نرخ بیکاری بالاتر اقدام کند. ایجاد  ۸۰۰۰ شغل در قالب اجرای طرح نهضت احیای بنگاه‌های راکد خبر دیگری بود که از سوی مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید عنوان شد.

به گزارش ایسنا، در روزهای اخیر هیات وزیران مصوبه شورای عالی کار در خصوص حق مسکن ۹۰۰ هزار تومانی را تصویب کرد؛ در پی ابلاغ این مصوبه وزیر کار اعلام کرد مبلغ هزینه مسکن کارگران از فروردین‌ ماه امسال باید به کارگران پرداخت شود.

به گفته وی مجموع اشتغال سامانه رصد و کد بیمه‌های تامین اجتماعی صادر شده در سال ۱۴۰۱ و انواع استخدام‌های در دولت از مرز یک میلیون نفر شاغل جدید گذشته است.

به گفته وی مبلغ کمک هزینه مسکن کارگران در سال گذشته از سوی شورای عالی کار ۶۵۰ هزار تومان تعیین شده بود که برای امسال ۲۵۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد و هیأت دولت مصوبه پیشنهادی شورای عالی کار را عینا به تصویب رساند. حق مسکن تنها آیتم بسته مزد کارگران است که برای اجرایی شدن، مصوبه هیات وزیران را نیاز دارد.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی هم این هفته از ابلاغ اصلاحیه سند توسعه بخش تعاون خبر داد و گفت: سند اصلاحی توسعه بخش تعاون با هدف افزایش شتاب سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور به ۲۵ درصد تهیه شده است.

شورای عالی کار اسفند ماه سال گذشته حداقل دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۲ را ۲۷ درصد تصویب کرد.این میزان در سال گذشته از سوی شورای عالی کار ۵۷ درصد تعیین شده بود.

در هفته ای که گذشت وزارت کار با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که یارانه فروردین ماه امسال به حساب سرپرستان خانوار واریز و اعتبار خرید کالابرگ الکترونیک شارژ شده و یارانه‌بگیران می‌توانند از اعتبار ماه بعد خرید کنند.
به موجب این اطلاعیه مبلغ پرداخت یارانه برای دهک های اول تا سوم ۴۰۰ هزار تومان و برای دهک های چهارم تا نهم ۳۰۰ هزار تومان است.

در صورتی که سرپرستان خانوار از کالابرگ الکترونیک استفاده نکرده باشند، می توانند رقم کامل یارانه را از حساب برداشت کنند و چنانچه آن را استفاده کنند به همان میزان از یارانه خانوار کسر شده و باقی‌مانده مبلغ به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.