از وعده پرواز هواپیمای بومی تا پیش‌فروش بلیت قطارهای مسافری

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402012512527/%D8%A7%D8%B2-%D9%88%D8%B9%D8%AF%D9%87-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D9%88%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D8%A7-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D9%82%D8%B7%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%81%D8%B1%DB%8C

بدین‌ترتیب در دیدار بین هیأت‌های دو کشور ایران و روسیه، بر توسعه همکاری‌ها در بخش هوایی، دریایی، ریلی و جاده‌ای و «حمل‌ونقل چندوجهی» و استفاده از ظرفیت ترانزیت کالا از مسیر دریایی خزر تأکید شد.

همچنین به‌دنبال دیدار بذرپاش با رزاق محیبس السعداوی -وزیر حمل و نقل عراق- جمهوری عراق وعده داده که بابت احداث خط ریلی شلمچه-بصره ۲۱۵ میلیارد دینار عراقی هزینه کند و به انجام این پروژه در سال ۲۰۲۳ هم تاکید کرده است.

به گزارش ایسنا، اخبار حوزه حمل‌ونقل در هفته‌ای که گذشت، صنعت هوایی تا ریلی را شامل می‌شد و در مواردی هم به توسعه دریامحور اشاره شد. مهم‌ترین اخبار این حوزه شاید گسترش روابط بین ایران و روسیه و به‌دنبال آن اقدامات مشترک در صنعت حمل‌ونقل باشد.

از این رو در شرایطی که خبر تلاش برای اقدامات مشترک بین ایران و روسیه منتشر شده و سازمان هواپیمایی هم از آماده پرواز بودن پلتفرم ایرانی هواپیما سخن گفته، باید دید در نهایت چه زمانی شاهد پرواز اولین هواپیمای ایرانی خواهیم بود.

در حوزه ریلی نیز هفته‌ای که گذشت، اخبار پیش‌فروش بلیت قطارهای مسافری برای بازه زمانی ۲۹ فروردین تا ۲۰ اردیبهشت‌ماه را شامل‌ می‌شد که این پیش‌فروش از روز سه شنبه ۲۲ فروردین ماه آغاز شده و مسافران برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به‌صورت شبانه‌روزی با سامانه اطلاع‌رسانی راه آهن به شماره ۰۲۱۵۱۴۹ تماس بگیرند یا به پایگاه اینترنتی www.rai.ir مراجعه کنند.

همکار هفته: روسیه

از جمله اینکه مهرداد بذرپاش -وزیر راه و شهرسازی-  با اشاره به میزبانی ایران از اولین کشتی باری رورو روسیه پس از ۲۱ سال در بندر نوشهر، این ترددها را گام بزرگی در تجارت دریایی بین ایران و روسیه برشمرد و گفت: قراردادهای ایران و روسیه برای کشتی‌سازی در دریای خزر حائز اهمیت است و توسعه «حمل و نقل چندوجهی» با ورود اولین محموله ترانزیتی روسیه در سال گذشته از مسیر کریدور بین‌المللی شمال – جنوب می‌تواند نویدبخش همکاری‌های حمل‌ونقلی موثرتری باشد.

پیش‌فروش هفته: قطارهای مسافری

وعده هفته: ساخت هواپیما

در عین حال محمدی‌بخش درباره پرواز هواپیمای غیرمسافری «ایران ۱۴۰» که سال گذشته اخبار ساخت آن منتشر شده بود، اظهار کرد: گزارش وزارت دفاع حاکی از آن است که ساخت این هواپیما پیشرفت خوبی داشته و آماده پروز است که شاید بنا به خواست خودشان و دستورالعمل‌های عملیات، پروازش رسانه‌ای شده و اطلاع‌رسانی درباره آن انجام خواهد شد.

درباره تغییر قیمت بلیت هواپیما که سال گذشته و به‌خصوص در ماه‌های پایانی، جنجال‌آفرین شده بود نیز رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت که کار کارشناسی برای قیمت‌ها انجام شده و هر زمان که ستاد تنظیم بازار ابلاغ کند، قابل اجراست و البته تاکید کرد صنعت به این اصلاح احتیاج دارد و در غیر این‌صورت دچار مشکل جدی می‌شود.

همچنین در حوزه صنعت هوایی، رئیس سازمان هواپیمایی از تعمیر و تأمین قطعات هواپیما به‌صورت مشترک بین ایران و روسیه در شرایط تحریم خبر داد و گفت: تمام تأییدیه‌های ایران در حوزه‌های هوایی از جمله استاندارد، بخش‌های تعمیر و نگهداری، آموزش، دفاتر طراحی و ساخت و تولید محصولات، مورد تأیید سازمان هواپیمایی کشوری روسیه قرار گرفت، به این نحو که می‌توانیم همه محصولاتمان را در حوزه تعمیر و نگه‌داری و تعمیر قطعات و تأمین قطعات به‌صورت مشترک استفاده کنیم.

گسترش روابط ایران و روسیه و تفاهم دو کشور برای ساخت و تعمیر هواپیما به‌صورت مشترک، تاکید بر لزوم اصلاح قیمت بلیت هواپیما و آغاز پیش‌فروش بلیت قطارهای مسافری مهم‌ترین اخبار حوزه حمل‌ونقل در هفته‌ای که گذشت را شامل می‌شود.

در عین حال بنابر فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد دریامحور، نشست وزیر راه و شهرسازی با اعضای هیئت مدیره سازمان بنادر و دریانوردی، برگزار و برنامه‌های پیش‌رو برای سال ۱۴۰۲ بررسی و مقرر شد، سند توسعه اقتصاد دریا در وزارت راه و شهرسازی تا دو ماه آینده تهیه شود.