اظهار امیدواری نسبت به رکورد ترانزیت ریلی با عبور از ۲ میلیون تن در سال جاریمدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: در این دولت رکورد ترانزیت ریلی شکسته شد و امیدواریم امسال با عبور از ۲ میلیون تن ترانزیت مجددا رکورد شکسته شود.

به گزارش ایسنا، سید میعاد صالحی در مراسم افتتاح، بهره‌برداری و ورود ۵۵۸ دستگاه ناوگان تولید داخل نو و بازسازی شده به شبکه ریلی با اشاره به دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه ریلی گفت: وقتی دولت سیزدهم را تحویل گرفتیم در این بخش بیش از ۳ هزار میلیارد تومان انباشت بدهی در تعمیرات و بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی ارزی و همچنین حدود ۷۰ همت انباشت عدم بهسازی و تعمیرات در حوزه خط وجود داشت.

وی افزود: زمانی که دولت را تحویل گرفتیم میزان بهسازی و بازسازی سالانه ۲۰تا ۳۰کیلومتر بود این در حالیست که در این دولت بهسازی بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته است.

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: با پیگیری‌های شهید رئیسی در حوزه ترانزیت و حمل و نقل بین المللی ریلی در ۳۳ ماهه دولت سیزدهم جهش حمل و نقل ریلی بین‌المللی را داشتیم؛ به طوری که در صادرات، واردات و ترانزیت رشد ۳۴ درصدی نسبت به دولت قبل مشاهده می شود.

وی در ادامه گفت: در این دولت رکورد ترانزیت ریلی شکسته شد و امیدواریم امسال با عبور از ۲ میلیون تن ترانزیت مجددا رکورد شکسته شود.

صالحی همچنین افزود: در راستای اتصال نهضت بنگاه‌های بزرگ به شبکه پهناور ریلی، ۳بنگاه فولاد ارفع، گندله سازی بهاباد و سایپا سیتروئن را به شبکه ریلی متصل کردیم که نهاده‌های مورد نیاز این بنگاه‌ها ارسال شده و محصولاتشان نیز از این طریق به فروش برسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: با بهره برداری از باقی مانده خط دوم اهواز _اندیمشک به طول ۴۰ کیلومتر به ارزش روز ۳ هزار میلیارد تومان، مجموع خطوط احداث شده توسط دولت سیزدهم به ۸۵۰ کیلومتر خواهد رسید.

وی همچنین به ترانزیت کود پتاس و زغال سنگ از روسیه اشاره کرد و گفت:برای اولین بار در تاریخ ریلی ایران سال گذشته  کودپتاس بطور کاملا ریلی از روسیه از مسیر ایران به بندرعباس حمل شد و از بندرعباس نیز تا هند با کشتی جابه‌جا شد. همچنین برای اولین بار محصول استراتژیک زغال سنگ از مسیر تمام ریلی مبدا روسیه با گذر از کشورهای قزاقستان و ترکمنستان و بعد ایران از مسیر ریلی به هند رسید. همچنین تفاهماتی نیز در خصوص تعرفه واحد نیز میان کشورها انجام شده است.  

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به کاهش مستمر سوانح ریلی با نصب دوربین نیز اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۹۹ تعداد ۲۳۸ سانحه در این بخش ثبت شده که در سال ۱۴۰۲ این عدد به ۱۸۴ سانحه رسیده است. یعنی از هفته‌ای بیش از ۴.۵سانحه به هفته‌ای ۳.۵سانحه رسیدیم و کاهش ۲۲ درصدی در این بخش داشتیم.

به گفته این مقام مسئول تلاش کردیم در این مدت بسیاری از تقاطع هم سطح را با احداث پل یا زیرگذر غیر هم سطح کنیم و در این راستا ۵۷ تقاطع هم سطح اصلاح شد و رشد۲۲۵ درصدی در این بخش داشتیم.

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: حدود ۹۰۰۰ واگن در شبکه وجود داشت که فاقد ترمز بودند و روال نادرستی بود. از آنجایی که ایمنی برای ما شرط اول بود در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۲ توانستیم این حدود ۹۰۰۰ واگن بدون ترمز را صفر کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به ١٠ میلیارد دلار تهاتر نفتی برای نوسازی ناوگان ریلی و ساخت خطوط راه‌آهن اشاره کرد و گفت: ۵ میلیارد دلار از استجازه نفتی برای ۴ خط راه‌آهن جهت تجهیز و نوسازی در نظر گرفته شده است که انقلابی در حوزه تامین منابع مالی برای شبکه ریلی بود.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1403040603791/%D8%A7%D8%B8%D9%87%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%86%D8%B3%D8%A8%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D8%B1%DA%A9%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B2%DB%8C%D8%AA-%D8%B1%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%B9%D8%A8%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%DB%B2-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86