اعلام آمادگی سرمایه‌گذاران برای ساخت کارخانه کشتی سازی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، علی فتحی معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه یکی از وظایف این سازمان ایجاد زیرساخت‌های دریایی و بندری بوده، اظهار داشت: سرمایه گذاری مناسب و زیرساخت‌های خوبی در بنادر گیلان از جمله انزلی و چمخاله ایجاد شده است.
وی با اشاره به ساخت کارخانه کشتی سازی در مجتمع بندری انزلی، خاطرنشان کرد: مبحث حمل و نقل دریایی یکی از الویت ها و سیاست‌هایی است که سازمان بنادر و دریانوردی آن را دنبال می‌کند و ما وظیفه داریم که این بخش را رونق بدهیم.
عضو هیأت عامل و معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه زیرساخت‌های لازم برای ساخت و تعمیرات کشتی در مجتمع بندری انزلی ایجاد شده است، افزود: با توجه به وجود بستر مناسب، سرمایه گذارانی از آمادگی خود برای ورود به این حوزه خبر دادند.
فتحی در مورد تأثیرات ساخت کارخانه کشتی سازی بر منطقه و بنادر شمالی کشور، تصریح کرد: در بخش حمل و نقل دریایی سهم کمی را نسبت به دیگر بنادر کشورهای حاشیه دریای خزر دارا هستیم و باید این سهم را ارتقا دهیم لذا ساخت کارخانه کشتی سازی در بندرانزلی تأثیرات مثبت و بسزایی در افزایش مبادلات تجاری ایران در شمال کشور خواهد داشت.
وی با بیان اینکه با ایجاد کارخانه کشتی سازی امکان ساخت انواع کشتی تانکر نفتی، جنرال کارگو، شناورهای کروز مسافری و خدماتی نظیر یدک کش در دریای خزر برای کشورمان در بندرانزلی فراهم خواهد شد، اذعان داشت: نوسازی ناوگان کشتی‌های باری کشور نیز از دیگر اهداف این طرح است.
عضو هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی در مورد حمایت از سرمایه گذاران مجموعه کارخانه کشتی سازی گفت: سازمان بنادر و دریانوردی آمادگی اعطای تسهیلات از محل کمیته وجوه اداره شده در جهت افزایش مبلغ سرمایه گذاری و ترویج و توسعه فرهنگ دریایی را دارد.
گفتنی است، ساخت مجموعه کارخانه کشتی سازی با میزان سرمایه گذاری ۸۵۰ میلیارد تومان توسط سرمایه گذار بخش خصوصی و با ایجاد اشتغال برای ۳۵۰ نفر به صورت مستقیم و ۳۰۰ نفر غیر مستقیم همراه خواهد بود.
این طرح در فاز اول در زمینی به مساحت ۵.۳ هکتار احداث می‌گردد و در فاز دوم زمینی به مساحت ۱۰ هکتار در مجاورت موج شکن شرقی بندرانزلی به آن الحاق خواهد شد.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5677665/%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%DA%A9%D8%B4%D8%AA%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C