افتتاح نخستین مرکز نوآوری و دانش بنیان راه، مسکن و شهرسازی در شیراز

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، نخستین مرکز نوآوری و دانش بنیان راه، مسکن و شهرسازی با حضور استاندار فارس، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی، مدیر کل راه و شهرسازی فارس و دیگر مقامات کشوری و استانی در شیراز افتتاح شد.
محمد مهدی حیدری رئیس مرکز راه، مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در آیین افتتاح گفت: حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و تقویت توان و ظرفیت آن‌ها ضروری است و ما در وزارت راه و شهرسازی به دنبال این هستیم که مسائل را به شکل فناورانه و با استفاده از فناوری‌های نوین حل و فصل و عملیاتی کنیم و برای موفقیت در این مسیر باید شرکت‌های دانش‌بنیان را تقویت و حمایت کنیم.
وی ادامه داد: باید با احصاء نیاز‌های فناورانه و ارسال به خانه‌ها و مراکز خلاق، از دستاورد‌های آن‌ها استفاده کنیم.
حیدری اظهار کرد: امیدواریم خط ارتباط بین خانه‌های خلاق و وزارت راه و شهرسازی به شکل گسترده‌تر برقرار شود چرا که در بحث ساخت مسکن به فناوری‌های نوین برای افزایش سرعت ساخت، افزایش کیفیت و کاهش هزینه‌ها نیاز داریم.
محمود رضا طالبان مدیر کل راه و شهرسازی فارس هم در آیین افتتاح نخستین مرکز نوآوری و دانش بنیان راه، مسکن و شهرسازی در شیراز گفت: توجه به مباحث علمی علاوه بر کاهش هزینه‌ها، منجر به افزایش کیفیت ساخت و ساز خواهد شد.
وی افزود: فاصله بین دانش و اجرا، همواره یکی از مشکلات اساسی در کشور بوده و لذا طی نشست‌های متعددی با بسیج مهندسی استان، موضوع استفاده از ظرفیت‌های دانش‌بنیان در دستور کار قرار گرفت.
طالبان با اشاره به پیشتازی فارس در راه‌اندازی نخستین مرکز نوآوری راه، مسکن و شهرسازی کشور ادامه داد: امروز در زمینه‌های راه و مسکن به شدت نیازمند توجه به مباحث علمی و دانش بنیان و نوآورانه با هدف کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت هستیم.
مدیر کل راه و شهرسازی فارس، با بیان اینکه هم در بحث صنعت ساختمان و هم راهسازی به تغییر نگاه و تغییر نگرش نیاز داریم گفت: باید دانش را بیشتر در خدمت این ۲ صنعت بیاوریم چرا که ما نه به لحاظ دانش و نه به لحاظ نیروی جوان هیچ کمبودی نسبت به دنیا نداریم و فقط نیاز است که به این مقوله توجه داشته باشیم.
وی گفت: راه اندازی مرکز نوآوری راه، مسکن و شهرسازی در شیراز به معنای پایان کار نیست و این کار آغاز ریل‌گذاری و زمینه سازی در استفاده مناسب و بیشتر از ظرفیت‌های علمی برای ارتقاء کیفی و کاهش هزینه‌ها در بخش اجرایی است.
مدیر کل راه و شهرسازی فارس افزود: همچنین ایجاد این مرکز منجر به تامین نیاز‌های کشور در زمینه مصالح ساختمانی با کیفیت و ارزان قیمت با استفاده از دانش‌های نوآورانه و فناورانه نسل جوان خواهد شد.
محمد رضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم گفت: ضرورت دارد که کیفیت ساخت و ساز را در کشور ارتقا دهیم که در این زمینه شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند کمک موثری داشته باشند.


منبع: https://www.iribnews.ir/fa/news/3766750/%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%AA%D8%A7%D8%AD-%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2-%D9%86%D9%88%D8%A2%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%A8%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-%D9%88-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%B2