الزام اجرای بسته تشویقی شهرسازانه توسط شهرداری‌های استان تهران

مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: بازآفرینی شهری عامل حیات اجتماعی و رونق اقتصادی به بافت‌های فرسوده شهری است.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با اشاره به اینکه شرکت بازآفرینی شهری ایران درسطح محلات هدف بازآفرینی شهری در کل کشور بیش از ۱۵۰۰ پروژه بازآفرینی شهری تعریف کرده است، گفت: تاکنون بیش ۱۲۰۰ پروژه بازآفرینی شهری به اتمام رسیده است و ۳۱۵ پروژه در حال اجرا ست.

آئینی گفت:ارائه بسته‌های تشویقی، تسریع در ارائه انشعابات، تشویق سرمایه‌گذاران به حضور در بافت‌های فرسوده و مشارکت مردم در این حوزه ضروری است و نیاز به پیگیری اقدامات اثربخش در این زمینه داریم.

آئینی گفت: با توجه به وضعیت بافت‌های فرسوده در استان تهران باید کمک کنیم تا نوسازی بنا‌های ناپایدار شتاب بگیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی به لزوم تشکیل مستمر جلسات ستاد‌های بازآفرینی شهری پایدار استان تهران، اشاره کرد و افزود: بیش از ۲۷ دستگاه عضو ستاد بازآفرینی شهری پایدار فرا قوه‌ای هستند، از این رو تشکیل مستمر جلسات زمینه بهبود اقدامات را فراهم خواهد کرد، در همین زمینه ستاد‌های بازآفرینی شهرستان‌ها نیز باید فعال شوند.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با اشاره به اینکه زمان صدور پروانه ساختمانی به طور متوسط بیش از ۶ ماه در شهرستان‌ها و در شهر تهران بیش از ۸ ماه طول می‌کشد، گفت: شهرداری‌ها طبق قانون، باید ظرف دو هفته برای متقاضیان در محدوده بافت‌های ناکارآمد شهری پروانه ساخت صادر کنند؛ و این امر نیازمند اراده قوی و تلاش مضاعف در قرارگاه جهادی در شهرداری‌هاست.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما ،آقای آئینی در سی و چهارمین جلسه ستاد بازآفرینی شهری پایدار استان تهران که با حضور علیرضا فخاری، استاندار تهران، عابد ملکی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران، محبت خواه مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران و دیگر اعضای ستاد برگزار شد، ضمن تبریک میلاد حضرت علی (ع) و دهه فجر با اشاره به اینکه اصل ستاد بازآفرینی شهری پایدار مساعدت‎، همکاری و همیاری با مردم است،گفت: باید استان تهران به عنوان پیش‌ران و پیش قراول حوزه بازآفرینی فعال‌تر شود و کار‌ها سرعت بیشتری بگیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح‌کرد؛ براساس گزارشات بدست آمده با تخریب هر پلاک فرسوده در بافت‌های فرسوده ۵ واحد مسکن جدید در شهر تهران تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه محدوده بافت‌های فرسوده از ظرفیت بالایی در خصوص تامین مسکن برخوردارند، گفت: ۷۵۰ هزار نفر در بنا‌های ناپایدار در محلات هدف بازآفرینی شهری در استان تهران زندگی می‌کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هم اکنون شهرداری‌ها برای صدور پروانه ساختمانی مکلف هستند تا ۵۰ درصد تخفیف بدهند که می‌توانند ۱۰۰ درصد را هم تخفیف دهند گفت: قانون‌گذار این حق را برای سازندگان و مالکان در محلات فرسوده قائل شده که از حداقل ۵۰ درصد در عوارض پروانه و تراکم ساخت بهره ببرند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: استان تهران باید پیش قراول حوزه بازآفرینی باشد

آئینی با اشاره به اینکه شرکت‌های توزیع برق، آب و فاضلاب شهری، گاز و مخابرات موظف هستند انشعابات قبلی را بدون گرفتن هزینه‌ای به عنوان نگهداری تا پایان پروژه بازآفرینی شهری حفظ کنند. اظهارکرد: شرکت‌های مذکور موظف هستند در تسریع در روند نصب انشعابات و خارج از نوبت اهتمام داشته باشد که متاسفانه شاهد معطلی بیش از حد در این حوزه هستیم.

آئینی با انتقاد از اجرا نشدن بسته تشویقی شهرسازانه مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی ایران توسط شهرداری‌ها در استان تهران خواستار پیگری‌های لازم دراین رابطه شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان‌کرد: از ستاد‌های بازآفرینی شهری پایدار انتظار می‌رود تا با تشکیل جلسات و پیگیری اقدامات مؤثر در حوزه مسکن، سطح پایداری، نوسازی و مقاوم سازی ارتقا یابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه شهرداران می‌توانند علاوه بر این مصوبه، بسته تشویقی شهرسازانه متناسب با شرایط شهر خود نیز با توجه به قوانین بالادستی در کمیسیون ماده ۵ مصوب کنند، گفت: اعضای شورای شهر شهرستان‌های استان به عنوان سفیران بازآفرینی بسته‌های تشویقی که حقوق مردم به شمار می‌آید را ترویج و اطلاع‌رسانی‌کنند.


منبع: https://www.iribnews.ir/fa/news/3741738/%D8%A7%D9%84%D8%B2%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%AA%D8%B4%D9%88%DB%8C%D9%82%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B7-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86