انتظار حقوق بگیران به سر می رسد!با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال دولت وعده داده که در روزهای آینده تکلیف کف حقوق و دریافتی سال آینده را مشخص کند.

به گزارش ایسنا، یکی از اصلی ترین مسائلی که بازار خودرو در تمام ماه‌های گذشته با آن دست و پنجه نرم کرده، بحث عرضه یا عدم عرضه خودرو در بورس کالا بوده، موضوعی که موافقان و مخالفانی داشته و در طول روزهای گذشته همواره بحث درباره آن میان دو طرف ادامه داشته است. در کنار آن خبر مهم دیگر اقتصادی را وزیر کار داد و گفت انتظار حقوق بگیران به سر خواهد رسید.

چهره روز: صولت مرتضوی

بر اساس اعلام بورس کالا، یک خودرو جدید در این بازار پذیرش شده است. بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه ای از پذیرش یک کامیون کشنده جدید در بازار اصلی خبر داد. بر این اساس هیات پذیرش کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا با پذیرش کامیون کشنده SHACMOTO متعلق به مجتمع صنعتی آرین پارس موتور موافقت کرده است.

خبر دیگر خودرویی به ثبت نام کنندگان خودروهای وارداتی باز می‌گردد. پس از اعلام نتایج نوبت‌ خودروهای وارداتی، تعداد بسیاری اعلام کردند که از لیست متقاضیان حذف شده‌اند و سخنگوی وزارت صمت دلایل حذف برخی متقاضیان خودروهای وارداتی را توضیح داد.

در کنار آن، وزارت صمت امروز یک خبر دیگر نیز داشت. بر اساس اطلاعات به دست آمده از وزارت صنعت، معدن و تجارت، علی رضا پیمان پاک از ریاست سازمان توسعه تجارت کنار رفته و احتمالا از این پس در وزارت جهاد کشاورزی کار خود را ادامه خواهد داد.

وزیر کار نیز امروز در حاشیه جلسه هیات دولت آخرین وضعیت بررسی کف حقوق سال آینده را تشریح کرد.

جهش روز: بازار سرمایه

پس از چند روز کم فروغ، بازار بورس چهارشنبه را با صعودی بزرگ به پایان رساند. شاخص کل بورس امروز با ۳۸ هزار و ۲ واحد افزایش تا رقم یک میلیون و ۸۲۰ هزار واحد افزایش یافت. شاخص کل با معیار هم وزن نیز با ۱۳ هزار و ۱۶۲ واحد صعود رقم ۵۵۴ هزار و ۱۹۵ واحد را ثبت کرد. در این بازار ۶۰۱ هزار معامله انجام شد که ۹۳ هزار و ۵۳۵ میلیارد ریال ارزش داشت.

بازار رمزارزها نیز پس از صعودهای اخیر، امروز در جا زد. ارزش ارز دیجیتال پیشرو جهان روز سه‌شنبه، دقایقی پس از انتشار گزارش تورم آمریکا، افزایش یافت. بیت‌کوین پس از انتشار این گزارش به ۲۶هزار و ۴۲۹ دلار رسید، ارزشی که از ژوئن گذشته مشاهده نشده است.

بانک مرکزی نیز امروز یک خبر ارزی جدید داد. مدیرکل تجارت خارجی بانک مرکزی گفت: تامین ارز اقلام اساسی وزارت جهاد کشاورزی (شامل گندم، ذرت، جو، کنجاله سویا، روغن و دانه‌های روغنی) از ابتدای سال تا کنون، نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۲۸ درصد افزایش داشته است.

متاثر روز: بازار نفت

پس از توافق ایران و عربستان سعودی، همچنان تحولات اقتصادی تحت تاثیر آن ادامه دارد و این بار سوالات درباره بازار نفت ادامه دارد. بازارهای انرژی هفته جاری را با کاهش قیمت آغاز کردند و نفت روز دوشنبه، درست چند روز پس از اعلام توافق ایران و عربستان و پایان یافتن اختلاف هفت ساله دو طرف، افت قابل توجهی پیدا کرد.

همچنین روز جمعه بزرگترین واحد تقطیر در منطقه غرب آسیا در آبادان با حضور رئیس جمهور افتتاح می‌شود که برگ زرینی در کارنامه دولت سیزدهم است. ویژگی‌های هشت گانه فاز دوم طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان طراحی، ساخت و نصب بزرگ‌ترین واحد تقطیر در منطقه غرب آسیا که ظرفیت آن در جو، ۲۱۰ هزار بشکه در روز و واحد تقطیر در خلأ به ظرفیت ۱۰۰ هزار بشکه در روز، طراحی، ساخت و نصب بزرگترین واحد هیدروکراکر در غرب آسیا به ظرفیت بیش از ۴۲ هزار بشکه در روز، طراحی، ساخت، حمل و نصب یکپارچه بزرگ‌ترین کوره هیدروژن در غرب آسیا به وزن یک هزار و ۵۰۰ تن، طراحی، ساخت و نصب بلندترین مشعل‌های پالایشگاهی کشور به ارتفاع ۱۲۵ متر و ۱۲۷ متر، طراحی، ساخت و نصب بزرگترین واحد تصفیه هیدروژنی نفتا به ظرفیت ۶۵ هزار بشکه در روز تبیین شده است.

اتاق بازرگانی نیز تحلیلی از وضعیت جهانی نفت ارائه داده است. ترکیه علی‌رغم وجود تحریم‌های متعدد، تجارت خود با روسیه را در سال ۲۰۲۲، به میزان تقریباً دو برابر سال قبل از آن افزایش داده که عمده این افزایش، مربوط به واردات نفت ارزان از روسیه است. همچنین این کشور مذاکرات خود با مکزیک را به منظور پیشبرد توافقنامه تجارت آزاد از سرگرفته تا ادامه‌ای برای توافق سطح بالای صورت گرفته بین دو کشور در سال ۲۰۱۳ و تضمین‌کننده گسترش روابط تجاری دو طرف باشد.

اوج گرفته روز: تاخیر پروازی

پروازهای برنامه‌ای ایرلاین‌های داخلی، در بهمن ماه سال جاری به طور متوسط ۹۹ دقیقه تأخیر داشتند و تهران-کیش لقب پرترددترین مسیر را به خود اختصاص داد. براساس گزارش منتشرشده توسط مرکز اطلاعات و آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، کل پروازهای فرودگاه‌های تحت نظارت یا مالکیت این شرکت در بهمن ماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه مشابه سال گذشته در نشست و برخاست سه درصد کاهش، در اعزام و پذیرش مسافر یک درصد افزایش و در ارسال و پذیرش بار و پست ۵ درصدکاهش داشته است. پروازهای داخلی در نشست و برخاست چهار درصد کاهش داشته در اعزام و پذیرش مسافر بدون تغییرمانده و در ارسال و پذیرش بار و پست شش درصد افزایش داشته است. پروازهای بین‌المللی در نشست و برخاست و اعزام و پذیرش ۱۲ درصد و در ارسال و پذیرش بار و پست یک درصد افزایش داشته است.

وزیر راه و شهرسازی نیز امروز یک خبر جدید از راه آهن داده است. وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شرکت‌ها در حوزه ریلی برای واردات یا ساخت لکوموتیو و واگن مسافری و باری مجوز کامل دارند، گفت که از سال آینده عملیات قطار سریع‌السیر مسیر تهران – مشهد آغاز خواهد شد.

همچنین بخشی از محدودیت‌های جاده‌ای نوروز اعلام شده است. مرکز مدیریت راه‌های کشور محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی جاده‌های کشور از جمله چالوس و هراز را برای ایام نوروز تا پایان روز سه‌شنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۲ اعلام کرد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401122417838/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%A7%D8%B1-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%A8%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D8%B3%D8%AF