انواع سازه های متحرک با بیش از 10 نمونه موردی – معمارشو

سازه فلزی Steel Structure به عنوان یکی از پرکاربردترین مصالح در دنیای ساختمان سازی امروزین، عنوانی کلی برای انواع سازه های ساخته شده از فولاد سایت karaj-home است. IP(500-800)، نقشه اتوکدی میباشد و در ورژن اتوکد 2000 ذخیره شده و پس از فشرده سازی ، در سایت ایران نقشه فروشگاه آویسا فایل، جهت دانلود بار گذاری شده است.این نقشه برای لوله های بین 500 تا 800 طراحی شده است. در آن دسته از شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و بیشتر که عرصههای بلندمرتبه در طرحهای توسعه شهری مصوب آن پیشبینی نشده باشد، در صورت نیاز شهر و وجود تقاضا، ابتدا میبایست مصوبه توسط شهرداری با تأیید شورای اسلامی شهر تهیه و پس از تصویب در کمیسیون ماده پنج و شورای برنامهریزی و توسعه استان، جهت تصویب نهایی به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ارائه شود. هر یک از اصناف برای اینکه فعالیت شان را در ذهن مشتری ثبت کنند، به ساخت تابلو مغازه نیاز دارند که سردر مغازه بزنند. آمارها نشان میدهند که هزینه ساخت ساختمان اداری به ازای هر مترمربع برای همه انواع ساختها یکسان نیست و حتی مهمتر از همه، قیمت ساخت هر مترمربع بسته بهموقعیت مکانی در ایران بسیار متفاوت است.

انتخاب این متریال برای نمای ساختمان به تعبیت از متریال کاربردی در طراحی نمای ساختمان های این منطقه در دهه ی ۱۳۴۰ می باشد. این ساختمان مسکونی چهار طبقه در منطقه لواسان تهران قرار گرفته و توسط دفتر مشاور آتی زیست طراحی شده است. ساختمان مسکونی پادرا در خیابان سهرودی تهران قرار دارد. دراین بخش از بررسی بناهای شاخص ایران و جهان، با ساختمان اداری شریف در شهر تهران آشنا میشویم. همچنین برای طراحی نمای شمالی و جنوبی ساختمان، سعی کردند تا به طور مستقیم به سراغ اقلیم اصفهان و خانه های قدیمی این شهر بروند. طراحان نمای ساختمان را بر اساس ساختار و کاهش حجم در برابر سطح و منطبق با عملکرد فضای داخلی، پنجره هایی رو به جنوب با توجه به اقلیم اصفهان با سایبان متحرک طراحی کردند تا دید داخلی میسر نشود.

همانطور که میتوانید حدس بزنید، در ساختمانهای جنوبی، نورگیری از دو سمت شمال و جنوب معمولاً بدون مشکل است. به عنوان یکی از آخرین نمونه های رونق معماری در ایران، ویلا سه طبقه برای برادر جوان در لواسان، منطقه ای در شمال شرقی شهر تهران می باشد که از آن به عنوان بورلی هیلز تهران یادشده است. همچنین عایق گرمایشی نیز باید برای جلوگیری از هدر رفت انرژی در ساختمانهای اداری مورد توجه قرار گیرد. اولین ارتباط افراد با هر ساختمان از طریق پوسته ی خارجی (نمای) آن شکل می گیرد. جداره پروژه به فیلتر تبدیل شد که ارتباط با ناموزونی های بیرون خانه را به حداقل میرساند و در صورت تمایل بخشی از این فیلتر باز یا بسته می شد. جای گذاری تمامی المان ها، بر اساس ساختار پلان و بر هم نهشت هر واحد بر دیگری شکلگرفته و ارتباط تنگاتنگی میان فرم و عملکرد را به وجود آورده است. طراحان پروژه استودیو معماری فرم نو می باشد. طراحان با در نظرگرفتن بافت محلی و معماری شهر تهران، در نمای این ساختمان مسکونی، از تکنیک بازی رنگ با استفاده از آجرهای زرد استفاده نمودند. مجموعه چند منظوره صدرا در شهرک جدید صدرا در ۱۸ کیلومتری شهر شیراز قرار گرفته است.

اگرچه فناوریهای جدید دائماً درحالتوسعه هستند تا مکمل روشهای فعلی در ایجاد ساختارهای سبزتر باشند، اما بهطورمعمول هدف این است که ساختمانهای سبز برای کاهش تأثیر کلی محیط ساختهشده بر روی بهداشت انسان و محیط طبیعی طراحیشدهاند. طراحان برای طراحی نمای این ساختمان فرهنگی آجر را انتخاب نمودند که با بافت منطقه و روحیه معماری ایرانی سازگار بود. بافت نمای ساختمان های این منطقه در گذشته آجر بوده و امروزه تقریبا این بافت با ساخت و ساز ها جدید در حال از بین رفتن می باشد. 3- معمار سایت (Site architect) معمار سایت مسئول نظارت بر کلیه فعالیت ها در محل ساخت ساز، از ابتدای پروژه تا انتهای آن است. در واقع میتوان اینگونه بیان کرد که یک معمار اول آنچه که میخواهد را بصورت ایده در ذهن پرورش میدهد (جنبه هنری) و سپس به آن قابلیت اجرایی بودن (جنبه فنی) میبخشد.

در طراحی داخلی بخش دو طبقه تجاری ساختمان با هدف ایجاد محیطی پر نور تر و در معرض دید بودن فضای تجاری از قرار دادن نمای آلومینیومی چشم پوشی شده است. منظور از مستقل بودن داشتن درب ورودی و خروجی مستقل به گذرگاه عمومی و منظور از جدا بودن و داشتن دیوارهای خارجی مشترک یا مستقل است. ساختمانهایی شبیه یه ساختمانهای سبک کلاسیک، اما با ظاهری نوتر که سنگ فرشها، گنبدها و ستونهایش به طور سخت گیرانهای از معماری کلاسیک بهره جسته بودند. نمای سنگی جز نمای لوکس به حساب می آید که همواره جذابیت و زیبایی خاص خود را در طول زمان ها حفظ گردد و با استفاده از انواع سنگ های ساختمانی قابل اجرا می باشد قیمت سنگ نما در مقایسه با سایر مصالح بالاتر از نمای رومی از نما های سنگی است که زیبایی حیرت انگیزی به ساختمان می بخشد. بنابراین نمای این ساختمان در بیرون سنتی، ساده و منطبق با اقلیم منطقه بوده ولی برعکس در فضای داخلی از متریال ارزشمند و گران قیمت استفاده شده است. طراحان دلیل اصلی انتخاب این متریال را سازگار بودش با اقلیم اصفهان مطرح کرده اند. در طراحی نمای ساختمان موارد زیادی وجود دارد که طراحان در هنگام طراحی باید آن ها در نظر بگیرند.

نمونههای موفق به ما میگویند که حتی در معماری بخش سرویس بهداشتی هم باید طوری عمل کنید که وقتی مشتریان وارد آنجا شدند، به راحتی تشخیص دهند که آنجا سرویس بهداشتی یک ساختمان تجاری میباشد. تحقیقات تیم ما نشان میدهد که در بین شرکتهای حرفهای خدماتی، 300 درصد تمایل بیشتری به داشتن نقاط تمایز قویتر دارند. آن ها برای این که ارتفاع طبقات بلندتر دیده شوند و خط های افقی بارش گیرها را خنثی کند، آجرها را به صورت عمودی و با خطوط بند عمودی تیره به کار برده اند. برای طراحی نمای این ساختمان برای کنترل تابش نور خورشید در قسمت های جنوبی و غربی ساختمان، از یک پوسته نیمه شفاف در شبکه اصلی استفاده شد که استعاره ای از ساقه ی گندم روی آن در قالب لعاب سرامیک وجود دارد. نقش بسزایی در تامین نور فضای داخلی بر عهده دارد نمای شیشه به دلیل بازتاب نور جذابیت بالایی به نما می بخشد و استفاده از آن در نمای شیشه ای گرفته تا نمایش شیشه ای فریم باعث زیبایی می شود و نور و گرمای لازم را به دلیل عبور نور برای ساختمان تامین می کند.

در این مقاله به معرفی 10 نرم افزار برتر در زمینه طراحی ساختمان پرداختیم که در این بین، نرم افزار رویت و انحصارا بخش معماری آن، با داشتن قابلیت های برجسته تری توانسته به عنوان بهترین نرم افزار برای طراحی ساختمان مورد استفاده مهندسین معمار قرار بگیرد. از این رو خط معمار در این بخش مجموعه ای ۵۰ تایی از نماهای اجرا شده در چند سال اخیر ایران را جمع آوری کرده و همراه با لینک مطلب به اشتراک خواهد گذاشت. این پروژه ها در مناطق مختلف ایران قرار گرفته و در سبک ها و طرح های مختلفی طراحی شده و به اجرا در آمده اند. در حال حاضر نما سازی ساختمان های مدرن با این ورق های کامپوزیت امکان پذیر است (ولی پیشنهاد نمیشود) قیمت بالا یکی از معایب نمای کامپوزیت به حساب می آید که امکان استفاده از آن را برای همه افراد امکان پذیر نمی کند از جمله این نما ها که زیبایی بی نظیر به نما و ساختمان می دهد میتوان به نمای کامپوزیت لانه زنبوری هم اشاره کرد. مدیر مهندسی نورد شرکت بیان کرد: در این مرحله، فعالیت بسیار حرفهای در استفاده از غلتکهای ۴۰ تنی قفسه ۹۰۰ مشترک برای تولید H22، H24 و H26 صورت گرفت که انطباق این موارد اختلاف شدید، نیاز به دانش و تخصص بالایی را داشت که این کار برای اولین بار انجام گرفت و نتیجه درخشانی را در پی داشت.

طراحی مناسب، موانع روند کار را به حداقل می رساند.در طراحی اداری نیاز به گسترش سیستم اداری پیشرفته و طراحی آن بسیار لازم است. در این مطالب اطلاعاتی در مورد روند طراحی و اجرای آن ها به طور خلاصه شرح داده شده است. در مراحل بعدی به این نکته دقت می کنیم که نور ورودی محیط از چه جهتی است و نورپردازی داخلی به چه صورتی باید انجام شود ،از طرفی برای خرید مبلمان و میز، صندلی ، اکسسوری و تمامی وسایلی که مورد نیاز این فضا است با توجه به سبک مورد نظر در بازسازی ساختمان اداری اقدام می کنیم. علاوه بر این، برای اثبات آشنایی با زبان انگلیسی نیز به شرکت در آزمونهای بینالمللی و معتبر زبان خارجی مانند تافل، آیلتس و دولینگو نیاز دارید.

طاقهای نوک تیز از مهم ترین علامت سبک گوتیک در معماری میباشد که برای خلق کردن و به وجود آوردن کلیساها از این نشانه بهره میبردند. به طور کلی امکان رنگ کردن آجر نما وجود ندارد ولی در برخی از شهرها با توجه به بافت شهری از آجر های رنگی به رنگ کرم و بژ استفاده می کنند. همچنین باید این نکته را نیز افزود که نمای هر ساختمان علاوه بر جذب مخاطب و تأثیرگذاری بر آن نقش مهمی نیز در زیباسازی منظر شهری خواهد داشت. در طراحی نمای این ساختمان فاکتورهایی چون شفافیت جهت بهره مندی از نور طبیعی در فضای داخلی و همچنین ایجاد نمای صلب متناسب با چشم انداز شهری در الویت قرار داشت.

در طراحی مسکونی باید تدابیری اندیشید، تا از شدت مستقیم نور کاسته شود. این ساختمان مسکونی نمونه ای فوق العاده از معماری رشت می باشد. نمای این ساختمان نمونه ای از نمای مدرن اجرا شده در منطقه قیطریه تهران می باشد. ساختمان مسکونی باغ نگار اصفهان همانطور که از نامش پیداست در منطقه ی باغ نگار اصفهان قرار دارد. آجرها در نمای این ساختمان مسکونی به صورت عمودی به کار رفته و بافتی زیبا و جذاب در نما ایجاد کرده و علاوه بر ایجاد سایه به طراحان این امکان را داد تا بدون برش آجرها، پانل های مکعبی را با آجر اجرا کنند. زیبا ترین نمای ساختمان نمای چوبی است. در طراحی نمای بیرونی با توجه به پلان مذکور و محدودیت هایی که پیش رو داشت، طراحان تمرکز اصلی را بر بافت، متریال، و طراحی اقلیمی بازشو ها، به خصوص جهت استفاده بهینه از نور و کنترل آن قرار دادند. طراحان از متریال آجر به عنوان راهکاری برای ورود نور بدون نگرانی از محرمیت خانه های مجاور استفاده کردند. طراح این ساختمان را برای پدر و مادر خود طراحی کرده است.

از این رو طراح سعی براین داشته تا با تأکید بر استفاده از آجر به عنوان متریال اصلی نما، ساختمانی به صورت لندمارک ایجاد کند و توجه مردم را به استفاده آجر در نمای ساختمان ها مجددا جلب کند. شغل: منتقد هنری، طراح و نقاش، متفکر اجتماعی، نویسنده برجسته و نیکوکار. از طرفی دیگر باید بگوییم که نما به عنوان پوسته خارجی، ساختمان را از خرابی ها و آسیب های ممکن محفوظ می دارد و مهم تر از همه این که نمای هر ساختمان به آن شخصیت می دهد و باعث می شود تا در میان ساختمان های مجاور متمایز و برجسته تر دیده شود.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می نمایید، نمای ساختمان ساده و مدرن می باشد و در میان بافت فرسوده محله برجسته نمایانده می شود. ساختمان سی خانه در شمالی ترین منطقه تهران در محله دربند قرار گرفته است. آن ها افزودند: “بین سبک زندگی ساکنان و نوع ساخت وسازهای موجود در آن منطقه فاصله زیادی وجود دارد. باید در مورد منطقه ای که می سازند تحقیق کنند تا اطمینان حاصل کنند که طراحی آنها با سازه های فعلی ساختمان های ان منطقه مطابقت داشته باشد. امروز و در ساخت خانه های مدرن اجرا میشود ترکیب چوب با دیگر متریال مثل فلز و شیشه زیبایی آن را چندین برابر می کند و آن را بسیار خاص جلوه می دهد چوب ترموود نوعی از چوب است که وزن سبکی دارد و مقاومت بسیار بالایی برخوردار است از ویژگیهای این چوب میتوان به مقاومت بالا در برابر ضربه و مقاومت در برابر صوت اشاره کرد. این ساختمان مسکونی نمونه ای موفق از ساختمان های مسکونی اجرا شده در اصفهان می باشد که توسط دفتر معماری طرح و ساخت صفحه طراحی شده است. همچنین حفاظ های پنجره ها که از جنس ورقه ی آهن هستند، به المانی در طراحی نما تبدیل شدند که باعث تغییر و پویایی نما می شد.