اهتمام دولت در تدوین بسته‌های تشویقی برای بازآفرینی شهری 

آیینی با تأکید بر اینکه مردمی سازی از دیگر اهداف دولت در طرح بازآفرینی شهری است، گفت: برای این منظور باید از مشارکت خود مردم، سرمایه گذاران و خیران استفاده شود.

وی با بیان اینکه در این بناهای ناپایدار هیچ سازه فلزی و بتنی وجود ندارد، بیان کرد: اگر زلزله ای رخ دهد ساکنان این محلات امکان فرار ندارند در حالی که بیش از ۵۰ هزار نفر در این خانه ها ساکن هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی عملکرد استان را در بخش جذب این تسهیلات ضعیف عنوان کرد و افزود: انتظار می‌رود استان در این بخش استفاده بیشتری داشته باشد. 

آیینی بر لزوم احصای شاخص‌های متوسط برخورداری در شهرها تأکید کرد و گفت: این شاخص‌ها در موضوعاتی از قبیل فضای سبز، آموزش، بهداشت و غیره باید احصا شود تا بدانیم در چه بخش‌هایی کمبود داریم.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه تشویق‌های خود مالکی هم برای بافت‌های فرسوده دیده شده افزود: تسهیلاتی از محل اشتغالزایی تبصره ۱۸ در نظر گرفته شده که ۳۵۰ میلیون تومان تسهیلات از این محل به متقاضیان داده می شود که  ۱۵۰  میلیون تومان آن صفر درصد است.

آیینی با بیان اینکه ظرفیت‌های خوبی دولت سیزدهم در قانون بودجه برای بافت‌های فرسوده دیده گفت: امید است با این بسته جامع چند بخشی به نوسازی بافت‌های فرسوده شتاب دهیم؛ بر اساس تبصره ۱۱ قانون بودجه افراد ساکن در حاشیه شهرها که املاک شان سند ندارند برای تمامی تصرفات سند صادر می شود.

انتهای پیام 


منبع: https://www.isna.ir/news/1401082114710/%D8%A7%D9%87%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%AF%D9%88%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%B4%D9%88%DB%8C%D9%82%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A2%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C

آیینی با اشاره به همدلی و همراهی دستگاه‌های اجرایی خراسان جنوبی در طرح بازآفرینی شهری گفت: آمار برگزاری ستاد در این استان خوب است اما انتظار می‌رود حداقل ماهی یک بار جلسه ستاد و حداقل هر ۲ هفته کارگروه‌ها فعال شود.

وی با تأکید بر لزوم محرومیت زدایی در بافت‌های فرسوده افزود: با توجه به زلزله خیز بودن استان جان مردم ساکن بافت های فرسوده در خطر می باشد لذا یکی از شاخص‌های اصلی این محدوده‌ها ناپایداری بناهاست. 

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: ساخت مدرسه و درمانگاه از محل عوارض ماده ۳۹ نیز دیگر ظرفیت قانونی است که برای ساماندهی به بافت‌های فرسوده می‌توان از آن استفاده کرد.

وی با تأکید بر محدودیت منابع موجود، افزود: باید پروژه‌های حوزه بازآفرینی شهری چند منظوره تعریف شود تا بتوان برای چند موضوع از آن ها استفاده کرد.

وی با بیان اینکه در دولت سیزدهم ادبیات بازآفرینی تغییر یافته، بیان کرد: عمده مشکل در محلات هدف بازآفرینی فرسودگی و حاشیه نشینی نیست بلکه از بسیاری شاخص‌ها همچون خدمات و مسکن عقب ماندگی وجود دارد که دولت تلاش می‌کند فاصله بین محلات برخوردار و مناطق غیر برخوردار کم شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی بر لزوم تقویت و شتاب بخشی طرح بازآفرینی شهری در محلات هدف اظهار کرد: عملکرد فرمانداران و دستگاه‌های اجرایی در این حوزه ارزیابی خواهد شد. 

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: لازم است بدانیم برای چند واحد پروانه صادر شده و در واقع چند سقف لرزان در استان کم شده است.

محمد آیینی، شنبه شب ۲۱ آبان در ستاد بازآفرینی شهری استان، خاطرنشان کرد: تخفیف ۱۰۰ درصدی شهرداری‌ها و صدور یک ماهه پروانه در این بسته تشویقی دیده شده اما پایان کار و دیگر خدمات هم باید خارج از نوبت انجام شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: البته در زمینه اقدام مشترک هر دستگاه باید به وظایف خود عمل کند و ستاد بازآفرینی شهری به عنوان مشوق از اعتبارات در اختیار سهمی به هر دستگاه متناسب با اقدامات انجام شده خواهد داد.

وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در استان برای بهسازی معابر و ارائه خدمات زیربنایی و روبنایی تصریح کرد: موضوع مسکن مغفول مانده و نیاز است آمارهایی ارائه شود که بدانیم چند واحد فرسوده در خراسان جنوبی با اقدامات بازآفرینی کم شده است.

ایسنا/خراسان جنوبی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی ایران گفت: شتاب گیری نوسازی مسکن در بازآفرینی شهری از اهداف دولت است که برای این منظور بسته جامع تشویقی در چهار بخش اداری، مالی ، شهرسازی و زمین تدارک دیده‌ایم.

وی گفت: برنامه جامع اقدام مشترک هم با اولویت ساخت مسکن بر مبنای همین شاخص ها باید تدوین شود که در این خصوص اختیار کامل به استانداران داده شده است.

وی ادامه داد: مشوق‌هایی در بحث تراکم، کاربری تجاری در طبقه همکف و پارکینگ برای سازندگان مسکن در بافت‌های فرسوده دیده شده که می‌تواند نجات بخش مردم باشد.

آیینی یادآور شد: اگر زلزله‌ای رخ دهد این خانه‌ها آوار می شوند زیرا بر اساس آمار رسمی سال ۹۵، حدود ۱۸ هزار و ۵۰۰ بنای ناپایدار در استان وجود دارد.