اهمیت آسانسور در ساختمان های امروزی

اهمیت آسانسور در ساختمان های امروزی

اگر براکت‌ها به صورت صحیح نصب شوند، حرکت کابین در سراسر ریل‌ها بسیار آرام و بدون سر و صدا خواهد بود. قلاب سر بکسل نام قطعه‌ای بین چهار چوب کابین و چهارچوب وزنه تعادل است. همان طور که می‌دانید، سیم بکس‌ها از یک سو به چهارچوب کابین و از سوی دیگر به چهارچوب وزنه تعادل متصل هستند که این اتصال توسط قطعه‌ای به نام قلاب سربکسل صورت می‌گیرد. سر بکسل وظیفه‌ای مکانیکی به همراه فنر و قلاب است که سیم بکسل بر روی آن سوار می‌شود. طبق استاندارد ، قلاب سربکسل باید قادر باشد در برابر حداقل eighty درصد آن باری که باعث گسیختگی سیم بکسل فولادی می‌شود، مقاومت کند. واسط بین تابلو فرمان و تجهیزات الکتریکی کابین، قطعه‌ای به نام جعبه رویزیون است.

این آسانسورها نسبت به آسانسورهای پیشین، دیگ های بخار با سرعت بالاتر و قابلیت حمل بار سنگین تری داشتند. از دیگر پیشرفت هایی که از گذشته تا این زمان در آسانسورسازی به وجود آمده، می توان به استفاده از شاسی برای آسانسور و انواع درب های اتوماتیک اشاره کرد. ایراد دیگر این سیستم متغیر بودن سطح کابین با طبقات با بارهای متفاوت است چون به دلیل عدم اطلاع موتور از وزن کابین (پر یا خالی بودن آن) همیشه نیروی یکسانی به موتور وارد می‌شود. ایراد دیگر این سیستم آسیب‌هایی است که در دراز مدت به موتور به دلیل اتصال ناگهانی ولتاژ وارد و باعث کاهش عمر مفید آن می‌شود.

  • کابين هاي آسانسور شرکت مهديس آسانبر همگام با استاندارد نوين بين المللي با رعايت کليه اصول ايمني ، متناسب با مشخصات فني وکاربرد آن بر طبق درخواست سفارش دهنده ساخته مي گروه متالیفت شود.
  • سیم بکسل‌ها ازیک‌طرف به کابین آسانسور متصل می‌شوند و از طرف به وزنه‌های آسانسور که درون قابی فلزی به نام قاب وزنه قرار دارند، وصل هستند.
  • کوچکترین جرقه توانایی ایجاد حادثه ای را دارد که به هیچ وجه قابل جبران نیست.

تعداد قطب استاتور دور کند معمولاً چهار برابر دور تند است که باعث می‌شود سرعت دور کند موتور یک چهارم دور تند باشد. دو عامل یعنی نیروی عکس‌العمل دنده‌ها در گیربکس و وجود چرخ طیار یا فلای‌ویل متصل به محور روتور موتور که دارای لختی دورانی است، مانع از تشدید تکان‌ها می‌شوند. برای توقف موتور با استفاده از یک مدار الکتریکی استاتور دور کند وارد مدار شده و دور تند از مدار خارج می‌شود.

انکودر قطعه ای الکترومانیکی در آسانسور است که حرکت دورانی شفت موتور را به صورت لحظه ای به کدهای دیجیتال یا آنالوگ تبدیل و به درایو تابلو فرمان ارسال می کند. انکودر آسانسور بسیار حساس است و باید در زمان سرویس آسانسور به آن توجه شود. از دیدگاه کسی که از لابی توسط آسانسور به طبقه پانزدهم می رود این است که آسانسور یک جعبه فلزی در ساختمان ها است که دارای درب است و در طبقه مورد نظر درب آن باز می شود، اما از کارایی و سیستم پیچیده آن هیچ اطلاعی ندارد.

با وجود این محدودیت، اخیراً ا آسانسورهای هیدرولیک در مصارف خانگی محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده اند. این امر به خاطر نرمی در زمان حرکت، خرابی آسانسور و استهلاک بسیار کم، توانایی جابه‌جایی بارهای بسیار سنگین، امکان ایجاد آسانسورهای زیبا و شیشه‌ای، عدم نیاز به موتورخانه در پشت‌بام و امنیت بسیار بالا در هنگام وقوع زلزله است. در کلان شهر با وجود هزاران آپارتمان و ساختمان با کاربری های تجاری، اداری و مسکونی، استفاده از سیستم آسانسور به منظور تردد بین طبقات مساله ای اجتناب پذیر است. به همین دلیل شرکت های بسیاری در تهران تاسیس شده اند که انواع خدمات مربوط به آسانسورها را ارائه می کنند. یافتن یک شرکت آسانسوری که از نظر سابقه فعالیت و رعایت استانداردهای فنی و ایمنی در سطح بالایی باشد، کار بسیار دشواری است. در آسانسورهای کششی، از سیم بکسل یا طناب فلزی برای بالا و پایین بردن کابین استفاده می شود.

تابلو فرمان آریان با کارکدک Sbt پرو آسانسور – 75 کیلو وات

احداث و تعمیر آسانسورها در ابتدای امر یک مسئله کاملاً فنی و تجربی به شمار می‌رفت. افراد برای متخصص شدن در این حوزه صرفاً باید زیر نظر یک استاد ماهر کار می‌کردند و هیچ منبع یا دوره آموزشی در این حوزه برگزار نمی‌شد. اما در سال 1995 برای نخستین بار دوره آموزشی آسانسور در کشور انگلستان برگزار شد.

درب لولایی آسانسور | طرح ایساتیس | عرض 70

چاهک آسانسور همان چاله آسانسور است که در پایین ترین نقطه چاه آسانسور در پی ساختمان به منظور ایجاد فضایی مناسب برای فعالیت نصابان و نصب برخی از تجهیزات مانند ضربه گیرها و … ساخته می شود. اگر موتور را به منزله قلب آسانسور در نظر بگیریم تابلو فرمان آسانسور یا Control Panel محل پردازش فرمان ها و دستورات می باشد. در واقع تک تک قطعات به کاربرده شده در سیستم آسانسور به دستور تابلو فرمان فعال می شوند. انواع موتور آسانسور شامل موتورهای گیربکس دار و موتورهای گیرلس است.

بهترین شرکت های آسانسور سازی در تهران در قزوین

شالترها در ابتدا و انتهای چاله آسانسور تعبیه می شوند و از خطرات احتمالی مانند برخورد کابین با کف و سقف جلوگیری می کند. بسته به نوع تابلو فرمان در هر ردیف از four الی 8 عدد شالتر استفاده می شود. بالابرهای خانگی، بالابر ویلچر بر، بالابر باری، بالابر مغازه ای و بالابرهای مون شارژ انواع بالابرهای ثابت هستند. بالابرهای متحرکی که افراد بر روی آن به ارتفاع دسترسی پیدا می کنند را معمولا بالابر متحرک سرویس یا بالابر نفربر می نامند. خواب بیننده احساس می‌کند آسانسور معمولا سریع حرکت می‌کند و تقریبا وزنی ندارد درست مثل موقع پرواز.

البته این دو مورد درزمینهٔ استفاده از آن‌ها در ساختمان‌های کمتر از پنج طبقه مشکلی ایجاد نمی‌کند. انسان‌ها از زمانی که روی به ساختمان‌سازی آوردند، به دنبال احداث ساختمان‌های بلندمرتبه بودند. نمونه‌هایی از ساختمان‌های مرتفع به‌جامانده از دوران گذشته نشان می‌دهد که توان فنی این کار نیز برای انسان‌ها وجود داشته است. اما واقعیت این است که یک عامل مهم بازدارنده در این مسیر وجو داشته است. مسئله جابجایی بین طبقات در ساختمان‌های بلندمرتبه به‌عنوان یک مشکل جدی به شمار می‌رفت.