ایجاد ۷۷۵ هزار شغل خالص در سه سال اخیرمعاون اشتغال وزیر کار ۱۰ درصد اشتغال ایجادی در کشور را مربوط به حوزه مشاغل خانگی دانست و با بیان اینکه مشاغل خانگی تا قبل از دولت سیزدهم منزوی بود اما در این دولت از گوشه رینگ درآمد، گفت که ایجاد ۷۷۵ هزار شغل خالص در سه سال اخیر، تک رقمی شدن نرخ بیکاری و کاهشی شدن آمار بیکاری فارغ التحصیلان از اقدامات شاخص دولت سیزدهم است.

به گزارش ایسنا، محمود کریمی بیرانوند در یک نشست خبری به ارائه گزارش عملکرد سه ساله در دولت سیزدهم پرداخت و درباره ایجاد مشاغل خانگی گفت: یکی از اقدامات تحولی دولت سیزدهم مشاغل خانگی است که در حوزه تسهیلات و اعتباری که برایش در نظر گرفته شد، قابل مقایسه با دولت‌های قبل نبوده است. مشاغل خانگی طی سال‌های قبل منزوی بود ولی در دولت سیزدهم از گوشه رینگ درآمد و رونق گرفت.
وی ادامه داد: خوشبختانه طی سال گذشته ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بحث مشاغل خانگی توسط بانک مرکزی اختصاص یافت در حالی که تسهیلات مشاغل خانگی در سال ۱۳۹۹ جمعا ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است.
معاون اشتغال وزیر کار افزود: مجوزهای مشاغل خانگی در دولت سیزدهم برخط و سه روزه صادر شد و طبق آمارها ۱۰ درصد اشتغال ایجادی کشور در طول سه سال اخیر مربوط به حوزه مشاغل خانگی بوده است.

تک رقمی شدن نرخ بیکاری، اقدام شاخص دولت رئیسی

وی در ادامه از تک رقمی شدن نرخ بیکاری یکی از اقدامات شاخص دولت سیزدهم در حوزه اشتغال نام برد و اظهار کرد: مطابق با آخرین آمار مرکز آمار ایران در سال ۱۴۰۲ نرخ بیکاری به عدد ۸.۱ درصد رسیده و نرخ مشارکت اقتصادی ۴۱.۳ درصد افزایش یافت. این یعنی وضعیت محیط کسب و کار و بازار کار رو به بهبود بوده است. نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال از ۲۳.۶ درصد در پایان  ۱۴۰۰ به ۲۱.۲ درصد در پایان سال ۱۴۰۲ رسید. نرخ بیکاری فارغ التحصیلان مستمرا در ۳ سال اخیر کاهشی بوده و  به ۱۱.۸ درصد رسید ه است.اشتغال ناقص هم در سال ۱۴۰۰ از ۱۰.۲ به ۸.۲ در سال ۱۴۲ رسیده است.

مهم ترین دلیل کاهش نرخ بیکاری در دولت سیزدهم

معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در چهار سال اول دولت یازدهم نرخ بیکاری مستمراً افزایشی بوده که عدد عجیبی است اما مهم ترین دلیل کاهش نرخ بیکاری و آمارهای امیدوارکننده بازار کار در دولت شهید رئیسی، وحدت فرماندهی اشتغال کشور بود و ایشان دغدغه اشتغال را تسری داده بودند.

کریمی بیرانوند افزود: موثرترین اقدامی که صورت گرفت این بود که شهید رئیسی ۸ جلسه شورای عالی اشتغال را برگزار کردند که در کمتر از ۳ سال اتفاق افتاد و باعث شد در هر جلسه شورای عالی اشتغال گزارش وضعیت بازار کار را ارائه می‌کردیم و مشخص می‌شد که کدام استان یا دستگاه‌ جلوتر یا عقب‌تر است.

برگزاری ۸ جلسه شورای‌ عالی اشتغال با بیش از ۸۰ مصوبه

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار خاطرنشان کرد: طی ۸ جلسه بیش از ۸۰ مصوبه تصویب شد و در طول این ۳ سال ۷۲ درصد پیشرفت در اجرای مصوبات داشتیم.

به گفته وی به روایت مراکز رسمی بین المللی از جمله بانک جهانی دولت رئیسی کمترین نرخ بیکاری را داشت و در ۲۵ استان کشور شاهد کاهش نرخ بیکاری بودیم و نرخ بیکاری در بیشتر استان‌ها تک رقمی شد.

کریمی بیرانوند در پاسخ به این پرسش که چه عوامل و اقداماتی در این زمینه اثرگذار بوده است؟ گفت: نکته اساسی این بود که تقسیم کار ملی، استانی شهرستانی و روستایی در حوزه اشتغال در این دولت صورت گرفت. در دولت سیزدهم سامانه ملی رصد اشتغال ایجاد شد که به صورت لحظه‌ای و بر خط آخرین وضعیت اشتغال کشور در بخش های مختلف موضوعی و دستگاهی را به ما اعلام می‌کرد.

اختصاص ۲۵ درصد از سهم اشتغال ایجادی به فارغ‌التحصیلان

وی گفت: تفاوت امسال با سال گذشته این بود که دولت سیزدهم جرات کرد برای اولین بار ۲۵ درصد از سهم اشتغال ایجادی را که به استانداران ابلاغ کرده بود به فارغ التحصیلان تخصیص بدهد، به همین منظور در آخرین جلسه شورای عالی اشتغال به ریاست سرپرست مرکز نهاد ریاست جمهوری بسته ۱۴ بندی برای رسیدن به تعهد اشتغال ایجادی در حوزه فارغ التحصیلان به استانداران ابلاغ شد.
 

احیای بیش از ۸۰۰۰ بنگاه راکد در دولت سیزدهم

معاون اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی همچنین در جمع خبرنگاران، تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار را از دیگر اقدامات شاخص دولت سیزدهم برشمرد و گفت: یکی دیگر از اقداماتی که مجموعه وزارت کار خصوصاً شهید رئیسی دنبال می‌کرد، بحث احیای واحدها و بنگاه‌های راکد بود و طبق آمارها در این دولت بیش از ۸۰۰۰ بنگاه راکد به چرخه تولید بازگشتند.

کریمی بیرانوند با بیان اینکه در این دولت دقت و نظارت بر اشتغال کشور سختگیرانه و موشکافی انجام گرفت،ادامه داد: دستگاه‌ها متوجه شدند که نمی‌توانند آمارهایی که مطابق با وضعیت بازار نیست را ثبت کنند.

افزایش ۹۰۰ هزارنفری بیمه شدگان جدید تامین اجتماعی

به گزارش ایسنا، معاون اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از اظهارات خود خالص اشتغال ایجادی در دولت سیزدهم را ۷۷۵  هزار نفر ذکر کرد و گفت: تعداد بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی افزایش یافت و بیش از ۹۰۰ هزار نفر  بیمه شده جدید افزوده شد.

وی درباره آخرین آمار ثبت اشتغال در سامانه رصد اشتغال گفت:از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تا پایان سال گذشته بر اساس ثبت کد ملی و مشخصات کامل، در این دولت بیش از ۲ میلیون و ۷۲۱ هزار شغل ایجاد شده  که منطبق با راستی آزمایی و صحت سنجی بوده است.

ایجاد ۲ میلیون و ۷۲۱ هزار شغل در سه سال دولت سیزدهم

 به گفته کریمی بیرانوند بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار کد ملی در سامانه به ثبت رسیده است ولی آن‌هایی که منجر به اشتغال نشده خارج شد و در نهایت به عدد ۲ میلیون و ۷۲۱ هزار نفر رسید.

معاون وزیر کار همچنین از ثبت ۷۰۰ هزار تماس تلفنی با کسانی که برایشان شغل ایجاد شده و انجام ۲۰۰ هزار نفر نظارت میدانی خبر داد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1403041107217/%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF-%DB%B7%DB%B7%DB%B5-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D8%BA%D9%84-%D8%AE%D8%A7%D9%84%D8%B5-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D8%AE%DB%8C%D8%B1