بازار خودرو زیر ذره بین وزارت صمت

برگزاری انواع نمایشگاه‌های خودرو در شهر‌های مختلف کشور نیز گامی است در راستای رفع نیاز‌های این صنعت از توان داخلی که البته دامنه تاثیرات مثبت آن به داخل کشور محدود نماند که نمونه آن را می‌توان در قرار داد ۷۰۰ میلیون یورویی صادرات قطعات که در نمایشگاه اتومبیلیتی مسکو امضا شد، دید.

صرف نظر از اقدامات انجام شده آن طور که معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت اعلام کرده صنعت خودرو با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند؛ آقای منوچهر منطقی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفته طراحی خودرو‌های داخلی قدیمی است و باید بتوانیم این طراحی را به روز کنیم.

آزادسازی واردات، افزایش تولید و عرضه، افزایش صادرات و ساماندهی بازار لوازم یدکی خودرو از جمله اقدامات وزارت صمت در بازار خودرو بود.

وعده‌های دیگری هم از سوی وزارت صمت برای ساماندهی بازار خودرو داده شده مثل تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه تا پایان سال و تولید ۳ میلیون خودرو تا سال ۱۴۰۴‏، حالا باید منتظر باشیم و ببینیم در این خصوص اقداماتی صورت خواهد گرفت یا خیر.

به گزارش خبرنگار تحریه صنعت و معدن خبرگزاری صدا و سیما؛ چهار سال از ممنوعیت واردات خودرو گذشت و حالا طبق آخرین اظهار نظر آقای امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت، متقاضیان می‌توانند تا ۱۹ شهریور ماه نسبت به ثبت سفارش خودرو اقدام کنند و این یعنی واردات خودرو آزاد شد.

به دنبال این موضوع اتفاقات دیگری نیز برای بازار خودرو طی چند ماه گذشته رخ داده، از جمله آن‌ها می‌توان به افزایش عرضه خودرو اشاره کرد و آن طور که آقای سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت در برنامه صف اول گفته تولید خودروی کامل در ۵ ماهه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته ۲۷۹ درصد رشد داشته طوری که در مدت مشابه سال قبل، ۸۸ هزار دستگاه خودروی کامل تولید شده بود، اما امسال به ۱۳۴ هزار دستگاه رسیده است، این یعنی با تولید خودرو به صورت کامل، حالا دیگر خبری از ۱۷۰ هزار خودروی ناقص در پارکینگ‌ها نیست.

گزارشی از فائزه شعبانی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما


منبع: https://www.iribnews.ir/fa/news/3564329/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%B0%D8%B1%D9%87-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B5%D9%85%D8%AA