بازار پرونوسان در انتظار مصالح ساختمانی در سال ۱۴۰۲ / افزایش قیمت مسکن در راه است؟

بهای سیمان در دو هفته پایانی سال ۱۴۰۱ افزایشی بود. چراکه تقاضا برای این کالا در نیمه دوم اسفند به صورت سنتی رشد داشت؛ در حالی که تولید به دلیل تامین نشدن برق کارخانه‌ها در پی کمبود گاز در روزهای سرد دی و بهمن کاهش چشمگیر پیدا کرده بود.

این اتفاق می‌تواند تقاضا برای این محصول را به کشورهایی مانند ایران و چین سوق دهد و افزایش ارزش میلگرد را در داخل این کشورها رقم بزند.

تولید این کالا در ترکیه در جایگاه یکی از اصلی‌ترین عرضه‌کننده‌ها به خاورمیانه در سال جاری میلادی به دلیل خسارت‌های برآمده از زلزله کاهشی خواهد بود.

امروز ۱۴ فروردین ۱۴۰۲ نرخ سیمان پاکتی نسبت به پایان سال ۱۴۰۱ تغییر محسوسی نداشته است. هر پاکت ۵۰ کیلویی سیمان سیاه تیپ ۲ آبیک ۵۵ هزار تومان قیمت دارد؛ در حالی که بهای این محصول در کارخانه سیمان تهران ۵۰ هزار تومان است.

میلگرد سال ۱۴۰۱ را با سیر کاهشی قیمت پشت سر گذاشت. این جریان کاهشی برآمده از افت نرخ دلار و ریزش آن از ۶۰ هزار به ۴۳ هزار تومان بود. با این حال کاهش بهای میلگرد نمی‌تواند در سال ۱۴۰۲ ادامه داشته باشد؛ زیرا بهای دلار به عنوان شاخص تاثیرگذار بر قیمت میلگرد افزایش یافته است.

میلگرد امروز ۱۴ فروردین با همان قیمت‌های آخرین روزهای اسفند معامله می‌شود. سیمان نیز وضعیت مشابهی دارد؛ هر چند احتمال کاهش قیمت آن در روزهای آینده قوی به نظر می‌رسد.

عامل دیگری که می‌تواند در ادامه سال جاری بر قیمت این کالا تاثیرگذار باشد، افزایش تقاضای خارجی و در پی آن رشد صادرات میلگرد است. این افزایش تقاضا برای میلگرد ایران از کاهش عرضه ترکیه سرچشمه می‌گیرد.

۳۵۲۱۷


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1749793/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%88%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%B5%D8%A7%D9%84%D8%AD-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%DB%B1%DB%B4%DB%B0%DB%B2-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4

در نتیجه بر هم خوردن عرضه و تقاضا بهای سیمان سیاه تیپ ۲ در پایان سال ۱۴۰۱ به ۵۳ هزار تومان در هر پاکت ۵۰ کیلویی رسید و در فروش فله به بیشتر از یک میلیون تومان در هر تن صعود کرد.

بیشتر بخوانید:

قیمت سیمان فله در ابتدای نیمه دوم اسفند سال ۱۴۰۱ از یک میلیون تومان در هر تن بالاتر رفته بود، اما در روزهای پایانی سال به زیر یک میلیون تومان نزول کرد. امروز در ۱۴ فروردین سال ۱۴۰۲، بهای سیمان سیاه فله تیپ ۲ تهران ۹۷۰ هزار تومان در تن است و در برندهای کمتر شناخته شده این قیمت تا ۶۰۰ هزار تومان هم پایین آمده است.

در مواردی محدود قیمت هر پاکت ۵۰ کیلویی سیمان سیاه تیپ ۲ حتی پایین‌تر از ۵۰ هزار تومان هم ثبت شده که این امر احتمال کاهش قیمت را در روزهای پیش رو تقویت می‌کند. علاوه بر این بهای سیمان به صورت فله هم در سال جدید و در ادامه سال گذشته کاهش داشته است.

ثبات بازار میلگرد در آغاز سال ۱۴۰۲

با این حال در شرایطی که قیمت میلگرد در پایان سال ۱۴۰۱ به طور میانگین ۲۶ هزار تومان برای انواع آجدار و ۲۸ هزار تومان برای انواع ساده بود، امروز در ۱۴ فروردین ۱۴۰۲ این کالا با قیمت‌هایی نزدیک به ارقام سال گذشته معامله می‌شود و تغییر چشمگیری را تجربه نکرده است.

با این حال دور از انتظار نیست که با گرم شدن هوا، از بین رفتن مشکل کمبود انرژی موردنیاز کارخانه‌ها و افزایش تولید سیمان قیمت این کالا سیر کاهشی به خود بگیرد.

در همین حال تقاضا برای این کالا در نیمه نخست سال به طور سنتی بیشتر از نیمه دوم است. هر چند با توجه به مازاد تولید محصولات فولادی از جمله میلگرد در کشور این موضوع نمی‌تواند تاثیر چندانی بر افزایش قیمت بگذارد.

اکنون قیمت میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان در سایز ۱۲، ۲۸ هزار تومان و در سایزهای دیگر ۲۴ هزار تا ۲۵ هزار تومان در هر شاخه است. محصولات دیگر کارخانه‌ها هم از همین حدود قیمت تجاوز نمی‌کند و گاه حتی تا ۲۲ هزار تومان نیز پایین می‌آید.

کاهش قیمت سیمان در آغاز سال ۱۴۰۲