با این ترفندها بهره‌وری کاری بالا را تجربه کنید

ایسنا/خراسان رضوی دانشمندان و مدیرعاملان به‌طور یکسان از مزایای برگزاری مراسم صبحگاهی طی چندین دهه تمجید کرده‌اند، کسانی هستند که هر روز ساعت ۴:۳۰ صبح از خواب بیدار می‌شوند و قبل از طلوع خورشید یک تمرین ورزشی انجام می‌دهند و دیگرانی هستند که صبح‌های آرام را با یک صبح گرم یعنی یک فنجان قهوه و مطالعه آغاز می‌کنند.

تعیین یک هدف صبحگاهی روزانه قبل از کار می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر اعمال خود را با ارزش‌های خود هماهنگ کنید، روی اولویت‌های خود متمرکز بمانید و مهمتر از همه، به جای تمرکز بر روی هر کاری که باید آن روز انجام دهید، در مورد روز خود هیجان زده باشید.

مراسم آفلاین انتخاب کنید و به آن پایبند باشید

پندرگراس توصیه می‌کند: موردی کوچک را پیدا کنید که باعث شود بخندید، به عنوان بخشی از برنامه صبحگاهی‌تان، برای افزایش اندورفین و ایجاد یک لحن مثبت برای روزتان، زنگ زدن به یکی از بامزه‌ترین دوستان خود برای گفتن «صبح بخیر» را انتخاب کنید.

دبی سورنسن، روانشناس مستقر در دنور، می‌گوید که صبح‌ها از فناوری جدا شدن بهترین راه‌اندازی مجدد است که می‌توانید به مغز خود بدهید.

اما داشتن یک برنامه صبحگاهی دارای مزایای علمی است؛ نتایج تحقیقات گذشته نشان داده است که یک برنامه منظم صبحگاهی می‌تواند استرس را کاهش، سطح انرژی شما را افزایش دهد و بهره‌وری شما را در محل کار بهبود بخشد. اگر می‌خواهید یک برنامه صبحگاهی قبل از کار داشته باشید و نمی‌دانید از کجا شروع کنید، این سه روش توصیه شده از سوی روانشناسان را در نظر بگیرید.

وی تاکید کرد: «ما اهمیت تعطیلات را برای بچه‌ها تشخیص می‌دهیم اما اهمیت بازی را در بزرگسالی فراموش می‌کنیم. این به ما بستگی دارد که فرصت‌های غنی‌سازی خود را ایجاد کنیم تا کاری سرگرم‌کننده یا خلاقانه انجام دهیم و رنگ را به روزی خاکستری تزریق کنیم.»

چک کردن ایمیل‌ها، تقویم یا فهرست کارهایی که بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب باید انجام دهید بر مغز تاثیر دارد به این معنی که شما فورا یک روز را با یادداشتی استرس‌زا شروع می‌کنید و به مغزتان می‌گویید که به حالت وحشت برود.

وی توضیح می‌دهد: می‌توانید به خودتان بگویید، «قصد من برای امروز این است که احساس موفقیت کنم» یا «می‌خواهم امروز راحت باشم» و به این فکر کنید که در ۲۴ ساعت آینده چه کارهایی را می‌توانید انجام دهید تا این احساس را داشته باشید. این مورد می‌تواند یک کلمه واحد و قدرتمند مانند «قدردانی» باشد که نحوه واکنش شما به هر اتفاقی که در طول روز رخ می‌دهد را هدایت کند.»

وی گفت: «مراقبت از خود با سرگرمی به همان اندازه مهم است که ما دیگر کارها را برای مراقبت از خود انجام می‌دهیم».

در عوض، فعالیت آفلاینی مانند خواندن، نوشتن در یک دفترچه، پیاده‌روی یا شرکت در یک کلاس تمرینی پیدا کنید که به شما انرژی می‌دهد.

به نقل از اکونومیک، برای برخی افراد بیدار شدن از خواب صبحگاهی سخت است؛ زمانی که افکار در مورد تمام کارهایی که باید در طول روز انجام دهید در ذهنتان هجوم می‌آورد زمانی که زیر پتو راحت استراحت می‌کنید به خصوص در زمستان که هوا سردتر، تاریک‌تر و ترسناک‌تر است ماندن در رختخواب بهترین گزینه خواهد بود.

برای هر روز خود هدف تعیین کنید

جکسون به همه توصیه می‌کند روز خود را با مدیتیشن آغاز کنند، چند دقیقه در سکوت بنشینند، چند نفس عمیق بکشند و یک کلمه یا جمله را انتخاب کنند تا «ستاره شمالی» آنها شود.

سورنسن خاطرنشان کرد که نگاه کردن به تلفن یا رایانه بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب، مغز شما را برای حواس‌پرتی آماده می‌کند و در صورت دیدن یا خواندن چیزهای منفی می‌تواند واکنش استرس شما را تحریک کند.

روانشناس جسیکا جکسون، هشدار می‌دهد که فهرست کارهای شما ممکن است بیشتر از اینکه برای شما مفید باشد ضرر داشته باشند.

لورا پندرگراس، روانشناس صنعتی و مشاور شرکت‌های فورچون ۵۰۰ می‌گوید که سرگرمی بخش مهمی از معادله سلامتی و در عین حال کمتر ارزش‌گذاری شده است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401100301092/%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%AA%D8%B1%D9%81%D9%86%D8%AF%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D9%87%D8%B1%D9%87-%D9%88%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D8%AA%D8%AC%D8%B1%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF

وی معتقد است، این مورد به شما انرژی پایدار می‌دهد تا به شما کمک کند در طول روز قدرت داشته باشید و استرس را کنترل کنید.

صبح‌ها را سرگرم‌کننده کنید

سورنسن می‌گوید: مزایای انجام یک فعالیت آرامش‌بخش و آفلاین صبحگاهی در طول روز باقی می‌ماند زیرا شما احساس می‌کنید پربارتر می‌شوید.

با این ترفندها بهره‌وری کاری بالا را تجربه کنید