با شرایط فعلی مردم می‌توانند خانه‌دار شوند؟

وی با بیان اینکه متوسط قیمت مسکن در شهری مثل تهران از متری ۴۴ میلیون تومان عبور کرده است، افزود: تسهیلات بانکی در شهری مثل تهران ۴۰۰ میلیون تومان است و این مساله نشان دهنده آن است که دسترسی تسهیلات بانکی تقریبا نقشی در تامین اعتبار ساخت مسکن و خانه‌دار شدن مردم ایفا نمی‌کند.

پورحاجت عنوان کرد: شرایط خوبی در حوزه خرید مسکن در کشور وجود ندارد. همچنین شرایط بخش خصوصی و فعال در این حوزه نیز در حال حاضر اصلا مطلوب نیست و همه این عوامل در کنار هزینه‌های بالای تولید و میزان پایین تسهیلات تعلق گرفته به ساخت و ساز مسکن از دیگر عواملی است که باعث شده تولید مسکن در کشور کاهش یابد و از این رو شرایط خرید خانه بسیار دشوار شود.

وی ادامه داد: میزان تسهیلاتی که برای ساخت یک واحد مسکونی اختصاص می‌یابد با واقعیت‌های بازار مسکن همخوانی ندارد و این مسال باعث می‌شود که اگر فردی بخواهد برای خود یک خانه بسازد نیز با مشکلات بسیار جدی و چالش‌های دشواری مواجه شود.

عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان کشور گفت: آنچه بدیهی است مردم توان تامین منابع مالی برای خرید خانه را در شرایط فعلی اقتصاد ندارند و با شرایطی بسیار دشوار و بغرنج در این زمینه رو به رو هستند.

عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان کشور گفت: پاسخ این سوال که آیا مردم می‌توانند در شرایط فعلی خانه بخرند و خانه‌دار شوند کاملا واضح و گویا است که شرایط بسیار سخت و دشواری پیش روی مردم برای خرید خانه است.

این کارشناس بازار مسکن گفت: دسترسی مردم به مسکن و خانه‌دار شدن با توجه به شرایط فعلی اقتصادی در کشور و همچنین بازار مسکن به شدت دچار آسیب و چالش شده و خرید مسکن برای مردم تقریبا امکان پذیر نیست و یا به سختی امکان پذیر است.

ایسنا/خوزستان یک کارشناس بازار مسکن با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت بازار مسکن در کشور، به این سوال که آیا مردم می‌توانند خانه‌دار شوند؟ پاسخ داده است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401081409002/%D8%A8%D8%A7-%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D9%81%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%86%D8%AF-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF

فرشید پورحاجت در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که در شرایط فعلی اقتصادی کشور و با توجه به نرخ بالای خانه، آیا مردم می‌توانند خانه‌دار شوند؟ اظهار کرد: در بیشتر کشورهای دنیا بالغ بر ۶۰ درصد از هزینه تمام شده مسکن از طریق اعتبارات تسهیلات بانکی تامین اعتبار می شود در صورتی که چنین اتفاقی در کشور رخ نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه در طرح جهش تولید فقط حدود ۳۲۰ هزار نفر از مردم توانسته‌اند قسط اول و یا دوم خود را به حساب دولت واریز کنند، ادامه داد: وقتی مردم نمی‌توانند در طرح جهش تولید که بخش عمده هزینه خرید یک واحد مسکونی با تسهیلات پرداخت می‌شود، شرکت کنند قطعا برای خرید خانه‌هایی با شرایط دشوارتر با مشکلات جدی‌تری مواجه هستند.

پورحاجت عنوان کرد: در همه نقاط کشور شرایط بسیار سختی برای خانه‌دار شدن وجود دارد و این مساله ناشی از عدم برنامه‌ریزی صحیح در حوزه مسکن طی سالیان اخیر است. عدم تحقق برنامه‌های دولت برای تولید مسکن در کشور و بالا بودن هزینه‌های ساخت و ساز از مهمترین دلایل این مساله است.