بررسی تمهیدات وزارت راه و شهرسازی برای سفرهای ایمن در نوروز ۱۴۰۲ – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی همچنین اعلام کرد: ۳/۲ میلیون صندلی برای جابجایی مسافرین از طریق حمل و نقل هوایی در نظر گرفته شده است و نظارت بر عملکرد شرکت‌های هوایی از طریق سازمان هواپیمایی کشور در حال انجام است تا هم بلیت‌ها با قیمت مصوب فروخته شود و هم از فروش چارتری تا حد امکان جلوگیری به عمل آید. سعی بر این است تا حد امکان از تأخیر بیش از اندازه در پروازها جلوگیری شود.

وی افزود: در همه شقوق حمل و نقلی، سامانه‌ها و شماره تلفن‌هایی جهت پاسخگویی به هموطنان عزیز آماده خدمت هستند.

وی افزود: توصیه جدی ما به هموطنان عزیز این است که ضمن زمان بندی مناسب سفر خود در بازه‌های نوروزی به رعایت نکات ایمنی اهتمام ورزند و رانندگان در طول مسیر هر دو ساعت یک بار در مجتمع خدمات ایستگاهی بین راهی استراحت کوتاه کنند. ضمناً در کمیسیون ایمنی راه‌ها در طرح نوروزی کاهش ۱۰ کیلومتر بر ساعت سرعت در آزاد راه‌ها و بزرگراه‌ها از ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ بنا بر پیشنهاد پلیس راه مصوب و مقرر شد از طریق صدا و سیما به رانندگان عزیز جهت افزایش ایمنی اطلاع رسانی شود.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5732469/%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%AA%D9%85%D9%87%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%AA-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D9%88-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D9%81%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D9%85%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B2-%DB%B1%DB%B4%DB%B0%DB%B2

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: در زمینه حمل و نقل جاده‌ای عمومی حدود ۱۴۰۰۰ اتوبوس، ۲۹۰۰۰ مینی بوس و ۳۱۰۰۰ سواری برون شهری جهت جابجایی مسافران در نظر گرفته شده است و ۲۴۰۰ شرکت حمل و نقل جاده‌ای فعال در کشور مسئولیت حمل و نقل عمومی جاده‌ای را به عهده دارند و برای اولین سال سامانه رزرو نیز برای فروش بلیت‌ها در این بخش توسط تعدادی از سامانه‌ها در نظر گرفته شده است تا در صورت اینکه تقاضای سفر بیشتر از ظرفیت تخصیصی ناوگان باشد، تمهیدات لازم جهت افزایش ناوگان توسط شرکت‌های خصوصی حمل و نقل جاده‌ای در نظر گرفته شود.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی در ادامه بر لزوم ارتقا خدمات در مدهای مختلف حمل‌ونقل به ویژه حمل و نقل جاده‌ای با کاهش تصادفات جاده‌ای، ایجاد سرویس‌های فوق‌العاده، استفاده از سامانه‌های جدید و مدیریت هوشمند سفرهای نوروزی تاکید کرد.

وی با بیان اینکه احتمال افزایش تقاضای سفر در نوروز امسال وجود دارد، افزود: این موضوع نیازمند مدیریت تقاضا و عرضه از طریق سامانه‌ها با توجه به ظرفیت‌های موجود مسافری است.

افندی‌زاده در خصوص نظارت بر قیمت بلیت‌ها توضیح داد: نظارت‌ها توسط بازرسین تعیین شده در سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه در بخش هوایی، ریلی، جاده‌ای و دریایی انجام می‌شود و در صورت مشاهده تخلفات احتمالی پیگیری لازم صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شهریار افندی‌زاده، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی، در برنامه‌ای تلویزیونی برنامه‌ها و تمهیدات در نظر گرفته شده از سوی سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی برای سفرهای نوروزی ۱۴۰۲ را تبیین و اطلاع رسانی کرد و گفت: ستاد نوروزی در سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی و ادارات کل وزارت راه و شهرسازی در استان‌ها تشکیل شده است.

وی افزود: ظرفیت ناوگان ریلی در طرح نوروزی حدود ۵/۱ میلیون مسافر است که پیش فروش بلیت از اواسط اسفندماه شروع شده و در حال انجام است. شرکت راه آهن ج. ا. ا در تلاش است تا با تأمین منابع مالی نسبت به تأمین لکوموتیوهای اضافی اقدام کند تا بتواند از این طریق ظرفیت حمل و نقل ریلی کشور را تا ۱۰ درصد افزایش دهد.

وی افزود: شورای هماهنگی راه و شهرسازی استان‌ها برای اولین بار به ریاست مدیرکل راه و شهرسازی استان و عضویت تمامی مدیران سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی در استان‌ها تشکیل شده و به صورت شبانه روزی پاسخگوی هموطنان عزیز خواهد بود.

افندی‌زاده در پایان گفت: اولویت مهم وزارت راه و شهرسازی انجام تمهیدات لازم جهت داشتن سفری شاد و ایمن برای هموطنان است، در این زمینه از ۸۸۷ نقطه پر تصادف مصوب در کمیسیون ایمنی راه‌ها، ۲۰۰ نقطه توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در حال اجرا جهت آشکارسازی، ایمن سازی و اصلاح هندسی است و نیز ۸ هزار کیلومتر از راه‌های مواصلاتی کشور در قالب ۱۰۰ قطعه راه در اولویت نظارت در طرح نوروزی قرار گرفته، تا ایمنی سفر مسافرین را افزایش دهد.

افندی‌زاده خاطر نشان کرد: در نوروز ۱۴۰۱، حدود ۶ میلیون سفر جاده‌ای با حمل و نقل عمومی و ۵/۱ میلیون مسافر ریلی و ۳/۲ میلیون مسافر هوایی و ۳ میلیون مسافر دریایی توسط هموطنان انجام شد و پیش‌بینی‌ها نشان از این دارد که سفرهای نوروزی ۱۴۰۲ علیرغم همزمانی با ماه مبارک رمضان افزایشی در حدود ۱۰ الی ۱۵ درصدی دارند.