به دنبال کاهش نرخ سود تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن هستیم

وزیر راه و شهرسازی  شهر جدید  خلیج‌فارس را دارای مطالعات خوبی دانست و عنوان کرد: باید تمرکز بیشتری بر این پروژه مهم داشته باشیم و درخصوص شهرعلوی بندرعباس نیز واگذاری تک واحدی ادامه یابد ضمن اینکه علل استقبال کم از پروژه نیازمند بررسی است.

بذرپاش ادامه داد: با همین سرعت پیش می‌رویم، پیگیری برای تکمیل مسکن‌های مهر باقیمانده از سالیان گذشته جزء اولویت‌های کاری ما است، به همان میزانی که نهضت ملی را پیگیری می‌کنیم مسکن‌های مهر باقیمانده را نیز پیگیری می‌کنیم تا هر چه سریع‌تر این واحدها به مدار احداث و تکمیل برگردد و تحویل متقاضیانی شود که سال‌های سال منتظرند این مسکن‌ها را دریافت کنند.

وی همچنین درخصوص اراضی مناطق آزاد، کارگزاران جدید در طرح نهضت ملی مسکن و تعیین تکلیف اراضی ۳۵۰ هکتاری تحت اختیار شرکت چیلکو را با موافقت ضمنی قابل بررسی اعلام کرد.

وی تصریح کرد: با بخشنامه جدیدی که وزارت راه و شهرسازی به استان‌ها ابلاغ کرده تغییر خیلی خوبی در نوسازی بافت فرسوده رقم خواهد خورد.

وی بیان کرد: زیرساخت‌های اعلام شده برای مسکن مهر و نهضت ملی مسکن نیز باید توسط استان برآورد شود تا از محل تهاتر تامین و ابلاغ شود، مشکل آب و برق را هم در سال آینده حل خواهیم کرد ولی کار مردم باید از طرق دیگر انجام گیرد و نباید در این زمینه معطل بمانند. 

ایسنا/هرمزگان وزیر راه و شهرسازی از بررسی موضوع درصد سود تسهیلات، در جلسه شورای اقتصاد که با حضور رئیس‌جمهور تشکیل شد خبر داد و اظهار کرد: تاکید رئیس‌جمهور به بانک مرکزی هم همین بود که ۲۳ درصد سود تسهیلات اصلاً قابل قبول نیست و حتما روزهای آینده (قبل از سال جدید) این درصد سود کاهش پیدا خواهد کرد و به میزان گذشته و حتی کمتر از آن باز خواهد گشت که بتوانیم بخشی از هزینه‌ها را جبران کنیم.

وی با اشاره به هزینه سنگین نگهداشت مسیرهای مواصلاتی گفت: اگر ظرفیت‌های عمومی و خصوصی مایل به مشارکت در نگهداری از مسیرها باشند آمادگی لازم برای این امر وجود دارد. 

بذرپاش با استقبال از پیشنهاد استاندار در خصوص قرمز نشدن فرم ج ساکنان بوموسی درصورت ساخت و ساز در جزیره و تامین اعتبار بازآفرینی جزیره هرمز تصریح کرد: درباره سهم ۵۰ هزار واحدی مسکن ملی برای هرمزگان نیز مشکلی نداریم و مسکن روستایی و بافت فرسوده را هم در کنار این اضافه کرده‌ایم و در چند بعد در حال پیگیری هستیم،  درباره تراکم‌های تشویقی نیز اختیارات به استاندار داده شده و برای مسکن متری نیز می توانیم این طرح را در بندرعباس اجرا و برای آن برنامه‌ریزی کنیم. 

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: از تجربیات بسیار خوب گذشته استفاده شده و سعی شده بعضی از نواقص طرح‌های مسکن قبلی، در طرح‌های جدید تکرار نشود که هم‌وطنان عزیز از سکونت در این واحدها راضی باشند و با حداقل مشکل، این واحدها به عزیزان در سراسر کشور تحویل داده شود. 

وی همچنین تصمیم درباره سه‌راه تازیان به بندر شهید رجایی را به جلساتی در تهران موکول و اظهار کرد: درخصوص قطار سریع‌السیر آستارا به بندرعباس و خط سراسری رشت به بندرعباس مطالعات مقدماتی انجام شده است. 

مهرداد بذرپاش شب گذشته (۲۰ اسفندماه) در نشست شورای مسکن استان هرمزگان، افزود: در طرح مسکن ملی، زمین به میزان کافی در استان تامین شده و هر چه الحاق جدید صورت گیرد به سمت احداث ویلایی حرکت خواهیم کرد. 

بذرپاش با بیان اینکه در این سفر یک روزه پروژه‌های مختلفی اعم از بندری، راهداری، راه و بزرگراهی به بهره‌برداری رسید یا عملیات اجرایی آن شروع شد، خاطرنشان کرد:  پروژه خوبی در حوزه مسکن آغاز شده است، زمین مورد نیاز تامین شده و عملیات ساخت پروژه‌های نهضت ملی در شهرستان‌های مختلف استان روند خوبی دارد و سال آینده سرعت بیشتری خواهد گرفت به ویژه در حوزه بافت فرسوده که این استان میزان بافت فرسوده زیادی دارد. 

وی اظهار کرد: در ذهن داریم که یک خط جدید در کنار این دو خط موجود اضافه کنیم تا یک کریدور کامل داشته باشیم. 

بذرپاش ادامه داد: امروز هم در راستای پروژه‌های باقیمانده مسکن مهری که بعضا ۱۰ الی ۱۲ سال باقی مانده و ۱۳ درصد پیشرفت و تعداد محدودی ۵۰ درصد پیشرفت داشته‌اند در مدت اخیر با عزمی که صورت گرفت این پروژه‌های مسکن مهر به اتمام رسید، اغلب این متقاضیان از گذشته پرداخت انجام داده بودند و ما به عنوان دولت موظف بودیم که واحدها را با قیمت تمام شده الان به اتمام برسانیم، مبلغ زیادی را باید تأمین اعتبار می‌کردیم، لذا از محل‌های مختلف تامین منابع انجام شد و با دستور ریاست محترم جمهور در سراسر کشور به اتمام رساندن مسکن‌های مهر باقی مانده از گذشته در دستور کار قرار گرفت.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: عملیات اجرایی محور کهورستان-لار که یکی از نقاط حادثه‌خیز هرمزگان است به طول ۳۶ کیلومتر آغاز شد، ۱۹ کیلومتر باقی مانده نیز تلاش می‌شود در ماه‌های ابتدای سال آینده انجام شود. 

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در حوزه بنادر دچار عقب‌ماندگی هستیم و باید جبران کنیم، از بخش خصوصی استقبال می‌کنیم تا هم در توسعه و هم در ایجاد بنادر بتوانند به سهولت سرمایه‌گذاری کنند. 

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401122114549/%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%86%D8%A8%D8%A7%D9%84-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D9%86%D8%B1%D8%AE-%D8%B3%D9%88%D8%AF-%D8%AA%D8%B3%D9%87%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D9%86%D9%87%D8%B6%D8%AA-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-%D9%87%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%85

وی با تاکید بر اینکه برنامه ویژه‌ای برای اصلاح نقاط حادثه خیز داریم، تصریح کرد: ۳۵۰ نقطه حادثه‌خیز کشور اصلاح و ۸۸۷ نقطه حادثه‌خیز هم در کشور شناسایی شده که بخشی از آن نیز در استان هرمزگان قرار دارد، برنامه جامعی برای اصلاح این نقاط تا پایان دولت وجود دارد. 

بذرپاش از افزایش سهمیه قیر رایگان استان خبر داد و اظهار کرد: مدل‌های پیشنهادی استان برای اصلاح بافت فرسوده را مصوب می‌کنیم و شهرداران در این زمینه باید وقت بیشتری بگذارند، تعداد معابر بندرعباس برای بازگشایی نیز تا ۱۰ معبر تامین اعتبار می‌شود، همچنین بندر شدن میناب و اصلاح مسیر میناب به سیریک اولویت سال ۱۴۰۲ خواهند بود. 

وی در خصوص تصمیم دولت برای کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی طرح نهضت ملی مسکن و افزایش میزان تسهیلات اظهار کرد: کاهش سود تسهیلات و افزایش میزان وام هم در دستور کار قرار دارد منتهی با روش‌های دیگری در صدد تکمیل واحدهای نهضت ملی مسکن هستیم که به مرور اعلام می‌شود از طریق مشارکت با نهادهای عمومی، بانک‌ها و انبوه سازان که آنان را هم به کمک فرا خوانده‌ایم تا هرچه سریع‌تر بتوانیم واحدهای نهضت ملی را در سراسر کشور به اتمام برسانیم.

وی افزود: در شهر بندرعباس ۸۱۰ واحد از مسکن‌های مهر باقی مانده در متراژهای ۷۰ متری الی ۱۰۸ متری تحویل متقاضیان شد، پیمانکار و شرکت مجری بسیار خوب کار کردند و واحدهایی را با استاندارد خوبی احداث کرده‌اند.