بیش از ۸۳۳ هزار نفر در کشور آموزش مهارتی دیدند

 معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ارائه آموزش‌های مهارتی و فنی و حرفه‌ای به بیش از ۸۳۳ هزار نفر از متقاضیان مهارت آموزی در شش ماهه نخست سال جاری خبر داد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، توسعه مراکز آموزش در محیط واقعی کار را از دیگر کلان برنامه‌های موثر سازمان در اشتغال پذیری و پایداری اشتغال با همکاری اصناف شریف کشور خواند و اظهار کرد: تجربه و مطالعات نشان می‌دهد که بهترین شیوه آموزش، آموزش در محیط واقعی کار است و ۳۰ درصد از آموزش های مهارتی ارائه شده از طریق این سازمان به صورت تئوری و ۷۰ درصد آموزش ها به صورت عملی است و افراد در آموزش محیط واقعی کار به واحدهای کارگاهی معرفی شده و تحت پوشش بیمه حوادث قرار می‌گیرد. طبق آمار بیش از ۸۰ درصد این افراد جذب بازار کار می‌شوند و این طرح باعث افزایش بهره‌بری ملی می‌شود.

معاون وزیر کار تصریح کرد: سطح مهارت شهروندان دغدغه کلیدی است اما اطمینان از داشتن مهارت‌های مناسب که بتواند قابلیت اشتغال افراد را افزایش دهد و به ایجاد شغل در زمان حال و آینده کمک کند نیز بسیار مهم است.

به گزارش ایسنا، غلامحسین حسینی نیا، داشتن مهارت را بخش مهمی از روند رسیدن به موفقیت در زندگی بیان کرد و افزود: در شش ماهه نخست سال ۴۳۰ هزار و ۸۵۴ نفر در بخش خصوصی (موسسات کارآموزی آزاد) و ۴۰۲ هزار و ۴۴۵ نفر در بخش دولتی موفق به کسب مهارت‌های فنی و حرفه‌ای شده‌اند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401080302029/%D8%A8%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%DB%B8%DB%B3%DB%B3-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D9%81%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%86%D8%AF

وی با اشاره به ۱۰ هزار و ۹۶ عنوان استاندارد در قالب شغل و شایستگی، سند حرفه و ایران مهارت در سازمان، اظهار کرد: تعداد ۱۲۹ هزار و ۱۵۸ نفر زن و ۲۷۳ هزار و ۲۸۷ نفر مرد در بخش دولتی و ۲۸۸ هزار و ۴۱۴ نفر زن و ۱۴۲ هزار و ۴۴۰ نفر مرد در بخش خصوصی، در این آموزش‌ها ثبت نام کرده و پس از گذراندن مراحل آموزشی جهت سنجش مهارت معرفی شده‌اند.

وی با اشاره به نقش مهم اصناف در آموزش مستقیم محیط واقعی کار، گفت: ما آموزش و ارتقاء مهارت نیروی کار را در مراکز جوار و بین کارگاهی دنبال می‌کنیم و ۸۷ هزار و ۸۵۷ نفر دوره در شش ماه نخست سال جاری موفق به کسب و ارتقاء مهارت های مورد نیاز در حوزه صنایع، اتحادیه ها، اصناف و … شده اند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در پایان گفت: درست است که در آینده مشاغلی از بین می رود اما ۷۸ میلیون شغل جایگزین می شود و شغل های جدید نیازمند کسب مهارت و مهارت افزایی هستند و ما باید شغل های نوظهور در آینده و تکنولوژی برافکن را بررسی و متناسب با آن آموزش های مورد نیاز را ارائه کنیم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای گفت: مولفه‌های شکل گرفته در بازار کسب و کار در جهان که اثرگذاری متقابل بر توسعه کشورها و جوامع دارند، در واقع تصویرگر آینده نه چندان دور اشتغال، تولید و بازار کسب و کار هستند و افراد به عنوان کارجویان آینده باید بتوانند با خلق موقعیت‌های جدید در راستای فرصت برای اشتغال، مهارت‌های موردنیاز شغل‌های جدید را کسب کنند و از این طریق امکان و شانس اشتغال خود را در آینده افزایش دهند لذا استانداردهای شغل و شایستگی در این سازمان، بر اساس این مولفه‌ها تدوین می‌شود.

حسینی‌نیا با تأکید بر ارتقاء منزلت و صلاحیت حرفه‌ای مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، گفت: مربیان بازیگران اصلی عرصه مهارت آموزی و زمینه‌ساز دستیابی به سطح دانش و مهارت نیروی کار کشور هستند و ارائه آموزش‌های مهارتی در این سازمان توسط ۲۷ هزار و ۹۹۷ مربی ماهر انجام می شود.

وی رسیدن به بهترین نتایج را منوط به بهترین عملکرد و داشتن بهترین عملکرد را در گرو بهترین مهارت برشمرد و تصریح کرد: سازمان، متولی ارائه آموزش‌های غیررسمی مهارتی در دو بخش دولتی و خصوصی با ۱۹ گروه مخاطب و هدف است و آموزش‌های مهارتی در ۶۴۶ مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی (ثابت و شعب شهری)، ۴۸۰۳ کارگاه آموزشی و ۱۲ هزار و ۱۹۴ آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آزاد فعال در ثبت نام کارآموز با هدف تربیت نیروی کار ماهر و نیمه‌ماهر و گسترش چتر مهارتی ارائه می شود.

حسینی نیا، افزود: مولفه‌های شکل گرفته در بازار کسب و کار در جهان که اثرگذاری متقابل بر توسعه کشورها و جوامع دارند، در واقع تصویرگر آینده نه چندان دور اشتغال، تولید و بازار کسب و کار هستند و افراد به عنوان کارجویان آینده باید بتوانند با خلق موقعیت‌های جدید در راستای فرصت برای اشتغال، مهارت‌های موردنیاز شغل‌های جدید را کسب کنند و از این طریق امکان و شانس اشتغال خود را در آینده افزایش دهند.