تخلیه و بارگیری بیش از ۲ میلیون کالا در بندرخلیج فارس – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

پهلوگیری ۶۱۸ شناور در بندر خلیج فارس

به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان، در حال حاضر ۱۶ شرکت بخش خصوصی با ظرفیت اسمی بیش از ۵۳۰ هزار مترمکعب در این بندر در زمینه صادرات، واردات، ترانزیت و سوآپ فرآورده‌های نفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران فعالیت دارند.

عباس‌نژاد با تشریح ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بندر خلیج فارس گفت: این بندر دارای ۱۶ پست اسکله نفتی و ۹ پست اسکله خدماتی با ظرفیت آبخور متوسط ۷,۵ متر و قابلیت پهلودهی به شناورهایی با تناژ حداکثر ۱۰ هزار تن است.

عباس‌نژاد با بیان اینکه چهار شرکت بخش خصوصی در زمینه بانکرینگ در بندر نفتی خلیج فارس فعالیت دارند، گفت: حجم بانکرینگ در این بندر طی نیمه نخست سال جاری ۲۹۱ هزار و ۹۷۹ تن بوده که در هم‌سنجی با مدت مشابه سال قبل ۴۶.۸۸ درصد کاهش داشته است.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۶۱۸ فروند شناور در اسکله‌های تحت نظارت بندر خلیج فارس پهلو گرفته‌اند که از این تعداد، ۴۳۳ فروند مربوط به کشتی‌های حامل فرآورده نفتی و ۸۱۵ فروند مربوط به شناورهای مواد معدنی بوده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان بیان کرد: در این بندر، عملیات جابجایی انواع فرآورده‌های نفتی از قبیل بنزین، نفت گاز، نفت کوره، قیر، نفت سفید، هیدروکربور، فورفورال و انواع روغن‌ها انجام می‌شود.

عباس‌نژاد افزایش جذب سرمایه‌گذاری در حوزه انبارش و نگهداری فرآورده‌های نفتی و همچنین پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه تولید و پردازش سوخت کم سولفور را به عنوان برنامه‌های آتی بندر خلیج فارس برشمرد.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5602456/%D8%AA%D8%AE%D9%84%DB%8C%D9%87-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%DB%B2-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D9%86%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%84%DB%8C%D8%AC-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3

سوخت رسانی به کشتی‌ها ۴۶.۸۸ درصد کاهش یافت

وی تصریح کرد: حجم واردات فرآورده‌های نفتی در شش ماه گذشته به رقم صفر رسیده که به دلیل افزایش توان تولید داخلی، شاهد کاهش ۱۰۰ درصدی واردات این فرآورده‌ها در همسنجی با مدت مشابه سال گذشته هستیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین عباس‌نژاد با بیان اینکه بندر خلیج فارس زیرمجموعه‌ای از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با رویکرد عمده عملیات نفتی ومواد معدنی محسوب می‌شود، اظهار داشت: از ۲ میلیون و ۶۵۹ هزار و ۳۰۸ تن انواع کالای نفتی و غیرنفتی جابه جا شده، یک میلیون و ۹۹۶ هزار و ۴۱ تن مربوط به فرآورده‌های نفتی و ۶۶۳ هزار و ۲۶۷ تن نیز به مواد معدنی صادراتی اختصاص دارد.

وی از کاهش ۱۰۰ درصدی واردات نفتی در این بندر خبر داد و افزود: در این دوره زمانی، ۶۹ هزار و ۲۸۰ تن فرآورده نفتی از بندر خلیج فارس به صورت ترانزیت و ۸۱ هزار و ۸۵۴ تن نیز کابوتاژ (حمل و نقل ساحلی) شده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این اسکله‌های شماره ۱، ۲ و ۳ بندر شهید رجایی نیز امکان پهلودهی شناورهای نفتی با ظرفیت بیش از ۳۰ هزار تن و اسکله ۲۵ فولاد (با کاربری نفتی) با ظرفیت آبخور ۱۲ متر از توان پهلودهی شناورهای با تناژ بالای ۶۰ هزار تن برخوردار است.

کاهش ۱۰۰ درصدی واردات به دلیل افزایش تولید داخلی