تراکم تشویقی و پارکینگ اضافه برای نوسازی بافت های فرسوده – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در محلات فرسوده شهری با توجه به ریزدانگی و عدم امکان تردد اتومبیل و حرکت دشوار سیاست‌های تشویقی پیش بینی شد. در بسته تشویقی شهرسازانه نوسازی بافت‌های فرسوده، مقرر شد تا در خصوص قیمت پروانه ساختمان تخفیف مناسبی ارائه شود. ثانیاً ساختمان‌های ریزدانه به درشت دانه تبدیل شود. ثالثاً دو طبقه تشویقی تراکم داده شود که می‌تواند برای انبوه‌سازان مناسب باشد. همچنین پارکینگ اضافه برای این بافت‌ها پیش بینی شده است.

قاسمی ضمن دعوت از انبوه‌سازان برای مشارکت در نوسازی بافت‌های فرسوده و بهره‌مندی از بسته تشویقی شهرسازانه تصریح کرد: بسته تشویقی با ویژگی‌هایی که دارد وضعیت مناسبی را برای انبوه سازان ایجاد خواهد کرد و با ارائه این بسته و مشارکت انبوه سازان نوسازی بافت‌های فرسوده سرعت می‌گیرد.

وی گفت: ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت به انبوه‌سازان نیز در دست بررسی است که در اختیار سازندگان قرار می‌گیرد. با این بسته تشویقی امیدوار هستیم تا بافت فرسوده موجود کشور را از شرایط موجود به شرایط مناسب‌تر تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه محلات فرسوده در کشور مساحت قابل توجهی دارند که هم به لحاظ ایمنی و هم به لحاظ شرایط زندگی برای مردم زندگی در این محلات مشکلاتی را ایجاد کرده افزود: با وضعیت موجود، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تصمیم گرفت یکسری خدماتی به محلات فرسوده برای نوسازی ارائه کند.

گفتنی است، بسته تشویقی جدید نوسازی بافت فرسوده در شورای‌عالی شهرسازی و معماری تصویب شد. در این بسته مشوق‌هایی در زمینه تراکم، طبقات اضافه و پارکینگ وجود دارد. انبوه‌سازانی که قصد نوسازی محله‌ای و بلوکی دارند و همچنین سازندگانی که به اصلاح معابر و محورهای اصلی بافت فرسوده کمک می‌کنند می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند. سازندگان پلاک‌های تجمیعی و پلاک‌هایی که جان ساکنان آنها به علت فرسودگی در خطر است امکان بهره‌برداری از این بسته تشویقی را دارند.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5589176/%D8%AA%D8%B1%D8%A7%DA%A9%D9%85-%D8%AA%D8%B4%D9%88%DB%8C%D9%82%DB%8C-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%A7%D8%B6%D8%A7%D9%81%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%88%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D8%B3%D9%88%D8%AF%D9%87

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی در گفتگو با خبر ساعت ۱۴ شبکه یک سیما در خصوص مصوبه جدید و بسته تشویقی نوسازی بافت فرسوده و ویژگی‌های این بسته برای ترغیب مالکان و سرمایه‌گذاران برای نوسازی در بافت فرسوده، توضیح داد: شورای‌عالی شهرسازی و معماری مصوباتی در خصوص ساماندهی به وضعیت محله‌های فرسوده کشور داشته و یکی از دغدغه‌های دولت سیزدهم رسیدگی به این محلات است.

قاسمی در پاسخ به این پرسش که آیا فروش دو طبقه تراکم اضافه در شهر تهران مشکلاتی را در پی خواهد داشت یا خیر؟ گفت: در شورای‌عالی شهرسازی و معماری موضوع به شکل کارشناسی بررسی شده است. اصولاً در بافت‌های فرسوده طبقات بلندمرتبه نداریم. بدین معنا که با ارائه دو طبقه تراکم تشویقی، در این بافت‌ها به سطح معمولی طبقات محلات شهری خواهیم رسید و بنابراین این مشوق حتماً تأثیرگذار خواهد بود.