تعیین تکلیف مسکن مهر نا ایمن سمنان/ ۲۰۰ متر زمین اعطا می‌شود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانمحمد حمیدی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به دستور تخلیه مسکن ناایمن مهر سمنان بیان کرد: دو قطعه ۲۱ و ۲۴ مسکن مهر دچار مشکلات ناایمنی هستند که در آن ۲۱ بلوک ۱۶ واحدی ساخته و ۳۳۶ واحد مسکونی را شامل می‌شود همچنین باید تاکید کرد که این طرح از مسکن مهری که سال ۸۹ در سمنان ساخته شده، باقی مانده و با توجه به ایرادات فنی که در این ساختمان‌ها وجود دارد، به مرور زمان ترک‌هایی در خانه‌ها دیده شده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای دولت سیزدهم این موضوع به مثابه یک اولویت توسط دولت مطرح و پیگیری شد، افزود: مالکان به حق نگران بودند چرا که برخی بلوک‌ها شرایط حادی دارد و به لحاظ ایمنی، شرایط خوبی ندارند و حتی ترک‌های شدید در آنها دیده می‌شود.

جلسات مداوم داشتیم

معاون عمرانی استاندار سمنان با بیان اینکه یکسال است که جلسات مداوم را در سطوح استانی و کشوری داشتیم و حتی در زمینه راه و شهرسازی پیگیری‌هایی برای این واحدها کردیم، تاکید داشت: نگرانی‌های مردم در همین جلسات متعدد به گوش مسئولان رسیده است از سوی دیگر جلساتی هم با ساکنان بلوک‌ها داشتیم تا بتوانیم بهترین عملکرد را داشته باشیم.

حمیدی با بیان اینکه بازدیدهای زیادی نیز از سوی استانداری، مدیریت بحران، راه و شهرسازی، وزارت کشور و … صورت گرفته و مجموعه این اقدامات منتهی به تخلیه ساختمان‌ها شد، بیان کرد: جلسات با ساکنان برای تخلیه گذاشته شد چرا که بالاخره باید رضایتمندی مردم را هم می‌داشتیم.

وی افزود: با توجه به اینکه مالکان مسکن مهر به لحاظ اقتصادی وضعیت ضعیفی دارند اصرار داشتند که ساختمانی ساخته شود تا بتوانند تخلیه کنند اما اینکه چرا این پروسه تخلیه زمان بر شد به آن دلیل است که ما تلاش داشتیم بخش عمده‌ای از خواسته‌های ساکنان که بحق هم بود، را تأمین کنیم.

پیگیری‌ها انجام شد

معاون عمرانی استاندار سمنان گفت: در نهایت با تمام پیگیری‌هایی که انجام شد و حتی استاندار ورود کرد، نهایتاً به این نتیجه رسیدیم که به ازای هر واحد یک زمین ۲۰۰ متری ۹۹ ساله به ساکنان داده شود و در این قطعه زمین، یک ساختمان ویلایی یک طبقه روی زمین احداث شود اما مالکان انتظار داشتند که این ساختمان ساخته شده تحویل داده شود با توجه به اینکه هزینه کرده بودند، این امر نیز پیگیری شد.

حمیدی با بیان اینکه پیمانکاری انتخاب شده که ساختمان‌ها را برای هر کدام از مالکان به میزان ۷۵ متر مربع ساخته و تحویل بدهد، تاکید کرد: ۵۵۰ میلیون تومان هم وام به ساکنان اختصاص داده می‌شود و در تلاش هستیم مقداری بلاعوض هم بتوانیم به مردم کمک کنیم و مجموع مواردی که اعلام شد، در شورای مسکن استان به تصویب رسید و به عبارت دیگر نهایی است.

وی با بیان اینکه تخلیه واحدها در حال انجام است، گفت: ۱۰۸ نفر از مالکان ۲۱ بلوک مذکور برای دریافت ۲۰۰ متر زمین ثبت نام کرده‌اند تا ۵۵۰ میلیون تومان وام هم به آنها داده شود و ۵۴ نفر نیز ۳۰۰ میلیون تومان ودیعه مسکن دو ساله دریافت کرده‌اند که البته ما پیش بینی همه ۳۳۶ خانوار را کرده‌ایم اما مابقی مراجعه نکرده‌اند.

مردم خانه‌ها را تخلیه کنند

معاون عمرانی استاندار سمنان با بیان اینکه تا دیروز ۲۷ خانواده تخلیه منزل خودشان را انجام دادند، گفت: از همه ساکنان این خانه‌ها تقاضا داریم که با توجه به اینکه تصمیم نهایی گرفته شده و جمع بندی هم انجام گرفته، تخلیه ساختمان را صورت دهند مجموعه استانداری هم یک تیم فنی را در آن منطقه مستقر کرده تا اولویت بندی تخلیه از ساختمان‌هایی که بیشترین مخاطرات را دارند، صورت گیرد.

حمیدی با بیان اینکه هرکس زودتر خانه خود را تخلیه کند زمین‌های ۲۰۰ متری را در منطقه بهتری می‌تواند بگیرد، گفت: زمین‌ها جنب دانشگاه پیام نور سمنان خواهد بود که مکان مناسبی است و حتی آماده سازی آن نیز در دست اجرا قرار دارد و از شنبه خاک برداری واحدها انجام می‌گیرد.

خبرگزاری مهر استان سمنان روز گذشته گزارشی درباره مسکن ناایمن مهر سمنان و همچنین خواسته‌های مردم منتشر کرد. مردم عقیده دارند که مقصر این ترک خوردن ساختمان نیستند که حالا بخواهند برای ساخت خانه جدید هزینه کنند اما به هر صورت به نظر می‌رسد که دولت تصمیم خود را با مشورت با نمایندگان مالکان مسکن مهر سمنان گرفته و قرار است این خانه‌ها خراب شوند و به جای آن به مردم زمین داده شود.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5909486/%D8%AA%D8%B9%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D8%AA%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%81-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-%D9%85%D9%87%D8%B1-%D9%86%D8%A7-%D8%A7%DB%8C%D9%85%D9%86-%D8%B3%D9%85%D9%86%D8%A7%D9%86-%DB%B2%DB%B0%DB%B0-%D9%85%D8%AA%D8%B1-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D8%B9%D8%B7%D8%A7-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF