جدیدترین قیمت‌های خانه طی هفته‌های اخیر

یکی از مشاوران املاک جنوب تهران به ایسنا گفت: مهم‌ترین عامل رکود بازار مسکن بی‌ثباتی نرخ‌هاست. در مواقعی مالکان دو تا سه بار در ماه قیمت را به‌روز می‌کنند. این اتفاق در هر روزی که قیمت  دلار دچار تغییر می‌شود، رخ می‌دهد. البته خانه‌های بزرگ مشتری ندارد اما خرید و فروش واحدهای کوچک، بد نیست.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401100603433/%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%B7%DB%8C-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%AE%DB%8C%D8%B1

متوسط قیمت هر متر آپارتمان در تهران ۴۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان

جدیدترین قیمت‌های خانه طی هفته‌های اخیر

وی با اشاره به نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال گفت: معمولا در پایان هر سال به طور اتوماتیک معاملات مسکن افزایش پیدا می‌کند. اما نمی‌دانیم که امسال بازار شب عید چگونه خواهد بود. چیزی که از تجربه ماه‌های اخیر دستگیرمان شده این است که بازار مسکن وقعی به رکود نمی‌دهد. یعنی اگر معاملات هم انجام نشود، قیمت‌ها تغییر می‌کند.

بنابراین گزارش، آبان ماه ۱۴۰۱ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۴۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۸ و ۴۵.۹ درصد افزایش یافته است. طبق اعلام  بانک مرکزی هم‌چنین در آبان ماه تعداد معاملات انجام شده ۸۰۰۰ فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به‌ترتیب ۴۷.۸ و ۹.۶ درصد رشد نشان می‌دهد.

این روزها تحولات بازار ارز معمولا با انتظارات تورمی و رشد قیمت نهاده‌های ساختمانی همراه می‌شود. این عامل باعث می‌شود تا سازندگان نرخ‌های پیش‌فروش و قیمت واحدهای آماده را بالا ببرند. مالکانی هم که آپارتمان خود را در بازار عرضه کرده‌اند نرخ‌ها را تغییر می‌دهند.

با وجود رکود نسبی معاملات مسکن پایتخت، این بازار تحت تاثیر دو متغیر رشد قیمت ارز و محاسبات هزینه‌ی ساخت با نوساناتی در هفته‌های اخیر مواجه شده و به گفته مشاوران املاک، نرخ‌های پیشنهادی دچار تغییر شده است.

یکی  دیگر از واسطه‌های ملکی که در جنوب غرب تهران فعالیت می‌کند بیان کرد: ساخت و ساز کاهش یافته و واحد  نوساز کم شده است. قیمت دلار هم که بالا و پایین می‌رود، ملک تکان می‌خورد. یعنی از یک طرف با کمبود آپارتمان مرغوب و از سوی دیگر با نوسانات اقتصادی مواجهیم. امیدواریم بازار ارز به ثبات برسد تا شب عید معاملات مسکن مقداری رونق پیدا کند. در حال حاضر نمی‌توان هیچ پیش‌بینی از آینده ارایه داد.

به گزارش ایسنا، بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد بازار خرید و فروش ملک در تهران چنگی به دل نمی‌زند. اما قیمت‌ها بعضا به طور اسمی دچار تغییر می‌شوند. مشاوران املاک می‌گویند که ابهامات بازار ارز، چشم‌انداز بازار مسکن را تیره کرده است. قیمت مسکن شهر تهران در یک ماه منتهی به آبان ۶.۸ درصد افزایش پیدا کرد و از متوسط  ۴۳.۲ میلیون تومان به ۴۶.۷ میلیون تومان در هر متر مربع رسید.