جذب سرمایه‌گذاری ۱۰ هزار میلیاردی بخش خصوصی در بنادر خوزستان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانابوطالب گرایلو مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به خدمات دریایی و بندری صورت گرفته در بنادر استان خوزستان، گفت: اقدامات مختلفی طی دولت سیزدهم در حوزه خدمات دریایی، خدمات بندری، ایجاد و توسعه زیرساخت، روساخت و تجهیزات، جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، احیای پروژه‌های بلاتکلیف و وظایف حاکمیتی سازمان بنادر و دریانوردی، صورت گرفته است.

خدمات دریایی

وی درباره خدمات دریایی انجام شده، عنوان کرد: خدمات‌دهی به ۴ هزار و ۶۰۰ فروند کشتی ورودی، انجام ۴۳ هزار مورد خدمات یدک‌کشی و راهنمایی، ۲۰۲ مورد خدمات امداد و نجات به شناورهای مضطر، ۸ میلیون مترمکعب لایروبی در آب‌راه‌های تحت نظارت و صدور ۱۳۷ هزار گواهینامه و شناسنامه دریانوردی از جمله اقدامات صورت گرفته است.

خدمات بندری

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در مورد خدمات بندری صورت گرفته نیز، بیان کرد: تخلیه و بارگیری ۱۴۵ میلیون تن انواع کالا شامل ۹۰ میلیون تن کالای غیرنفتی و ۵۵ میلیون تن کالای نفتی، واردات ۴۷ میلیون تن کالای اساسی در راستای تأمین امنیت غذایی کشور، انجام ۱۰ میلیون تن ترانزیت انواع کالا، رشد ۱۷ درصدی صادرات غیرنفتی که از ۶ میلیون تن در سال ۱۴۰۰ به ۷ میلیون تن در سال ۱۴۰۲ رسیده و رشد ۱۸۶ درصدی ترانزیت نفتی که از ۱.۲۹ میلیون تن در سال ۱۴۰۰ به ۳.۷ میلیون تن در سال ۱۴۰۲ رسیده است را می‌توان از مهم‌ترین خدمات بندری صورت گرفته، بر شمرد.

ایجاد و توسعه زیرساخت، روساخت و تجهیزات

گرایلو همچنین به ایجاد و توسعه زیرساخت، روساخت و تجهیزات اشاره کرد و گفت: اعتبار کل پروژه‌های عمرانی دولتی به میزان ۱۰۰ هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات سازمان بنادر و دریانوردی، هزینه‌کرد و نگه‌داری زیرساخت‌های بندری، خطوط ریلی، محوطه‌ها و تأسیسات از جمله فعالیت‌های صورت گرفته در این بخش است.

جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی

وی افزود: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز به میزان ۱۰۰ هزار میلیارد ریال مدنظر قرار گرفت که شامل ایجاد صنایع تبدیلی و ارزش افزوده، فضاهای استاندارد انبارش کالا و احداث پایانه‌های مکانیزه تخصصی انواع کالا، تأمین و توسعه تجهیزات استراتژیک و غیر استراتژیک بندری به ارزش سه هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال از محل مزایا و تسهیلات مناطق ویژه است.

احیای پروژه‌های بلاتکلیف

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با اشاره به احیای پروژه‌های بلاتکلیف نیز، اظهار داشت: شروع عملیات اجرایی پروژه‌های دولتی به ارزش ۴۰ هزار میلیارد ریال و شروع عملیات اجرایی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به ارزش ۱۱۰ هزار میلیارد ریال از جمله موارد قابل اشاره است.

وظایف حاکمیتی

گرایلو به حوزه وظایف حاکمیتی نیز اشاره و خاطر نشان کرد: صدور ۳۵ فقره مجوزهای سازه‌های دریایی و ساحلی و همچنین ۵ مجوز پرورش ماهی در قفس بحرکان به عنوان وظایف حاکمیتی سازمان بنادر و دریانوردی، مدنظر قرار گرفته است.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/6162958/%D8%AC%D8%B0%D8%A8-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DB%B1%DB%B0-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%B2%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86