جذب ۶۷ هزار نفر از فارغ التحصیلان در طرح کارورزی

بر اساس تازه ترین آمار اجرای طرح کارورزی در کشور بیش از ۱۵۸ هزار و ۵۰۰ نفر از فارغ التحصیلان در این طرح ثبت‌نام کرده‌ و بیش‌ از ۶۷ هزار نفر جذب بازار کار شده‌اند.

به گزارش ایسنا، بنگاه‌های اقتصادی و فارغ التحصیلان دانشگاهی که علاقمند به بهره‌مندی از مزایای دوره کارورزی و معافیت بیمه‌ای هستند می‌توانند به سامانه کارورزی وزارت کار به نشانی مراجعه و ثبت‌نام کنند.

این طرح یکی از طرح‌های اثرگذار در توسعه اشتغال و بازار کار است که بستر آشنایی با محیط کار و جذب کارجویان در بنگاه‌های اقتصادی را فراهم می‌کند و وزارت کار مجری آن در سالهای اخیر بوده است

از مهمترین اهداف طرح کارورزی می‌توان به افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان از طریق انتقال مهارت و تجربه در محیط کار برای ورود به بازار کار، ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب و کار در دانش‌آموختگان، فراهم کردن زمینه انتقال دانش از دانش‌آموخته به کارگاه و کاهش هزینه بکارگماری نیروی کار برای کارفرما اشاره کرد.

آخرین آمار اجرای طرح کارورزی در کشور نشان می‌دهد که ۱۵۸ هزار و ۵۴۴ نفر داوطلب در این طرح ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد ۶۷ هزار و ۳۵۳ نفر موفق به عقد قرارداد و جذب بازار کار شده‌اند.همچنین ۲۱ هزار و ۹۱۹ بنگاه اقتصادی و واحد پذیرنده در این طرح مشارکت کرده‌اند که ۱۱ هزار و ۹۸۵ نفر مشمول معافیت بیمه‌ای شده‌اند.

به گزارش ایسنا، طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی به استناد ماده (۷۱) قانون برنامه ششم توسعه و به عنوان یکی از برنامه‌های موثر وزارت کار ذیل برنامه سیاستهای فعال بازار کار در قالب تبصره (۱۸) قوانین بودجه سنواتی تدوین شده و زمینه‌های لازم برای ارائه آموزشهای شغلی به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بـا استفاده از ظرفیتهای بلااستفاده موجود در واحـدهای فعال اقتصادی در بخشهای خصوصی و تعاونی را فراهم کرده است.

جذب ۶۷ هزار نفر از فارغ التحصیلان در طرح کارورزی

 استان فارس پیشتاز بیشترین تعداد ثبت نام داوطلب، بنگاه پذیرنده و قرارداد منعقده بوده و هرمزگان کمترین میزان مشارکت واحدهای پذیرنده و قرارداد منعقده را به خود اختصاص داده است.

کمک هزینه کارورزی وجهی است که در پایان دوره مقدماتی کارورزی و متناسب با مدت آن به کارورز پرداخت می شود و به اعتقاد کارشناسان، یکی از ویژگی‌­های برجسته آن تلفیق طرح با طرح معافیت بیمه کارفرمایی و توجه توأمان به هریک از طرف­‌های عرضه و تقاضای بازار کار است که موجب فراهم کردن شرایط جذب پایدار نیروی کار شغل اولی از سوی کارفرما می شود.

مهمترین مزیت طرح کارورزی برای کارآفرینان و کارفرمایان این است که در صورت جذب کارورز، از معافیت حق بیمه سهم کارفرما به مدت حداکثر دو سال برخوردار می‌شوند.داشتن مدرک دانشگاهی حداقل کارشناسی و کمتر از ۳۵ سال سن از جمله شرایط برخورداری از مزایای این طرح است و داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت نظام وظیفه برای متقاضیان مرد الزامی است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402013016499/%D8%AC%D8%B0%D8%A8-%DB%B6%DB%B7-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D9%81%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%BA-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%B2%DB%8C

از نگاه کارشناسان بازار کار بیکاری یکی از ابرچالشهای مهم کشور و بازار کار در سالهای اخیر بوده است و بر همین اساس لزوم تحرک بخشی به بازار کار و ایجاد فرصتهای شغلی به ویژه برای جوانان، زنان و فارغ التحصیلان دانشگاهی همواره مورد تاکید قرار گرفته است.

جذب ۶۷ هزار نفر از فارغ التحصیلان در طرح کارورزی