حمل خودرو با قطار؛ نحوه خرید بلیت و قیمت

مقدار بنزین و مقدار گاز در خودروهای دوگانه‌گازسوز

بلیت صادرشده قابل ویرایش نبوده و لازم است به‌موقع و با رعایت قوانین و دستورالعمل‌های مربوطه استرداد شده و مجددا بلیت با اطلاعات صحیح صادر شود.  درصورت مفقودشدن بلیت حمل خودرو طبق مقررات و با دریافت هزینه صدور، بلیت‌ المثنی صادر می‌شود. اطلاعات مورد نیاز حمل خودرو با قطار شامل تاریخ و ساعت حرکت، شرایط تحویل خودرو،   مشخصات پلاک، نوع خودرو روی برگه بلیت درج می‌شود.

حمل خودرو با قطار؛ نحوه خرید بلیت و قیمت

صاحبان خودروهای اعزامی لازم است در خصوص وجود هرگونه نقص یا آسیب‌دیدگی قبلی یا کسری لوازم خودروهای اعزامی با مسئولان اعزام، همکاری و هماهنگی لازم را انجام دارند تا در مقصد با مشکلات عدیده مواجه نشوند. البته پذیرش خودروهای خاموش، معیوب و تصادفی امکان‌پذیر نبوده و فقط خودروهای روشن پذیرفته می‌شود. همچنین لازم است باتری خودرو کاملا سالم باشد تا بهنگام تخلیه از واگن در ایستگاه مقصد به‌راحتی روشن شود.

مسافران باید توجه داشته باشند که از پذیرش هرگونه وسائل و لوازم اضافی (غیر از جک و زاپاس) و همینطور چمدان، مواد غذایی و هر گونه موارد مشابه در داخل خودرو خودداری می‌شود و هیچ‌گونه ادعایی در این خصوص در هنگام تحویل خودرو به مالک پذیرفته نمی‌شود.

در حال حاضر برخی از مسیرهای اصلی ریلی ایران امکان جابه‌جایی خودرو با قطار را دارند و نرخ آنها براساس مسافت تغییر می‌کند؛ هزینه این خدمت در شرکت رجا تا ۲۸ فروردین‌ماه سال جاری به ریال، در جدول زیر آمده است.

ساعت حرکت درج‌شده روی بلیت حمل خودرو، آخرین زمان پذیرش خودرو جهت اعزام از مبدأ حرکت بوده و شروع پذیرش خودرو از ساعت ۸ صبح روز حرکت قطار تعیین می‌شود.  مسافرین لازم است خودروی خود را در ساعات اداری و ترجیحا در ساعات اولیه معین‌شده تحویل دهند. البته در صورت حرکت قطار در ساعات اولیه صبح، خودرو باید روز قبل از حرکت تحویل داده شود. بنابراین جهت اطمینان بیشتر، این موضوع را از طریق ایستگاه مبدا پیگیری کنید.

به گزارش ایسنا، حمل خودرو با قطار یکی از گزینه‌های برای افرادی است که قصد سفر دارند و نمی‌خواهند مسافرت جاده‌ای را انتخاب کنند و در عین حال که استفاده از روش ایمن و ارزان قطار مسافری را انتخاب کرده‌اند، بنا دارند که در مقصد، از امکانات خودروی شخصی بهره‌مند شوند؛ از این رو این افراد می‌توانند ضمن خرید بلیت قطار برای تعداد مسافران، برای خودروی خود هم بلیت قطار تهیه کرده و در مقصد آن را دریافت کنند.

برای دستیابی به سطح ایمنی بیشتر، میزان بنزین موجود در باک خودروهای بنزینی هنگام تحویل (در هنگام تحویل به انبار توشه جهت بارگیری به واگن‌های خودروبر)، مطلقا نباید بیشتر از یک‌چهارم حجم باک باشد. همینطورگاز خودروهای دوگانه‌سوز باید کاملا خالی باشد. البته حمل خودروهای دوگانه‌سوز فاقد تاییدیه معاینه فنی ازمراکز معتبر سیستم CNG/LPG ممنوع بوده و از بارگیری خودروهای با کپسول گاز دفرمه و ضربه شدید ممانعت به عمل می‌آید.

همچنین حق بیمه خودرو، برمبنای درصدی از ارزش اظهارشده آن توسط تحویل‌دهنده به‌صورت جداگانه محاسبه و در زمان پذیرش خودرو (مستقل از هزینه بلیت)، به‌صورت نقدی از مسافر یا مالک خودرو دریافت می‌شود.  

اسناد و مدارک تحویل خودرو در مبدا و مقصد

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402011305026/%D8%AD%D9%85%D9%84-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%A8%D8%A7-%D9%82%D8%B7%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D9%88-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA

برای تحویل خودرو ارائه کارت شناسایی معتبر شخص معرفی‌شده در بارنامه حمل خودرو که در مبدأ تکمیل شده، الزامی است و از تحویل خودرو به افراد غیر و بدون مدارک خودداری می‌شود.

طول و عرض خودرو باید چقدر باشد؟

هنگام تحویل دادن خودرو با قطار در مبدا، ارائه اوراق شناسایی و مشخصات مالک، ترجیحا سند و یا کارت مالکیت خودرو، الزامی است.  همچنین تحویل‌دهنده خودرو، نام تحویل‌گیرنده را در بارنامه قید می‌کند.  هنگام تحویل گرفتن خودرو در مقصد، تحویل خودرو به تحویل‌گیرنده (مشخص شده در بارنامه) با ارائه کارت ملی انجام می‌شود. در صورتی که تحویل‌گیرنده مشخص شده، فرد دیگری را معرفی کند، باید به او وکالت‌نامه رسمی داده باشد.  

امکان حمل خودرو با ارتفاع بیش از ۱۵۸ سانتی‌متر و عرض بیش از ۱۸۰ سانتی‌متر (اکسل پهن) با واگن حمل خودرو وجود ندارد و رعایت این بند در هنگام خرید بلیت حمل خودرو، کاملاً ضروری است. در صورتی که لوازم جانبی از جمله باربند و … به خودرو نصب شده باشد ملاک عمل ابعاد نهایی خودرو بوده و مسئولیت عدم پذیرش احتمالی بدلیل افزایش ابعاد با وسایل جانبی بعهده مالک خودرو است.

جهت خودروهای عبوری از ایستگاه تهران، لازم است بلیت حمل خودرو در مسیر دوم با یک روز فاصله از روز ورود قطار حمل خودرو به تهران صادر شود (به‌عنوان مثال در مسیر تبریز-کرمان، در صورتی‌که ورود قطار حمل خودرو از تبریز به تهران، بامداد روز دوشنبه باشد، باید بلیت تهران- کرمان برای روز سه‌شنبه صادر شود). با رفع محدودیت ایستگاه تهران، این فاصله زمانی کاهش خواهد یافت.

در صورت تأخیر در تحویل خودرو توسط شرکت در مقصد، پس از ۲۴ ساعت تأخیر در تحویل خودرو، ۵۰ درصد کرایه برگشت داده می‌شود و در صورت عدم تحویل خودرو در مقصد ۱۰۰ درصد کرایه برگشت داده می‌شود. برای دریافت خسارت تاخیر، متقاضیان تا یک ماه فرصت دارند از طریق تماس با شماره ۱۵۳۹ یا مراجعه به یکی از نمایندگی‌های فروش بلیت شرکت رجا با به همراه داشتن اصل لاشه بلیت و کارت شناسایی معتبر، نسبت به دریافت خسارت اقدام کنند.

لزوم ورود صحیح اطلاعات خودرو و مفقودی بلیت

جریمه تاخیر در تحویل خودرو توسط حمل‌کننده

زمان تحویل خودرو در مقصد

زمان تحویل خودرو چه زمانی است؟

در صورتی که ورود اطلاعات مورد نیاز، نادرست یا اشتباه باشد و سپس در مرحله بعد و به‌ هنگام تایید اطلاعات، صحت اطلاعات واردشده مجددا تایید شود، مسئولیت و عواقب ناشی از آن به عهده خود مسافر یا مالک خودرو است.

پس از رسیدن قطار به مقصد، تحویل فوری خودرو به دلیل انجام امور مربوط به تخلیه خودرو از واگن امکان‌پذیر نبوده و تحویل خودرو در ساعات اداری و با فاصله زمانی انجام می شود. به محض اطلاع از ورود خودرو به مقصد، با ایستگاه مقصد تماس گرفته و در زمان اعلام‌شده توسط ایشان، نسبت به ترخیص و تحویل خودرو با در دست داشتن مدارک عنوان شده (کارت شناسایی و مدارک معتبر) اقدام شود، در غیر این صورت نگهداری خودرو از زمان ورود تا ۲۴ ساعت رایگان، بعد از ۲۴ ساعت اولیه تا روز چهارم و از روز پنجم به بعد بابت حق توقف و هزینه پارکینگ مبالغی به نرخ روز و تعرفه پارکینگ مربوطه محاسبه و دریافت می‌شود.

یکی از خدمات شرکتهای ریلی، بارگیری و حمل خودرو با واگن‌های ویژه حمل خودرو از مبادی به مقاصد مختلف در کشور است. در حال حاضر  واگن‌های حمل خودرو در مسیرهای مختلف در حال سیر و آماده ارائه خدمات است. برای این کار، باید در صفحه اصلی آن شرکت در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شده و در غیر این‌صورت به‌عنوان کاربر جدید، ثبت‌نام کنید و در پنل خرید بلیت قطار، وارد قسمت خرید بلیت حمل خودرو شوید.

حمل خودرو با قطار، گزینه‌ای برای کسانی است که سفر ایمن و ارزان را با قطار ترجیح می‌دهند و در عین حال می‌خواهند از امکان استفاده از خودروی شخصی در مقصد هم بهره‌مند شوند.