داستان پروازی که هرگز به مقصد نرسید! / مقصر مسافر سفارشی بود یا آب‌وهوا؟

در این راستا و پس از پیگیری‌های مکرر ایسنا از ایران‌ایر، حسام قربانعلی -سخنگوی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران- درباره این پرواز توضیح داد: کل پرواز ۴۰ دقیقه تاخیر داشته که تقسیم‌بندی زمانی آن‌ به این ترتیب است: ۱۰ دقیقه به دلیل تاخیر هواپیما از مسیر قبلی، ۱۰ دقیقه به‌علت عملیات زمین و ۲۰ دقیقه به خاطر مسافر؛ هرچند این مسافر اصلا سفارشی نبوده است، یک مسافر از لیست انتظار به‌اشتباه مازاد بر صندلی‌های هواپیما پذیرش شده بود که به‌دلیل داشتن چندان در قسمت بار و دریافت مجوز از خلبان، پیاده شدن آن مسافر زمان بیشتری می‌برد، بنابراین ما همواره یک ظرفیت اضافه در هواپیما تحت عنوان جم‌سیت داریم که این ظرفیت با موافقت خلبان، به آن مسافر تعلق گرفت.

قربانعلی اظهار کرد: با وجود این به دلیل فاصله شهرهای اهواز و آبادان، وقتی برای حرکت هواپیما به سمت آبادان برنامه‌ریزی می‌شود، در این فاصله هم دید فرودگاه آبادان هم کم می‌شود و امکان نشستن در این فرودگاه از بین می‌رود درنتیجه تصمیم گرفته می‌شود که پرواز در مسیر اصفهان به آبادان هم انجام نشود و در نهایت پرواز باطل شده و هواپیما پس از چند ساعت تاخیر که عملیاتی نبوده و به برنامه‌ریزی ایران‌ایر و هواپیما ربطی نداشته، صرفا به دلیل آب‌وهوا و حداقل دید، به تهران برگردد.  

وی در پاسخ به اینکه پرداخت جریمه به مسافران و جبران این اتفاق به چه نحو بوده؟ توضیح داد: وقتی پروازی باطل شود، قاعدتا هزینه بلیت به مسافران برگردانده می‌شود. با وجود این ما از اتفاقی که افتاده عذرخواهی می‌کنیم، هرچند این موضوع ارتباطی به ایران‌ایر نداشته و صرفا به دلیل مشکلات آب و هوایی بوده است. کما اینکه بارها اتفاق افتاده به دلیل وجود ابر یا گرد و غبار در منطقه، یا وجود مه در مناطق شمالی کشور، دید مناسبی برای نشستن هواپیما در فرودگاه وجود نداشته است.

سخنگوی ایران‌ایر همچنین توضیح داد: در مسیرهای پروازی ما، اگر به هر دلیل امکان نشستن در فرودگاه مقصد وجود نداشته باشد، فرودگاه جایگزین وجود دارد که با رعایت اصول ایمنی، نشستن هواپیما در آن فرودگاه انجام شود؛ گزینه جایگزین این پرواز فرودگاه اصفهان بوده و هواپیما آنجا می‌نشیند، پس از آن برنامه‌ریزی می‌شود که هواپیما مجدد به سمت آبادان حرکت کند، با این هدف که این شهر نزدیک اهواز است و مسافران بتوانند با ماشین به اهواز بروند.

این در حالی است که ربع ساعت قبل از ایران‌ایر، پرواز  شرکت کارون در فرودگاه اهواز به زمین نشسته بود. مهماندار بر این عقیده بود که اگر در تهران به خاطر مهمان ویژه تاخیر پرواز نداشتیم و به‌موقع حرکت می‌کردیم، هواپیما می‌توانست در اهواز فرود آید و دیگر نیاز به این همه رفت‌وآمد و انتظار و هزینه نبود. سوال این است میهمانی که هواپیما منتظر او بوده، می‌تواند قبول کند به خاطر تاخیری که به‌دلیل انتظار برای ایشان بوده، این تعداد مسافر اینگونه از این شهر و آن شهر، بدون امکانات و پشتیبانی مواجه ‌شدند؟ دیگر اینکه آیا نظارتی برای تاخیرها و حوادث وجود دارد که حتما باید باشد و آیا ایران‌ایر از مسافران پوزش طلبیده و جبران می‌کند، یا اینکه چون هوا آلوده است ایرلاین مسئولیتی ندارد؟»

سخنگوی ایران‌ایر در پاسخ به اینکه آیا اطلاع‌رسانی مناسبی در خصوص این مشکلات به مسافران انجام شده؟ اظهار کرد: ما هم به خلبان‌ها ‌و هم مهمانداران تاکید کردیم که دقت کنند و به مسافران اطلاع درست دهند. تاخیر لحظه به لحظه این پرواز هم در دستگاه مشخص است که به اطلاع مسافران  رسیده است. تاخیر ۴۰ دقیقه‌ای پرواز هم تاثیری در میزان دید در فرودگاه اهواز نداشته و به دلیل آب و هوا امکان نشستن در فرودگاه نبوده؛ بنابراین ما ترجیح می‌دهیم ایمنی را با هیچ چیز عوض نکنیم برای اینکه سانحه‌ای اتفاق نیفتد.  

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/00062125872/%D8%AF%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D9%87%D8%B1%DA%AF%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D9%82%D8%B5%D8%AF-%D9%86%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D9%82%D8%B5%D8%B1-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%81%D8%B1-%D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C-%D8%A8%D9%88%D8%AF

به گزارش ایسنا، از مسافران پرواز تهران به اهواز ایران‌ایر گزارشی به دست ایسنا رسیده که شرح آن بدین صورت است: «در تاریخ ۵ دی ۱۴۰۱ در ساعت ۲۰:۴۰ پیج فرودگاه مهرآباد  اعلام کرد مسافران پرواز شماره ۴۱۹ تهران به مقصد اهواز شرکت ایران‌ایر جهت سوار شدن به هواپیما به خروجی مراجعه کنند، مسافران سوار بر هواپیما آماده حرکت بودند، همه مقدمات فراهم شده بود، اما از حرکت هواپیما خبری نبود، بالاخره پرواز با ۴۰ دقیقه انتظار حرکت کرد. ‌ مهماندار دلیل تاخیر پرواز را انتظار دو نفر مسافر سفارشی بیان کرد و در نهایت پرواز با بیش از ۴۰ دقیقه تاخیر بلند شد.

ایران‌ایر: مسافر سفارشی در پرواز وجود نداشت

حدود ساعت ۱۰ و نیم پرواز به آسمان اهواز رسید، خلبان اعلام کرد به‌دلیل محدودیت دید، توان و اجازه فرود در فرودگاه اهواز را ندارد و مقصد خود را برای نزدیکترین فرودگاه، اصفهان اعلام کرد. مسافران اعتراض کردند که برای فرود در فرودگاه آبادان و یا دیگر فرودگاه‌های خوزستان اقدام کند. در برابر سروصدا و اعتراض مردم، مهماندار اعلام کرد فرودگاه جایگزین اهواز، اصفهان است و نمی‌توان فرودگاه دیگری را انتخاب کرد.
 
بنابراین به سمت اصفهان حرکت کردیم و ساعت ۲۳:۱۵ به اصفهان رسیدیم. خلبان اعلام کرد که بعد از سوخت‌گیری به  تهران برمی‌گردد و کسانی که قصد دارند در اصفهان پیاده شوند، مشکلی نیست و تعداد کمی هم پیاده شدند. بعد از مدتی اعلام کردند در حال مذاکره هستند برای اینکه اگر می‌شود به مقصد آبادان حرکت کنیم. این بحث تا ساعت ۱:۳۰ بامداد طول انجامید و نهایتا اعلام شد نمی‌توان به آبادان رفت و به‌صورت قطعی به تهران برمی‌گردیم و و پرواز جایگزینی هم وجود ندارد و تنها مبلغ بلیت قابل برگشت است. در این فاصله طولانی حدود ۴۰ نفر پیاده شدند و درگیر تحویل بار مسافرها شدند. شمارش مسافرهای باقی‌مانده،  تا ساعت ۲:۳۰ بامداد طول کشید و نهایتا ساعت ۳:۳۰ بامداد هواپیما به سوی تهران حرکت کرد و بدون اینکه برای این مسافران شب‌زنده‌دار اقدامی انجام دهند، آنها را در تهران رها کردند.  

پرواز ۴۱۹ ایران‌ایر از تهران به اهواز در تاریخ پنجم دی، با تاخیر ۴۰ دقیقه‌ای از زمان درج‌شده در بلیت آغاز شده و در نهایت با بیش از پنج ساعت معطلی مسافران و نرسیدن به مقصد اهواز، به تهران بازگشت؛ با وجود این، سخنگوی ایران‌ایر ضمن عذرخواهی از مسافران این پرواز، معتقد است ناتوانی هواپیما برای نشستن در فرودگاه اهواز به‌دلیل مشکلات آب و هوایی و دید نامناسب خلبان بوده است.  

وی ادامه داد: پس از آن هواپیما به‌سمت اهواز حرکت کرد اما دستگاه ناوبری تقرب فرودگاه اهواز خارج از سرویس بود و ما به دید بیشتری برای نشستن در فرودگاه اهواز نیاز داشتیم؛ ‌ هوا یک پدیده غیرقابل پیش‌بینی است و به‌علت جبهه هوا که در منطقه جنوب غرب ایران در هفته گذشته فعال بود، اگرچه هنگام آغاز پرواز، دید مناسبی در فرودگاه اهواز برای نشستن وجود داشت اما پس از رسیدن به مقصد این دید کم می‌شود و هواپیما مجبور می‌شود به فرودگاه جایگزین برود.