در دهه گذشته از ۲۰۰۰ واگن به ۱۱۰۰ واگن فعال رسیدیم

به گزارش ایسنا، مهرداد بذرپاش درمراسم بهره‌برداری از سومین مرحله ناوگان جدید ریلی در سال تولید دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین، اظهار کرد: این برگزاری با دو هدف انجام شده، یکی اینکه خداقوت بگوییم به مدیران این مجموعه و تلاش‌گران در بخش‌های مختلف و همکارانی که به‌صورت مستقیم یا پیمانکاری و کارگری فعالیت می‌کنند. این نشانگذاری در هفته‌ها با هدف پاسداشت است، با هدف ذکر نام و مجاهدت‌هایی که انجام دادند. پرسنل خدوم شرکت‌ راه‌آهن در نزد مردم ایران دارای احترامند که در اثر سال‌ها کار و مجاهدت شبانه‌روزی به دست آمده است.

بذرپاش ادامه داد: البته ما در یک دهه گذشته در حوزه واگن مسافری از ۲۰۰۰ واگن به ۱۱۰۰ واگن فعال در شبکه رسیده‌ایم و شاهد انباشتی از عقب‌ماندگی‌ها هستیم که باید جبران شود. صنعت ریلی ما در صدر پیشران است و جهت گیری‌ ما ارتقا برای انگیزه پیدا کردن بخش خصوصی و عمومی است، کما اینکه باور داریم سهم ۱۰ درصدی ما از حمل بار ریلی باید به ۳۰ درصد افزایش یابد.

وی هدف دوم را یادآوری سهم تاثیر این مجموعه و صنعت به‌طور خاص در پیشرفت کشور دانست و افزود: جهت‌گیری اصلی این وزارتخانه در دوره‌ی جدید، پیشران پیشرفت کشور بوده است و نمی‌توان درباره یک کشور پیشرفته‌ صحبت کرد اما نظام حمل ونقلی آن را ندید. مطالعه دلایل پیشرفت کشورها نشان می‌دهد که نمی‌توان صنعت حمل و نقل نامناسب باشد و آن کشور پیشرفته شود. در صنعت حمل‌ونقل هم صنعت ریلی اصلی‌ترین روش پیشرفت است. زیرا به‌دلیل مخاطرات و هزینه‌های سوخت، حمل‌ونقل جاده‌ای نمی‌توان جایگزین ریلی شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی از جهت‌گیری‌های اصلی ما این است که مکانیزم‌های تشویقی برای بخش ریلی فراهم کنیم، گفت: این کار هم با دستور اداری صورت نمی‌گیرد. سیاست‌گذار باید این بخش را چنان جذاب کند که صاحبان کالا و خدمات به سمت ریل بیایند و درآن صورت سرمایه‌گذاری به این سمت روان می‌شود، زیرا منابع دولتی پاسخگوی این میزان سرمایه‌گذاری نیست.

وزیر راه و شهرسازی گفت: ما در یک دهه گذشته در حوزه واگن مسافری از ۲۰۰۰ واگن به ۱۱۰۰ واگن فعال در شبکه رسیده‌ایم و شاهد انباشتی از عقب‌ماندگی‌ها هستیم که باید جبران شود.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401092919734/%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%87%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B0-%D9%88%D8%A7%DA%AF%D9%86-%D8%A8%D9%87-%DB%B1%DB%B1%DB%B0%DB%B0-%D9%88%D8%A7%DA%AF%D9%86-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84-%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF%DB%8C%D9%85