دولت سیزدهم نجات بخش «نساجی مازندران» شد


زمانی که دست روزگار کام کارگران یکی از بزرگترین کارخانه‌های کشور را که روزی نماد رونق تولید و اشتغال این سرزمین به شمار می‌رفت، تلخ کرد و کارخانه را به سرنوشت دیگر کارخانه‌هایی دچار کرد که قربانی واردات بی رویه، خصوصی‌سازی بی‌ضابطه و سوء مدیریت‌ها شده بودند؛ کسی فکرش را نمی‌کرد که رئیس وقت عدلیه ضرب الاجل تعیین تکلیف مالکیت نساجی مازندران را اعلام کند و سالها بعد خود در قامت رئیس جمهور دست به احیای این کارخانه قدیمی بزند تا خون تازه‌ای بر پیکر نیمه جان آن بدود.

به گزارش ایسنا، کارخانجات نساجی مازندران، از شرکت‌های بزرگ و با سابقه و قدیمی تولید پارچه در قائم‌شهر است که قدیمی‌ترین شرکت نساجی خاورمیان به شمار می‌رود. خطوط مختلف این شرکت‌ فرآوری، آماده‌سازی، تولید پارچه و رنگ آمیزی آن را انجام می‌دهند.

احداث کارخانه در سال ۱۳۰۷ آغاز شد و در ابتدا برای تولید پارچه لباس سربازان شروع به فعالیت کرد ولی مدتی بعد فعالیت خود را گسترش داد و بخش‌های نخ ریسی، پارچه بافی، هیدروفیل را راه‌اندازی کرد. در تاریخ ۱ مرداد ۱۳۴۴ شرکت سهامی عام نساجی قائم‌شهر تحت شماره ۱۵۳ در اداره ثبت شرکت‌های داخلی به ثبت رسید.

پس از انقلاب کارخانه زیر نظر وزارت صنایع و معادن درآمد. اوج فعالیت‌ کارخانه بعد انقلاب به سال‌های ۱۳۶۰ و ۱۳۷۰ بر می‌گردد که در این زمان شرکت ۱۶۷ نمایندگی در سراسر ایران داشت و به عرضه و فروش مستقیم محصولات کارخانه می‌پرداخت.

بانک صنعت و معدن به‌علت بدهی، شرکت نساجی مازندران را در سال ۱۳۷۲ به بانک ملی واگذار کرد و به این‌ترتیب وزارت صنایع و معادن یکی از بزرگترین شرکت‌های تولیدی و صنعتی‌اش را از مالکیت خود خارج و به بانک ملی فروخت که این نقطه افول و چالش کارخانه نساجی مازندران بود.

متاسفانه طی این سالها، ناتوانی در پرداخت تعهدات مالی، عدم به‌روزرسانی ماشین آلات، واردات بی رویه کالاهای مشابه و سوء مدیریت‌ها و خصوصی‌سازی بی‌ضابطه باعث کارخانه را با مشکلات عدیده رو به رو کرد تا جایی که پرداخت حقوق و دستمزد کارگران با تاخیر مواجه شد و به ناچار با فروش تجهیزات و ماشین آلات، بخشی از مطالبات کارگران پرداخت شد.

دولت سیزدهم نجات بخش «نساجی مازندران» شد

در آذر ۱۳۹۸ تفاهمنامه رسمی احیای کارخانه نساجی میان محمد مخبر – رئیس وقت ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) و احمد حسین زادگان – استاندار مازندران به‌ همراه مسئولان مربوطه، در نشستی بعد از بازدید از کارخانه نساجی به امضاء رسید و اولین چک ستاد هم برای بازسازی و احیای کارخانه نساجی صادر شد.

سید ابراهیم رئیسی ـ رئیس جمهور فقید کشورمان ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ زمانی که در کسوت رئیس وقت قوه قضاییه مشغول خدمت بود در نخستین برنامه از سفر به استان مازندران در کارخانه نساجی قائمشهر حضور یافت و خطاب به کارگران این واحد تولیدی گفت: اصلی‌ترین و بزرگترین سرمایه این کارخانه، شما نیروهای پرتلاش و فنی آن هستید و علاوه بر این، تجهیزات و ماشین آلاتی که در این کارخانه وجود دارد، سرمایه‌های ارزشمندی محسوب می‌شوند که جایز نیست بدون بهره برداری باقی بمانند.

شهید رئیسی آن زمان اعلام کرد که فردی که کارخانه به او واگذار شده نتوانسته به تعهدش مبنی بر اشتغالزایی برای ۲۰۰۰ نفر و افزایش تولید در کارخانه عمل کند. اما خوشبختانه با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر جهش تولید، بخشی از کارخانه نساجی قائمشهر راه‌اندازی شد و بخش دیگر نیز در مسیر بهره برداری قرار دارد.

وی بر لزوم تعیین تکلیف کارخانه نساجی قائمشهر از حیث مالکیت تاکید داشت و از هیات داوری خواست ظرف ۲.۵ ماه وضعیت این کارخانه را به لحاظ مالکیت مشخص کند.

این سفر با مصوباتی برای احیای کارخانه نساجی مازندران همراه بود. کمک اعتباری دولت سیزدهم برای نوسازی و بازسازی کارخانه نساجی مازندران نوید بخش روزهای بازگشت به اوج این کارخانه شد و با اهتمام و حمایت مالی دولت در پرداخت حقوق معوق کارگران،‌ انباشت بدهی‌های کارخانه و بیمه کارگران این مجموعه صنعتی به چرخه تولید بازگشت.

مهر ماه ۱۴۰۱ سخنگوی دولت از احیای کارخانه نساجی مازندران خبر داد و گفت: فعالیت دوباره صنعت نساجی مازندران خبر خوشی است که بیش از ۴٠٠ کارگر به عرصه کار بازگشتند و ١٠٠ شغل جدید نیز در این مجموعه تولیدی احیا می‌شود.

به دنبال اعلام سخنگوی دولت ۱۷۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز برای بازسازی و نوسازی واحدهای مختلف از سوی دولت سیزدهم تزریق شد و بستر اضافه شدن ۱۲۰ نیروی کار جدید به خطوط تولید به وجود آمد. همچنین  فعالیت کارخانه سه شیفت و پرداخت مطالبات و حقوق کارگران به روز شد در حالی که تا پیش از این کارخانه در شرایط بحرانی قرار داشت و قادر به تادیه حقوق و دستمزد و حتی بیمه کارگران نبود.

دولت سیزدهم نجات بخش «نساجی مازندران» شد

آیت الله رئیسی ـ‌ رئیس‌جمهور فقید کشورمان در دومین سفرش به مازندران که ۲ روز پیش از سانحه سقوط بالگرد انجام گرفت، همچنان پیگیر آخرین وضعیت نساجی بود و پس از حضور در غرفه شرکت نساجی در جشن احیای ۳۹۵ واحد تولیدی راکد استان اعلام کرد: در صنعت نساجی مطالبه این بود که نساجی را به اشتغال و تولید محصولات باکیفیتی که پیشتر در نساجی مازندران وجود داشت برگردانیم که این اتفاق افتاد.

رئیس جمهور شهید به برگشت مالکیت کارخانه به شرکت سرمایه‌گذاری بانک ملی تاکید کرده بود و مقرر شد وزارت اقتصاد و دارایی نیز این درخواست را ارائه کند.

بنابر اعلام مدیرعامل کارخانه نساجی مازندران هم اکنون افزایش تولید نخ در بخش ریسندگی به میزان ۱۴۰ تن در ماه رسیده و تولید روزانه ۵ تن نخ و ۳۳ هزار متر پارچه در کارخانه نساجی مازندران محقق شده است.

بنابر اعلام مدیرعامل نساجی مازندران، افزایش نیروی کار و جذب نیروی انسانی تا ۲۰۰ نفر، افزایش درآمد کارخانه به مبلغ سالانه ۱۲۴۰ میلیارد ریال، پیش‌بینی ۱۶۰۰ میلیارد ریال درآمد در سال جاری و خروج کارخانه از وضعیت زیان دهی از جمله دستاوردهای احیای این بنگاه اقتصادی و رونق تولید در این کارخانه بزرگ قدیمی است.

به گزارش ایسنا، نهضت احیای بنگاه‌های راکد و نیمه تعطیل در راستای ایجاد اشتغال پایدار توسط دولت سیزدهم صورت گرفت و موجب حفظ امنیت شغلی نیروهای کار شد. امروز نساجی مازندران با پیگیری و همت مضاعف رئیس جمهور شهید به سوددهی رسیده و به دوران اوج خود رسیده است. کارگران نساجی مازندران هر روز صبح با امید در خطوط تولید حاضر می‌شوند، آنها دیگر حقوق معوق و انباشته ندارند و دارای دفترچه بیمه شدند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1403031208021/%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%B3%DB%8C%D8%B2%D8%AF%D9%87%D9%85-%D9%86%D8%AC%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D9%86%D8%B3%D8%A7%D8%AC%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%AF