دیزل ژنراتور چیست؟

لازم است که سطح خنک کننده ژنراتور به صورت روزانه بررسی کاراسهند شود. در برخی مواقع از آب تازه/ سرد به عنوان خنک کننده ژنراتور استفاده میشود، اما میتوان گفت که تنها به برخی شرایط خاص مثل ژنراتورهای کوچک در کاربردهای شهری یا واحدهای بسیار بزرگ و بالاتر از ۲۲۵۰ کیلوواتی محدود هستند. همچنین برای کاربردهای پیچیدهتر مانند ژنراتور ثانویه جهت تأمین برق بار اضافی شبکه (peak-lopping)، پارالل شدن (grid support) و ارسال برق به شبکه برق رسانی استفاده میشوند. در این مطلب ما نحوه کارکرد یک دیزل ژنراتور، اجزای اصلی و نحوه عملکرد آن به عنوان یک منبع ثانویه انرژی الکتریکی در زمینه های مسکونی و صنعتی بررسی را می کنیم. هیدروژن گرما را از ژنراتور گرفته و آن را از طریق تبدیل کننده گرما به یک جریان خنک کننده ثانویه تبدیل میکند که در آن مقداری آب بدون املاح معدنی به عنوان خنک کننده قرار دارد. مایع خنک کننده از طریق لوله ها جریان می یابد و گرما به پره ها منتقل می شود.

این شرکت اولین موتور دیزلی پرسرعت را تولید کرد.

به همین ترتیب ، ماهیت “پله ای” در اکثر سیستم های شروع موتور می تواند منجر به تغییرات فرکانس شدید هنگام شروع موتور شود. از آنجایی که موتور ژنراتور شامل اجزای متحرک میشود، به منظور حفظ دوام و عملکرد مناسب و طولانی مدت لازم است تا روغنکاری شوند. موتور ژنراتور به وسیله روغن ذخیره شده در لوله روغنکاری میشود. این شرکت اولین موتور دیزلی پرسرعت را تولید کرد. دود اگزوز ژنراتور درست مانند همه اگزوزهای موتورهای دیزلی یا بنزینی است و حاوی مقدار بالای مواد شیمیایی سمی میباشد که باید به خوبی مدیریت شوند. همه ژنراتورهای ثابت و قابل حمل، محفظه مخصوصی دارند که به عنوان پشتیبان ساختاری آن عمل میکند. سایر کنترلها- سوییچ انتخاب کننده فاز، سوییچ فرکانس و سوییچ کنترل موتور (حالت اتوماتیک و غیر اتوماتیک) هم از دیگر کنترلهای قابل ذکر هستند.

این دستگاهها به سیستم کنترل سوخت مجهز هستند و مصرف سوخت بهینهای دارند. ضمن این که این موتورها قابلیت کوپله شدن با انواع ژنراتورها را دارند. به این شکل که ابتدا دمای اتاقک احتراق را بسیار بالا میبرند و پس از اینکه دما به اندازه کافی بالا رفت ماده سوختنی را با هوا مخلوط میکنند. کامینز برندی با قدمت طولانی است؛ بنابراین تولیدکنندگان آن فرصت کافی برای بهینه سازی دیزل ژنراتورهای کامینز را داشتهاند. همچنین در شرایطی که شما عازم یک سفر طولانی به خارج از شهر باشید دیزل ژنراتور ها و سایر وسایل برقی از جمله موتور برق ها می توانند بسیار پر کاربرد باشند. دیزل ژنراتور 3 کیلوولت آمپر را می توان برای راه اندازی ابزارهای برقی یا وسایل برقی مانند کامپیوتر، پنکه های سقفی متعدد و غیره استفاده کرد. مدتی بعد شرکت فعالیت خود را در دو بخش تولید قطارهای برقی و لامپ ادامه داد. تولیدکنندههای مختلف ویژگیهای متنوعی به کنترل پنل واحدهای خود اختصاص داده اند، که در ادامه به برخی از آنها اشاره میکنیم.

قیمت دیزل ژنراتور

شرکت ولوو پنتا با بیش از یک قرن تجربه حضور در این صنعت و محصولات با کیفیت بالا جایگاه ویژه ای در بین تولیدکنندگان دیزل ژنراتورهای جهانی به خود اختصاص داده است. کیفیت فوقالعاده موتور و استفاده از قطعات مرغوب در ساخت آن، استفاده از دیزل ژنراتور پرکینز را در شرایط هوایی مختلف فراهم کرده است. لازم به ذکر است که بیشتر موتور های الکتریکی استفاده شده در ساختمان های مسکونی بطریق راه اندازی مستقیم استفاده میشوند (مانند موتور یخچال و ماشین لباسشویی، الکترو پمپ های آب).

دیزل ژنراتور چیست

ممکن است مقدار آمپر ذکر نشده باشد و در عوض توان الکتریکی بر حسب اسب بخار، وات یا کیلووات و یا کیلو ولت آمپرذکر شده باشد که در اینصورت باید میزان مصرف جریان آنها را محاسبه کرد. لازم به ذکر است لیفت گستر آسیا علاوه بر آموزش ذکر شده در بالا در صورت وجود هرگونه سوال یا مشاوره در کنار مشتریان خود حضور موثر خواهد داشت و مسولیت ما محدود به آموزش نخواهد بود. همچنین شرکت آسان ژنراتور دانیال دارای بخش پشتیبانی 24 ساعته در زمینه خدمات پس از فروش و گارانتی محصولات می باشد تا مشتریان عزیز در مناطق و مراکز حساس آسوده خاطر باشند. از سایر مزایا و مشخصات آن میتوان به راه اندازی سریع و آسان دستگاه، مصرف کم سوخت و روغن و بازدهی بالای دیزل ژنراتور و کاهش هزینههای عملیاتی آن اشاره کرد. نکته ای که اولویت بندی را آسان می کند این است که مشخص کنید کدام خروجی ها و لوازم خانگی توسط قطع کننده مدار در پانل شما کنترل می شوند و برچسب مناسب براساس آنها را بزنید.

اندازهگیری و کنترل مداوم این پارامترها ، باعث میشود تا زمانی که هر یک از آنها به سطح مشخصی رسیده باشند، ژنراتور به صورت اتوماتیک خاموش شود. در ضمن غول صنعتی آلمانی در سال ۱۹۷۷ با خرید ۲۰ درصد از سهام AMD، بودجه لازم برای گسترش خط تولید این غول تراشهسازی آمریکایی را فراهم کرد. این نکته را نیز در نظر داشته باشید قیمتی که فروشگاههای مختلف برای دیزل ژنراتور ولوو و سایر برندهای این دستگاه ارائه میدهند، معیار مناسبی برای خرید نیست. فروشگاههای معتبر محصولات باکیفیت را با قیمت مناسب ارائه میدهند و نوسان قیمت آنها ثبات بیشتری دارد. این نوع موتور دیزلی باکیفیت در انواع ۳ تا ۱۶سیلندر به تولید میرسد. من خریدم دستم رسید اهن چهار چوب موتور برق کج شده بود و شکسته شده.

این دسته از موتور برق ها یعنی موتور برق های دیزلی همانطور که از نامشان پیداست با گازوئیل کار می کنند. لولههای اگزوز معمولا با استفاده از اتصالات انعطاف پذیر به موتور وصل میشوند تا میزان لرزش را به حداقل رسانیده و از آسیب به سیستم اگزوز ژنراتور جلوگیری کنند. به نقل از ارث، میکروپلاستیکها بیشتر در اقیانوسها یافت میشوند و در نهایت با ایجاد اختلال در سیستم غدد درون ریز موجودات دریایی، انسان را تحت تاثیر قرار میدهند. ساختار بالا با لایه ها و پرچ های مسی شبیه روتورهای قفس سنجابی نیز عمل کرده و گشتاور القایی ایجاد می کند. نیروگاه های برق را میتوان از مهم ترین مناطق یک کشور به حساب آورد. دیزل ژنراتور کامینز ساخت کشور آمریکا است و در انواع ۳ تا۱۸ سیلندر تولید میشود. این قبیل سئوالات و موارد مشابه دیگر ممکن است برای بسیاری از شرکت ها، مراکز، و اماکنی که قصد استفاده از یک دیزل ژنراتور دارند، مطرح شود.

کاربرد دیزل ژنراتور

این قطعه ولتاژ خروجی از ژنراتور را تنظیم می کند و برای انجام این کار باید از برخی اجزا مانند رگولاتور، سیم پیچ و روتور یکسو کننده استفاده کرد. قیمت دیزل ژنراتور 250 کاوا به شرایط بازار کنونی ایران در خصوص تامین قطعات مهندسی و صنعتی از سمت واردکنندگان دارد، که با احتمال کمترین میزان سود می توان از قیمت های مناسبی برای تهیه این نوع وسایل بهره برد. اصولاً دیزل ژنزاتورها تا قدرت 2 الی 3 مگاوات و به خصوص به عنوان دیزل ژنزاتورهای اضطراری بیمارستان ها ، هتل ها و مناطقی که دارای مصرف محدود می باشد کاربرد گسترده دارد.

مهمترین مزیت دیزل ژنراتور کامینز راهاندازی سریع و پرقدرت آن است. از آنجایی که خفگی با کربن مونواکسید در مناطق سیل زده هم همچنان یکی از مهمترین عوامل مرگ و میر به شمار میرود و اغلب مردم تا قبل از وقوع حادثه به آن فکر نمیکنند، این نکته از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در موتور های کشاورزی، صنعتی و راهسازی که در شرایط گرد و غبار و نامناسبی کار می کنند تصفیه هوای ورودی به موتور اهمیت بیشتری پیدا می کند و با ورود کمترین مقدار آلودگی به داخل سیلندر ها به مرور سبب آسیب جدی به آنها خواهد شد.

شارژر باتری با تامین مقدار مناسب «ولتاژ شناور» باتری ژنراتور را شارژ میکند. قالب امکان اتصال به زمین را به منظور حفظ ایمنی بیشتر، برای ژنراتورها فراهم میکند. اطمینان حاصل نمایید که بالابر و یا جرثقیل مورد استفاده در حمل و جابجایی دیزل ژنراتور دارای ظرفیت مناسب و ایمنی کامل میباشد. یکی دیگر از مزایای موتورهای گازسوز سطح ایمنی بالای آن است. هزینه ی سوخت دیزلی در مقایسه با سوخت بنزینی منجر به استفاده ی آنها در هواپیماهای کوچک شد و اکنون چندین شرکت شروع به فروش موتورهای دیزلی برای این منظور کرده اند. علاوه بر آن این موتور دیزلی لرزش بسیار کم، مصرف حداقلی سوخت و روغن، سرو صدای کم و عمر طولانی دارد. این موتورهای برق نیز مانند دیزل ژنراتور ولوو از اطمینان بالایی در عملکرد بهینه و نگهداری طولانی مدت برخورداراند. با توجه به این که برند دیزل ژنراتور و کیفیت آن نقش مهمی در ماندگاری دستگاه و کارکرد بهینه آن در سیستمهای صنایع مختلف دارد، بهتر است این دستگاه را در برندهای برتری مانند دیزل ژنراتور ولوو ، پرکینز و برندهای معروف دیگر خرید کنید که کیفیت و مقاومت آنها به ثبات رسیده است.

برای استفاده بهینه از این موتور دیزل باید به صورت مرتب آن را سرویس و نگهداری کنید. این قطعه را میبایست به صورت جداگانه نصب کنید، به نحوی که بر روی موتور ژنراتور قرار نگیرد. از این رو، به منظور رهایی از دست گازهای اگزوز لازم است گه یک سیستم اگزوز مناسب نصب شود. دیزل ژنراتور کوپله شده با ژنراتور استمفورد و توان خروجی ۱۰۰۰ کیلو ولت آمپر یا معادل ۸۰۰ کیلو واتدیزل ژنراتور فوق مجهز به کلیه متعلقات لازم از جمله مخزن سوخت روزانه، باتري خشک اتمي، سايلنسر اگزوز، لرزه گیر آکاردئونی اگزوز، ضربه گیر زیر شاسی ، روغن، ضدیخ و آماده به کار می باشد. معمولا اگر وزن دیزل ژنراتور خیلی زیاد باشد ، موتور و ژنراتور را روی شاسی بوسیله پیچ و مهره محکم میکنند و زیر شاسی آن از چندین عدد ضربه گیر استفاده میکنند. انرژی مکانیکی موردنیاز بهوسیله موتور و به روش توربین بخار، توربین گاز، توربین آبی و موتور احتراق داخلی تامین میگردد.

سیستم های کنترل مکانیکی / الکتریکی اولین سیستم های کنترل کننده سرعت یا دور توسط تولید کنندگان ژنراتور بودند. ژنراتور الکتریکی مبدلی است که طبق قوانین ماشینهای الکتریکی بهصورتپیوسته قادر است انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل نماید. گازوئیل به نسبت سایر منابع سوختی در دمای بسیار بالاتری میسوزد و همین مسئله آن را به سوختی کارآمدتر و قدرتمندتر تبدیل کرده است. سیستم خنک کننده و لوله آب سرد را میبایست بعد از ۶۰۰ ساعت کار تخلیه نمود و همچنین تبدیل کننده گرما را میبایست بعد از ۲۴۰۰ ساعت کار ژنراتور تمیز کنید. معیار موتور : بر این اساس معیار های مختلفی را نشان می دهد که مهم ترین پارامتر ها عبارتند از فشار روغن ، دمای خنک کننده ، ولتاژ باطری ، سرعت چرخش موتور و دوره عمل کرد و با نظارت ثابت و با اندازه گیری بر این پارامتر ها موتور ژنراتور را غیر قابل ساخته اند.

این دستگاه بر اساس یک نانو ژنراتور تریبوالکتریک (TENG) توسط محققان موسسه علم و فناوری دایگو گیونگبوک و یک فناوری حذف ذرات با استفاده از الکتروفورز(برای جداسازی مولکولها بر اساس اندازه، چگالی و خلوص استفاده میشود) ساخته شده است که دانشمندان موسسه فناوری صنعتی کره ابداع کردهاند. بهتازگی، گروه تحقیقاتی به رهبری موسسه علم و فناوری دایگو گیونگبوک (DGIST) با همکاری موسسه فناوری صنعتی کره (KITECH) موفق به توسعه اولین دستگاه تولید برق دوستدار محیطزیست در جهان شده است که میتواند ذرات ریز ازجمله میکرو و نانو پلاستیکها از آب را بهطور موثر حذف کند. علاوه بر این، محققان نشان دادند که این فناوری پیشگامانه میتواند بهطور موثری انواع ذرات میکروسمی دیگر مانند اکسید روی در اندازه نانو یا دیاکسید سیلیکون را حذف کند. با توجه به بررسی موارد بیان شده، در انتخاب موتور ژنراتور باید دقت بالایی به خرج داد، موتور ژنراتور میتواند دارای ویژگی های مختلفی باشد، برای مشاوره و یا خرید موتور ژنراتور پیشنهاد میشود با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

در صورتی که میزان ولتاژ شناور کم باشد، باتری بدون شارژ باقی میماند. اگر مقدار ولتاژ شناور بسیار زیاد باشد، از طول عمر باتری میکاهد. ولتاژ DC خروجی شارژر باتری بر روی مقدار ۲.۳۳ ولت بر هر سلول تنظیم شده است، که مقدار دقیق ولتاژ شناور برای باتریهای اسید سربی میباشد. در حالت آماده به کار نیروی تامین شده توسط ژنراتور در طی شرایط کمبود نیروی ایجاد شده از طرف شبکه با مقدار بار تغییر خواهد کرد و میانگین توان خروجی ۷۰ درصد از مقدار توان آماده به کار(استندبای) دیزل ژنراتور است. نتایج آزمایشها نشان داد که میزان حذف میکروپلاستیکها در این دستگاه ۲۱.۴ درصد است که حدود ۵.۶ برابر بیشتر از نانو ژنراتور تریبوالکتریک موجود است.

ولوو و سایر برندهای معروف این دستگاه آشنا شوید.

این مسئله برای هر دو بخش مفید است. این روتور دارای یک میدان مغناطیسی است که جریان متناوب را در استاتور اصلی تولید می کند. لوازم یدکی این دستگاه مانند برندهای معروف دیگر در بازار از جمله دیزل ژنراتور ولوو به فراوانی در بازار یافت میشود. دیزل ژنراتور ولوو، پرکینز و کامینز برخی از برندهای معروف این دستگاه هستند که از فروش بالایی برخوردارند. برای این که بتوانید به عملکرد بهینهای در استفاده از این دستگاه برسید، لازم است که با دیزل ژنراتور ولوو و سایر برندهای معروف این دستگاه آشنا شوید. همچنین با مسئولین ذی ربط مشورت کرده و در صورت نیاز به اخذ تاییدیه برای ژنراتور از آن آگاه شوید.