راه‌آهن اردبیل برای تکمیل نگاه ملی دولت را کم دارد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش خود برای برقراری پروازهای شبانه و اول صبح فرودگاه اردبیل افزود: برنامه‌ریزی و تلاش ما بر این است تا با اتصال راه آهن به مغان ایمنی ترددها را در تکمیل کریدور ریلی شمال به جنوب شاهد باشیم.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در خصوص راه‌آهن اردبیل به خبرنگار مهر گفت: در کنار تأمین ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار ملی، قرار است بانک عامل نیز به تعهدات کامل خود عمل کند و از محل مصوبات سفر ۲۴۰ میلیارد تومان به این پروژه پرداخت شود.

به گزارش خبرنگار مهر، راه آهن اردبیل- میانه که به یک گره ناگشودنی در سال‌های اخیر تبدیل شده است در دولت‌های مختلف با وعده‌های متنوعی روبه‌رو بود که در سال‌های اخیر نیز خبرهای مسرت‌بخشی از افتتاح آن به گوش می‌رسد اما مردم اردبیل همچنان چشم انتظار تکمیل این پروژه و شنیدن سوت قطار هستند.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5639436/%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A2%D9%87%D9%86-%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A8%DB%8C%D9%84-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%DA%A9%D9%85%DB%8C%D9%84-%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%B1%D8%A7-%DA%A9%D9%85-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF

صدیف بدری از سفر قریب‌الوقوع رئیس جمهور به استان اردبیل و تخصیص اعتباراتی مناسب برای راه آهن اردبیل خبر داد و تصریح کرد: انتظار می‌رود با نگاه ملی به پروژه ریلی اردبیل، سال آینده وعده مسئولان شکل عملیاتی و اجرایی به خود بگیرد.

علی نیکزاد تعریض محور اردبیل- سرچم، تکمیل راه آهن اردبیل- میانه و توسعه پروازهای فرودگاه اردبیل را جز پیگیری‌های هفتگی نمایندگان برشمرد و اضافه کرد: باید مسیرهای ارتباطی و زیرساخت‌های توسعه اردبیل تقویت شود.

چشم‌انتظار گشایش در حوزه راه هستیم

تاریخچه پروژه راه آهن اردبیل- میانه که از پروژه‌های رها شده کشور محسوب می‌شود، دارای فراز و نشیب خاصی است که نشان می‌دهد مسئولان تنها در این ۲ دهه از نماینده تا مدیر اجرایی وعده داده‌اند و هیچ یک از این وعده‌ها و روزشمارها برای افتتاح راه آهن اردبیل- میانه به سرانجام نرسیده است.

به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که راه آهن اردبیل- میانه به گفته مسئولان با پیشرفت ۸۷ درصدی روبه‌روست، در مراحل تکمیل خود به ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و این در حالی است که پروژه در ۲ طرف ریل‌گذاری شده است اما مراحل سخت و پیچیده این پروژه که شامل تونل‌ها و پل‌های خاص است، هنوز به شکل کامل آماده بهره‌برداری نشده و حتی در تعدادی از این تونل‌ها حفاری‌های پیچیده و طولانی باقی مانده است.

راه‌آهن اردبیل برای تکمیل نگاه ملی دولت را کم دارد

دیگر نماینده مردم اردبیل در مجلس نیز به مجوز دولت از مقام معظم رهبری برای تخصیص ۳۰ درصد منابع نفتی کشور به صندوق توسعه ملی و ۱۰ درصد برای طرح‌های عمرانی و اشتغال خبر داد و خاطرنشان کرد: با این روند امیدواریم بخش عظیمی از گشایش‌ها در کشور در حوزه راه و مسکن انجام شود.

در تازه‌ترین بازدیدی که معاون وزیر راه و نمایندگان اردبیل در مجلس و استاندار اردبیل از خط ریلی اردبیل- میانه داشتند، باز هم پای وعده‌های جدید به میان آمد که گفته شده در اوایل سال آینده این پروژه ریلی به بهره‌براری خواهد رسید.

وی گفت: اولویت اصلی ما بهره‌برداری از پروژه‌های زیرساختی استان به ویژه راه، راه آهن و توسعه حمل و نقل هوایی است و قطعاً در این زمینه اصلی‌ترین رویکرد تکمیل و بهره‌برداری راه آهن اردبیل- میانه است و اتصال آن به شمال استان اردبیل نیز جز پیگیری‌های اصلی است.

در حالی که معلوم نیست در این اوضاع و شرایط مالی کشور قرار است از کجا ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار آن هم در پایان فصل کاری منطقه برای این پروژه تزریق شود تا علاج‌بخش راه آهن اردبیل- میانه باشد.