زلزله بم آیین‌نامه ملی ساختمان را تغییر داد

زینت‌بخش با بیان اینکه سازه‌هایی را که داشتیم در ظاهر زیبا، دلنواز، چشم‌انداز و خوب بود ولی در آنی گره‌های سازه از هم گسیخت، ادامه داد: هر زمانی که مردم پای کار بودند نظارت و دقت کار افزایش یافته است و بعد از زلزله بم نیز اگر مردم بازمانده از بم پای کار نبودند به این سرعت بازسازی تمام نمی‌شد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401100502815/%D8%B2%D9%84%D8%B2%D9%84%D9%87-%D8%A8%D9%85-%D8%A2%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D8%AF

ایسنا/زنجان سفیر مقاوم‌سازی و بازسازی شهرستان بم گفت: زمانی که مردم پای کار باشند نظارت و دقت کار افزایش می‌یابد؛ بعد از زلزله بم نیز اگر مردم بازمانده از بم پای کار نبودند به این سرعت بازسازی تمام نمی‌شد.

در ادامه همایش مدیرکل راه‌وشهرسازی استان زنجان نیز اظهار کرد: بازآفرینی شهری کار مشترکی است که در وزارت راه‌وشهرسازی و با هماهنگی و همکاری شهرداری‌های کشور انجام می‌شود و بخشی از وظایف را شهرداری به دوش می‌کشد و راه‌وشهرسازی نیز باید نقش خود را ایفا کند.

وی با بیان اینکه زلزله بم در ۱۲ ثانیه با عمق کانونی ۱۵ کیلومتر شهر با خاک یکسان شد، افزود: زلزله بم با وجود مصیبت‌هایی که داشت، اما برکاتی نیز به‌همراه داشت و شهرها به کارگاه و آموزشگاه تبدیل شده و از همه ایران و متخصصانی از بعضی کشورها وارد شهر شدند. از اینرو این حادثه آیین‌نامه ملی ساختمان را تغییر داد.

مصطفی زینت‌بخش ظهر امروز (۵ دی‌ماه) در همایش آموزه‌های زلزله بم با محوریت اولین نشست تخصصی بازآفرینی شهری در راستای احیای توانمندسازی و تقویت بافت‌های فرسوده و محلات کم‌برخوردار که در زنجان برگزار شد، اظهار کرد: ای کاش بعد از زلزله منجیل و رودبار، سفیری از این مناطق در بم حضور یافته و هشدار می‌داد.

وی با بیان اینکه در بحث نوسازی و مقاوم‌سازی محلات هدف حدود ۷ الی ۸ محله در زنجان مشخص شده و امیدوار هستیم با حضور همکاران در شهرداری و اداره‌کل راه‌وشهرسازی استان، این همکاری به صورت همراهی ادامه یافته و نتیجه این همکاری استفاده بهتر مردم از این محلات باشد، خاطرنشان کرد: زلزله بم نقطه شروعی برای مهندسان کشور شد و نیاز است درس‌هایی از این زلزله بگیریم.

اصغر اسماعیلی بیان کرد: اجرای طرح‌هایی در محلات هدف در بحث بازآفرینی شهری، جزو برنامه‌های راه‌وشهرسازی در کشور است و در استان‌ها نیز پیگیری می‌کنیم و محلات هدفی که نیازمند مقاوم‌سازی و به‌سازی است مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سفیر مقاوم‌سازی و بازسازی از شهرستان بم با بیان اینکه هنوز هیچ تکنولوژی در علم ژئوتکنیک و لرزه‌نگاری دنیا نتوانسته زلزله را بیش از چند دقیقه پیش‌بینی کند، گفت: در یک کشور زلزله‌خیز زندگی می‌کنیم و امروز بعد از ۱۹ سال متوجه شده‌ایم که می‌شود ساخت و همت بلندمردان و زنان این خطه برای رعایت مقررات کمتر از جاهای دیگر نیست.