سرمای زمستان بازار اجاره مسکن را راکد کرد/ قیمت ها هنوز اما نجومی

او گفت: دولت باید مجوزات لازم برای ساخت مسکن را به شرکت های بخش خصوصی بدهد تا بتوانند در مدار فعالیت بیشتر در این صنعت قرار گیرند.

این روزها بازار اجاره مسکن بر خلاف ماه های گذشته کمی آرام تر شده و بسیاری از مستاجران اعلام می کنند که با نزدیک شدن به انتهای سال و عدم پیش بینی قیمت ها در سال جدید، مالکان سعی دارند واحدهای مسکونی خود را زودتر اجاره دهند .

به گفته کارشناسان، یکی از ابزارهای لازم برای کنترل بازار اجاره بها، افزایش تولید و عرضه مسکن است، در صورتی که تولید در بخش مسکن افزایش یابد به طور قطع در بازار اجاره هم اثر گذار خواهد بود.

این کارشناس مسکن اظهار کرد: صنعت ساختمان پیشران تولید و اقتصاد کشور است. اگر صنعت ساختمان فعالیت موثری نداشته باشد قطعا در تولید و اقتصاد کشور با مشکلات بزرگی مواجه خواهیم شد.

افزایش تعداد فایل های اجاره در فصل زمستان

حمیدی یکی از مشاوران املاک در محدوده خیابان قزوین پایتخت، به باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرد: تعداد واحدهای مسکونی که برای اجاره در یک ماه گذشته به مشاوران املاک برای اجاره معرفی شده در مقایسه با فصل پاییز بیشتر شده و بسیاری از مالکان از ترس آنکه ممکن است در سال آینده نرخ ها تغییری نکند و یا قیمت ها روند کاهشی پیدا کند واحدهای خالی خود را به بنگاه های املاک معرفی می کنند.

۴۶۲۲۰


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1722702/%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%D9%85%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%B1%D8%A7%DA%A9%D8%AF-%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D9%87%D8%A7-%D9%87%D9%86%D9%88%D8%B2-%D8%A7%D9%85%D8%A7-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85%DB%8C

گلابچی کارشناس مسکن در این خصوص گفت: بازار مسکن باید با کمک بخش خصوصی و دستگاه های دولتی به ثبات برسد و از رکود خارج شود، در صورتی که این بازار سامان دهی شود به طور قطع بازار اجاره هم تحت تاثیر آن به سمت ثبات هدایت شده و قیمت ها شکسته خواهد شد.

او می گوید: بازار مسکن نیازمند اجرایی شدن هرچه زودتر طرح نهضت ملی مسکن است و در صورتی که پروژه ها به بهره‌برداری و افتتاح برسد بازار مسکن و اجاره به طور قطع تحت تاثیر آن به ثبات خواهد رسید.

بازار اجاره مسکن همواره در نیمه دوم سال آرام تر بوده است اما امسال اوضاع کمی متفاوت تر بود . نرخ اجاره در تابستان روند صعودی داشت، همین امر باعث شد که بسیاری از مستاجران به سراغ جابه جایی در فصل پاییز بروند و همین امر زمینه ساز افزایش قیمت ها در بازار شد.

ثبات بازار مسکن بازار با حضور بخش خصوصی امکان پذیر می شود

اجرایی شدن پروژه های نهضت ملی مسکن به بازار اجاره کمک می کند

حسینی یکی از مستاجران که به دنبال واحد مسکونی برای اجاره در محدوده خیابان ولیعصر تهران است به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در حال حاضر تعداد فایل ها برای اجاره در مقایسه با فصل پاییز بیشتر شده و همین امر باعث شده قیمت ها در برخی از محله ها شکسته شود.

در همین رابطه محمد رضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: بازار مسکن باید با استفاده از تولید و عرضه مسکن تقویت شود در صورتی که این بازار به ثبات برسد به طور قطع آثار آن در تمامی بخش ها به ویژه بازار اجاره مشهود خواهد بود.

براساس این گزارش بازار مسکن این روزها چشم انتظار تولید و افزایش عرضه و همچنین اجرایی شدن وعده های دولت در حوزه اجاره مسکن است؛ درصورتی که بانک ها همکاری لازم برای پرداخت وام ودیعه مسکن را به مرحله اجرایی شدن برسانند و از طرف دیگر سایر طرح ها از جمله اخذ مالیات از خانه های خالی هرچه سریعتر اجرایی شوند، در سال آینده به ویژه در فصل داغ جابه جایی تابستان شاهد ثبات قیمتی و در نهایت کاهش نگرانی متقاضیان خواهیم بود.

او توضیح داد: در صورتی که صنعت ساختمان فعال شود کارخانجات مرتبط در این حوزه رونق می گیرند و تراز تولید در این بخش افزایش می یابد.