سنگ اندازی وام مسکن روستایی ادامه دارد/ تکلیف وام ۲۰۰میلیون تومانی همچنان مشخص نیست


بحث تسهیلات ساخت مسکن این روزها دغدغه بسیاری از روستاییان است و با وجود وعده‌هایی که مسئولان برای وام مسکن روستایی داده بودند، اما همچنان این وام در کش‌وقوس تصمیمات سازمان برنامه بودجه و وزارت راه‌وشهرسازی قرار دارد.

در جلسه هیئت‌دولت که اخیرا برگزار شد بانک مرکزی مکلف شده که نسبت به تعیین بانک‌های عامل و سهمیه آن‌ها برای پرداخت تسهیلات ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی در روستاها و شهرهای زیر ۲۵هزار نفر با ضمانت سفته زنجیره‌ای اقدام کند.

بر اساس تصویب هیئت‌دولت، بانک عامل تنها در صورت درخواست متقاضی و توافق با بانک می‌تواند سند مالکیت واحد روستایی را به‌عنوان وثیقه و ضمانت دریافت تسهیلات دریافت کند.

همچنین سازمان برنامه‌وبودجه کشور موظف به تضمین و تعهد پرداخت یارانه سود تسهیلات و مانده مطالبات معوق شامل اصل و سود وام، برای دوره مشارکت مدنی و فروش اقساطی در مجموع به‌مدت ۲۰ سال است.‌

۲۰۰ هزار متقاضی در انتظار دریافت وام مسکن روستایی - ایرنا

اکبر نیکزادT رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در آخرین مصاحبه خود اعلام کرد : تمامی دست‌اندازها و موانع تسهیلات مسکن روستایی با مصوبه هیئت‌دولت رفع شده است.

وی افزود: در روستاها و شهرهای زیر ۲۵هزار نفر امکان استفاده از وام مسکن ۲۰۰میلیون تومانی با سود ۵درصد و با ضمانت سفته زنجیره‌ای فراهم شده است.

با توجه به مصوبات ارائه شده توسط بنیاد مسکن، با وجود اینکه مصوبات جلسه ۲۵ آبان‌ماه نیز در پایگاه ملی اطلاع‌رسانی قوانین و مقررات کشور درج شده، اما همچنان هیچ تصویب‌نامه‌ای با محتوای موضوع مدنظر رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی منتشر نشده است.

به استناد آمار بنیاد مسکن، تاکنون ۲۷هزار خانواده متقاضی مسکن روستایی به نظام بانکی جهت دریافت وام ۲۰۰میلیون تومانی معرفی شده‌اند، اما از این تعداد در یک ماه گذشته تنها ۴۵۰ نفر موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند.

از سوی دیگر برخی از مسئولان وزارت راه وشهرسازی با وجود آنکه تسهیلات ۲۰۰میلیون تومانی مسکن روستایی در هیئت‌دولت به تصویب رسیده، اما هنوز کارشکنی‌هایی در این بخش وجود دارد. به‌طوری که در تسهیلات مسکن روستایی اعلام شده بود به هیچ عنوان نباید ضمانت‌نامه از متقاضیان دریافت شود و ضمانت برای این تسهیلات به‌صورت سفته زنجیره‌ای است.

سنگ‌اندازی سازمان برنامه‌وبودجه برای پرداخت تسهیلات

حسین عبداللهی، کارشناس مسکن گفت: متاسفانه در حال حاضر سازمان برنامه‌وبودجه اصلاحیه‌های اعلام شده درخصوص پرداخت وام مسکن روستایی را قبول ندارد و مقاومت دوباره برای پرداخت این تسهیلات دیده می‌شود.

او ادامه داد: پیش از این مقرر شده بود ضمانت‌نامه‌ای برای این تسهیلات از روستاییان دریافت نشود و ضمانت سفته زنجیره‌ای باشد، اما هم‌اکنون شاهد آن هستیم که ضامن رسمی برای این تسهیلات از روستاییان درخواست می‌شود.

عبداللهی در ادامه به ارائه سند توسط روستاییان برای ساخت مسکن روستایی هم اشاره کرد و گفت: بسیاری از بانک‌ها از روستاییان سند رسمی درخواست کرده و از سوی دیگر پس از دریافت این تسهیلات فرم «ج» آنها قرمز خواهد شد، اما متاسفانه باید اعلام شود در بسیاری از روستاها واحدهای مسکونی سند ندارند و اکثر آنها قولنامه‌ای است. بنابراین قانونی که در این بخش قرار داده شده به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

اصلاحیه‌های مصوبه هیئت‌دولت هنوز ابلاغ نشده است

هیئت‌وزیران در ۹ آبان‌ماه امسال به پیشنهاد وزارت راه‌وشهرسازی مصوبه پرداخت تسهیلات بهسازی و نوسازی مسکن روستایی در سال ۱۴۰۱ را اصلاح و مقرر کرد ۹ بانک عامل برای اجرا آن را به استان‌ها ابلاغ کنند.

حال با گذشت بیش از سه هفته این اصلاحیه هنوز ابلاغ نشده و علی‌رغم تشکیل پرونده و معرفی از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سیستم بانکی به همین بهانه از پرداخت وام ۲۰۰میلیون تومانی مسکن روستایی خودداری می کند و حتی به متقاضیانی که وام ۱۰۰میلیونی را دریافت کرده‌اند و منتظر مرحله دوم این وام هستند هم مبلغی پرداخت نشده است.

بر اساس این مصوبه هیئت‌دولت، سقف فردی تسهیلات از ابتدای سال ۱۴۰۱ با رعایت مقررات ملی ساختمان برای حداقل ۲۰۰هزار واحد مسکونی در روستاها و شهرهای زیر ۲۵هزار نفر جمعیت، مبلغ ۲۰۰میلیون تومان (برای دوره مشارکت مدنی و فروش اقساطی) با بازپرداخت ۲۰ سال تعیین شد.

در این مصوبه مقرر شد تا متقاضیانی که از تسهیلات بانکی طرح ویژه نوسازی و بهسازی در روستاها تا سقف ۱۰۰میلیون تومان استفاده کرده‌اند بتوانند ۱۰۰میلیون تومان دیگر نیز دریافت کنند. اما عدم ابلاغ اصلاحیه از سوی دولت باعث شده تا بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به‌جای سفته زنجیره‌ای با اخذ تضامین بر اساس دستورالعمل وام های خُرد بانک مرکزی به این موضوع تن دهند. این امر باعث شده تا کُندی پرداخت تسهیلات به خوبی دیده شود.

تکلیف وام ۲۰۰میلیون تومانی همچنان مشخص نیست

مجید جودی، معاون بازسازی و نوسازی بنیاد مسکن اعلام کرد: در اصلاحیه‌های جدید تسهیلات مسکن روستایی آمده است که به شهرهای زیر ۲۵هزار نفر هم تسهیلات مسکن روستایی پرداخت شود و از سوی دیگر بسیاری از روستاییان هم که از ۲۴ آبان سال گذشته تسهیلات ۱۰۰میلیون تومانی مسکن روستایی را دریافت کرده امسال می‌توانند این تسهیلات را دریافت کنند.

او گفت: بنیاد مسکن منتظر ابلاغ اصلاحیه‌ها هستند که هنوز این اصلاحیه‌ها اعلام نشده است.

جودی گفت: متقاضیان دریافت تسهیلات ۱۰۰میلیون تومانی سال گذشته هنوز در اولویت نیستند و در برخی از بخش‌ها مشکلاتی وجود دارد.

در همین رابطه برخی از روستاییان از نیمه‌کاره ماندن واحدهای مسکونی خود گله‌مند هستند و اعلام کرده‌اند که دولت و بانک در این حوزه همکاری نمی‌کنند.

حال با توجه به آنکه در این شرایط یکی از مهم‌ترین برنامه‌های دولت مهاجرت معکوس و انتقال برخی شهرنشینان به روستاها است، باید در اجرای این طرح و تسهیل در پرداخت تسهیلات مسکن روستایی برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند تا شاید گره‌ای از کار روستاییان باز شود.

بیشتر بخوانید:

۲۱۷ ۴۶


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1699264/%D8%B3%D9%86%DA%AF-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%88%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%81-%D9%88%D8%A7%D9%85-%DB%B2%DB%B0%DB%B0%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C