سوت قطار بین المللی به صدا درآمد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

۹ هزار واحد متقاضی وجود دارد اما زمین نیست

به‌کارگیری شرکت‌های دانش بنیان در دستور کار شرکت فرودگاه‌ها

گرانی مصالح قیمت مسکن را روزانه تغییر می‌دهد

وی در ادامه بیان کرد: جهت گیری جدید وزارت راه و شهرسازی به عنوان یک کنشگر مهم و اساسی ما با این صنعت رد دو جنبه مواجه هستیم این صنعت دو ویژگی‌مهم باید داشته باشد.

معاون وزیر راه خاطرنشان کرد: هواپیماهای وارد شده، دست دوم هستند و به ناوگان موجود افزوده می‌شود؛ هواپیماهای قدیمی‌تر قرار نیست از رده خارج شوند. تعداد هواپیماهایی که قرار است افزوده شود را نمی‌توانیم اعلام کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر در حال حاضر وضعیت نامطلوب جاده‌های کشور و همچنین هزینه بالای حمل و نقل جاده‌ای موجب شده توجهات به سمت حمل و نقل ریلی باشد.

سازندگان ناراضی از افزایش روزانه و هفتگی مصالح و اینکه بازار مسکن هم تحت تأثیر این بازار قرار خواهد گرفت با توجه به اینکه در طول یک ماه گذشته قیمت سیمان، فولاد و میلگرد چندین برابر شده است و این قیمت تمام شده مسکن را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد و امروزه در قراردادهای پیش فروش این موضوع ذکر می‌شود که سازنده در این بازار پر نوسان ضرر نکند.

دولتمردان یکی از مهمترین راهکارهای کنترل تورم مسکن را، اخذ مالیات از خانه‌های خالی عنوان می‌کنند و از طرفی با اجرای این طرح تصمیم دارند تا بر درآمدهای مالیاتی دولت نیز بیفزایند.

به گزارش خبرنگار مهر، هفته‌ای که گذشته هفته حمل و نقل بود که با افتتاح نمایشگاه حمل و نقل آغاز شد و با نشست رئیس انجمن صنفی شرکت‌های ریلی مسافری به پایان رسید.

پیگیری‌های صورت گرفته از خط سریع السیر تهران اصفهان حاکی از آن است این پروژه تا پایان دولت سیزدهم به بهره‌برداری می‌رسد.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن گفت: در بخش ریلی کشور تمام پروژه‌ها داخلی سازی می‌شود.

علی رغم برخی فضاسازی‌ها مبنی بر عقب نشینی دولت از وعده ساخت یک میلیون مسکن در سال، محاسبات کارشناسی نشان می‌دهد این رقم، کف نیاز واقعی بازار مسکن کشور است.

مالیات بر خانه‌های خالی ترمزی برای کنترل نرخ اجاره بها

یک کارشناس اقتصادی درباره وضعیت ریل سازی گفت: تکنولوژی دانش بنیان می‌تواند مشکل قطارهای پرسرعت رابرطرف ساخته و در بخش قطارهای پرسرعت ریلی و لوکوموتیو خودکفا باشیم.

بختیاری اظهار کرد: میانگین تأخیر نهایی قطارها در ۹ ماه از سال ۱۴۰۰ عدد ۲۵ دقیقه بود که این رقم امسال به ۲۰ دقیقه کاهش یافت.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن گفت: در کلانشهرها بنیاد مسکن تعهدی برای ساخت ندارد ولی در برخی از شهرها مانند بندرعباس، قم، گرگان، ایلام، همدان، قزوین و… ساخت و سازها آغاز شده است.

وزیر راه گفت: صنعت ریلی در صدر پیشران صنعتی کشور است که باید برای توسعه آن تلاش شود.

تکنولوژی دانش بنیان می‌تواند مشکل قطارهای پرسرعت را برطرف کند

سیدی افزود: بخش خصوصی نیز از دانش روز بیشتری در ارائه پروژه‌ها استفاده کرده است.

وزیر راه اعلام گرد: در ده سال گذشته عقب افتادگی داریم که نشان می‌دهد که ما وارث عقب ماندگی در این بخش هستیم.

رئیس انجمن صنفی شرکت‌های ریلی مسافری بیان کرد: با توجه به شرایط فعلی شرکت‌های ریلی و تقاضا حدود ۲۰۰ دستگاه واگن مسافری نیاز داریم.

به گزارش خبرنگار مهر؛ کاپیتان محمد محمدی بخش معاون وزیر راه و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در یک نشست خبری با موضوع نوسازی ناوگان هوایی کشور اظهار کرد: از سال گذشته برنامه منظم و بلندمدتی برای نوسازی ناوگان هوایی داشته‌ایم که آغاز شده و در حال اجراست.

چرا ساخت یک میلیون مسکن در سال نیاز واقعی کشور است؟

وی در ادامه اظهار داشت: این ۵ پروژه هم با توجه به تأمین اعتبار تا سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

ایران که در مسیر حمل و نقل بین المللی واقع شده است بیش از گذشته روی حمل و نقل ریلی سرمایه گذاری کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر؛ وزیر راه و شهرسازی در روز افتتاحیه نمایشگاه حمل و نقل اظهار داشت: حمل و نقل یک صنعت مهم در همه جهان است که باید به آن دقیق پرداخت شود و مشکلات این صنعت باید بخش به بخش حل شود و این وظیفه وزارت راه و شهرسازی است.

امیرواعظ آشتیانی، کارشناس اقتصادی در خصوص وضعیت جاده سازی در کشور به خبرنگار مهر گفت: خوشبختانه در بحث جاده سازی و سد سازی ایران به خودکفایی رسیده است و در این حوزه بخش خصوصی و متخصصین می‌توانند به وزارت راه و شهرسازی کمک کنند و پروژه‌های نیمه تمام را تمام سازند.

درحال حاضر بسیاری از سازندگان از گرانی مصالح ناراحتی دارند و این موضوع را دلیل رشد قیمت مسکن می‌دانند در این میان مسئولین براین باورند که به زودی بازار مصالح به قیمت سابق باز می‌گردد.

به گزارش خبرنگارمهر، عباس خطیبی معاون ساخت و توسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور در نشست خبری ششمین نمایشگاه حمل و نقل، لجستیک و صنایع وابسته در خصوص پروژه‌های ریلی اظهارداشت: ۵ پروژه در کشور به بهره برداری خواهد رسید که پروژه که مهمترین آن رشت کاسپین است که در شش ماه اول سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

وی در ادامه بیان کرد: در حال حاضر زمین کارگاه جوش ریل و تولید قطعات بتنی هم در حال تحویل به پیمانکاران است تا اجرای روسازی و ریل گذاری مسیر آغاز گردد.

خیراله خادمی گفت: در بخش ریلی ۵ پروژه است که مجموع این ۵ پروژه ۵۶۱ کیلومتر بوده که تا سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

باتوجه به اعتبارات درنظر گرفته شده مسیر بین المللی ریلی کاسپین سال آینده به بهره برداری می‌رسد.

اقتصاددانان براین باورند که مالیات خانه‌های خالی نمی‌تواند بازار اجاره بها را کاهش دهد اما می‌تواند به مرور زمان آن را کنترل کند.

سوت قطار بین المللی به صدا درآمد

خودکفایی ایران در بخش ریلی

کارشناسان دولتی معتقدند اخذ مالیات از خانه‌ها، تأثیر مثبتی بر فضای امروز کسب و کار در حوزه مسکن خواهد داشت. به گفته آنها طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی می‌تواند، موضوع تولید مسکن که مبنای جهش تولید مسکن در کشور است را عملیاتی کند و لذا اعتقاد دارند اجرای صحیح و جدی این قانون می‌تواند در فضای اجاره‌نشینی مسکن نیز مؤثر واقع شود.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5661681/%D8%B3%D9%88%D8%AA-%D9%82%D8%B7%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B5%D8%AF%D8%A7-%D8%AF%D8%B1%D8%A2%D9%85%D8%AF

وی در ادامه بیان کرد: ماشین و جاده نظارت کم و عوامل انسانی و غیر انسانی جان آدم را در خطر بیاندازد مکانیزهای تشویقی در بخش ریلی فراهم‌کنیم با بخش نامه و دستورالعمل رخ نخواهد داد. این بخش به قدری باید جذاب شود که صاحبان کار به سمت این صنعت بیایند.

جزئیات بهره برداری ۵۶۱ کیلومتر راه آهن تا سال آینده

ساخت ترمینال جدید در مهر آباد

به گزارش خبرنگار مهر، خیراله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور در خصوص پروژه‌هایی که در سال آینده قرار است که افتتاح شود به خبرنگار مهر گفت: ۵ پروژه ریلی است که پیشرفت چشمگیری داشته و می‌توان گفت که تا سال آینده به بهره برداری خواهد رسید البته به غیر از این ۵ پروژه؛ پروژه‌های دیگری هم است که وجود دارد اما پیشرفت آنان نسبت به این ۵ پروژه کمتر بوده است.

در اسفند سال ۹۷ در دولت قبل راه آهن قزوین- رشد به طول ۱۶۴ کیلومتر با هزینه هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسید و گیلان رسماً به شبکه را آهن سراسری متصل شد. مزایای این اتصال افزایش امنیت سفرها، رونق اقتصادی و اجتماعی منطقه و همچنین کمک به رونق صنعت گردشگری و از همه مهمتر اتصال به شبکه ریلی بین المللی اعلام شده است.

صنعت ریلی در صدر پیشران صنعتی کشور است

زمان بهره برداری از خط سریع السیر تهران – اصفهان مشخص شد

وی افزود: در طرح جدید این پروژه هزینه‌های طرح نسبت به گذشته کاهش یافته و سبک‌تر شده است و بنا بر این است که موانع و مشکلات آن یکی پس از دیگری بر طرف گردد.

به گزارش خبرنگار مهر، ناصر بختیاری امروز در نشست خبری به مناسبت هفته حمل و نقل در تشریح عملکرد شرکت‌های مسافری ریلی اظهار داشت: در ۹ ماه از سال جاری ۱۵ میلیون و ۸۹۰ هزار مسافر بین شهری و ۵ میلیون و ۶۶۰ هزار مسافر از طریق قطارهای حومه‌ای جابجا شدند، این عدد در مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۱۰ میلیون و ۵۴۰ هزار نفر و ۳ میلیون و ۸۸۰ هزار نفر بود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از ساخت ترمینال جدید در مهر آباد خبرداد و گفت: از سال گذشته نوسازی ناوگان هوایی آغاز شده است.

وی در ادامه بیان کرد: وزارت راه وشهرسازی باید پیشران باشد و صنعت ریلی در صدر پیشرانان قرارداد. دلایل کشورهای پیشرفته صنعت حمل و نقل‌های پیشرفت داشته است و مناسب می‌شود رکن جهت گیری پیشرقت صنعت حمل و نقل است.

حمل و نقل را نمی‌توان سنتی اداره کرد

وی در ادامه بیان کرد: نمایشگاه نشان می‌دهد که ما در کجای بخش حمل و نقل هستیم و چقدر با جهان فاصله داریم و به دنبال این باشیم که مرز دانش و فناوری را با چه پلنی حل کنیم مگر می‌شود که در یک اتاق دربسته مشکل و حل کرد در مشارکت است که می‌توان مشکلات را حل کرد اشتراکات است که مشکلات را حل می‌کند و پیشرفت در بخش‌های مختلف ایجاد خواهد شد.

محمدی بخش گفت: در حال حاضر ۱۷۵ فروند هواپیما داریم و تعدادی هم زمین گیر هستند؛ فعلاً قرار نیست از میان هواپیماهای فعال و در گردش، هواپیمای دیگری از رده خارج شود.

به گزارش خبرنگار مهر؛ در حال حاضر بیش از ۷ هزار شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد و این شرکت‌ها هر کدام می‌توانند کمی بر وضعیت ریلی باشند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری تصریح کرد: بنا بر این است متناسب با سن، نوع و عمر مفید هواپیما و هلی کوپتری که قرار است خریداری شود یا فعال است، برای نوسازی ناوگان تصمیم گیری کنیم.

راه آهن رشت- کاسپین می‌تواند گیلان را به یکی از قطب‌های اقتصادی کشور تبدیل کند چرا که مزیت‌های اقتصاد دریا، کشاورزی و گردشگری را دارد.

وی در ادامه بیان کرد: کالا و خدمت در این صنعت رقابت وجود دارد یکی از فاکتورهای اصلی کالا حمل و نقل است محصول ارزان‌تر به دست مشتری برسد این هو با هم رخ نمی‌دهد هرچقدر بدانیم که این توسعه نه تنها در ظاهر مستقیم در پیشرقت کشور تأثیر می‌گذارد.

مهرداد بذرپاش در ادامه اظهار داشت: در بخش صنایع هوایی، زمینی همه به دنبال فناوری شدن این صنعت است که هرچه ما بیشتر فاصله گرفتیم‌از فناوری از دنیا عقب افتاده‌ایم و نتوانستیم جوابگوی مردم باشیم. وقتی با یک صنعت فناوران مواجه باشیم یعنی این صنعت به دنبال اخذ فناوری است و ما نمی‌توانیم با روش‌های سنتی نمی‌توانیم با دنیا همسو باشیم. ما برای فناور اداره شدن باید چه کاری انجام دهیم.

به گزارش خبرنگار مهر، مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی در مراسم نوسازی ناوگان ریلی گفت: اول از همه خدا قوت به مدیران و تلاشگران شرکت راه آهن باید گفت و این هفته را به آنها تبریک می گویم.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران تأکید کرد: به‌کارگیری شرکت‌های دانش بنیان در دستور کار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران قرار دارد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: صنعت حمل و نقل را نمی‌توان سنتی اداره کرد و باید به فناوری متصل شویم تا مشکلات برطرف شود.

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی شرکت‌های ریلی مسافری ادامه داد: میانگین تأخیر از مبدا قطارهای مسافری در ۹ ماه سال ۱۴۰۰ عدد ۲۶ ثانیه بود که این رقم در ۹ ماه از سال جاری به متوسط ۲۲ ثانیه کاهش یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا سهرابی؛ معاون مسکن شهری بنیاد مسکن در خصوص ساخت مسکن ملی به خبرنگار مهر گفت: از یک میلیون مسکن که وعده دولت بوده است ساخت ۴۰۰ هزار واحد آن را بنیاد مسکن بر عهده دارد که ۲۰۰ هزار واحد آن روستایی و ۲۰۰ هزار واحد دیگر آن در شهرهای زیر صد هزار نفر جمعیت می‌باشد.

وی تصریح کرد: شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران نیز سعی کرده است در کنار ارائه خدمات، در همه حوزه‌ها از شرکت‌های دانش بنیان دعوت کند؛ به عنوان مثال بهره‌گیری از شرکت‌هایی که حوزه کاری آن‌ها در راستای باند فرودگاه است چراکه عمدتأ باندهای فرودگاهی بزرگ کشور قبل از انقلاب و توسط شرکت‌های بزرگ خارجی ساخته شده است اما امروز این پروژه‌های عظیم توسط شرکت‌های داخلی انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر؛ درحال حاضر بسیاری از سازندگان از گرانی مصالح ناراحتی دارند و این موضوع را دلیل رشد قیمت مسکن می‌دانند در این میان مسئولین براین باورند که به زودی بازار مصالح به قیمت سابق باز می‌گردد. با گذشت چند روز از این بحث مسؤولین و سازندگان قیمت مصالح باز افزایش پیدا کرد و این نوسانات قیمت به ظاهر قرار نیست توقف داشته باشد. از سوی دیگر دلالان بازار مسکن به دنبال بهانه‌ای برای افزایش قیمت مسکن بوده و این را بهانه‌ای کردند تا قیمت مسکن بار دیگر افزایش پیدا کند.

حمل و نقل ریلی می‌تواند گلوگاه اقتصادی کشور باشد و مسیر مطمئنی باشد تا کالاها با امنیت بالا از شرق به غرب منتقل شود.

تولید ۲۰۰ واگن توسط تولیدکنندگان داخلی

وی در ادامه بیان کرد: در کلانشهرها بنیاد مسکن تعهدی برای ساخت ندارد ولی در برخی از شهرها مانند بندرعباس، قم، گرگان، ایلام، همدان، قزوین و… ساخت و سازهای آغاز شده است و در کل کشور نزدیک به ۱۲۰ هزار واحد در دست اقدام است. بنیاد مسکن پروژه‌هایی را آغاز می‌کند که زمین آن قابلیت ساخت، امکان زیر ساختاری و دریافت پروانه داشته باشد.

وی در ادامه بیان کرد: پروژه‌های ریلی تمام داخلی است و این امر مهمترین اتفاقی است که در بخش ریلی رخ داده است. تولید ریل در کشور رخ می‌دهد و هیچ قطعه‌ای وارد نمی‌شود و این نکته مهمی است که در این پروژه‌ها وجود دارد.

این دانش بنیان‌ها می‌توانند با خودکفایی و بومی سازی مشکلات راه را برطرف سازند و کمکی بر وزارت راه و شهرسازی باشند البته بودجه هم برای این امر لازم است.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا صلواتی؛ مجری طرح‌های زیربنایی استان اصفهان درخصوص پروژه ریلی اصفهان- تهران به خبرنگار مهر گفت: درحال حاضر ۷۰ درصد زیرسازی محور قم به اصفهان به اتمام رسیده و فاصله ۲۴۵ کیلومتری آن عمده معارضات تأسیساتی برطرف شده است و معارضات ملکی نیز نزدیک به ۲۰ کیلومتر آن در مجاورت شهر اصفهان باقی مانده که با پیشرفت پروژه، این معارضات هم برطرف خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی؛ حمیدرضا سیدی مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران ضمن تبریک هفته حمل و نقل به همه همکاران حوزه راه و شهرسازی گفت: نمایشگاه حمل و نقل، لجستیک و صنایع وابسته نشان دهنده این است که امسال نسبت به سال گذشته از بخش خصوصی بیش از پیش دعوت شده است و این بخش حضور پررنگ‌تری دارد.

به گزارش خبرنگار مهر؛ طرح شناسایی و دریافت مالیات از خانه‌های خالی که با هدف جلوگیری از احتکار و کمک به خانه دار شدن جامعه به اجرا در آمده است به نظر می‌رسد که پیشرفت قابل توجهی نداشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، «مسکن از دغدغه‌های مردم به ویژه جوانان و زوج‌های جوان است و ما تلاش می‌کنیم با تولید مسکن هم این دغدغه و هم مسأله جمعیت را حل کنیم چرا که مانع بزرگ بر سر راه ازدواج جوانان، نبود مسکن مناسب است.» این سخنان را ابراهیم رئیسی در خرداد ماه ۱۴۰۰ وقتی هنوز ردای ریاست جمهوری بر تن نکرده بود بیان کرد و گفت: من به جوانان گفته‌ام که آنها ازدواج کنند، ما هم ساخت مسکن برایشان را از همان روز نخست دولت پیگیری می‌کنیم و فکر می‌کنم بشود طی ۴ سال ۴ میلیون واحد مسکونی ساخت. بعد از پیروزی رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ساخت ۴ میلیون مسکن به یکی از وعده‌های اصلی دولت تبدیل شد و دولت از عزم جدی خود برای حل بحران مسکن سخن گفت.

وی در ادامه بیان کرد: ۱۲۰ هزار متر پروژه تعریف شده است که ۱۱۰ هزار واحد از سوی متقاضیان پرداخت شده است که حدود ۹ هزار واحد آن زمین ندارد یا اینکه زمین‌های آن مشکل دارد. در بخش قابل توجهی از این موارد با وجود اینکه زمین هست و برنامه ریزی شده اما زمین معارض دارد و دادگاه زمین را از وزارت راه و شهرسازی گرفته است. این ۹ هزار واحد از سال ۹۹ تا ۱۴۰۰ تأیید شده است و بررسی صلاحیت متقاضیان صورت گرفته ولی زمین برای ساخت آنها تأمین نشده است.