ضرورت استفاده از سیستم مدیریت ناوگان چیست؟ – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، سیستم مدیریت ناوگان یک سیستم کاربردی است که با استفاده از GPS و اینترنت امکان نظارت، تعمیر و نگهداری و مدیریت کارآمدتر ناوگان را فراهم می‌کند. حمل‌ونقل در عملکردهای سازمانی بسیار جایگاه ویژه‌ای دارد. سازمان‌های گوناگون به دلایل مختلف به انواع خودرو نیاز دارند و وقتی تعداد خودروهای ناوگان زیاد می‌شود مدیریت آنها تبدیل به یکی از چالش‌های هر سازمانی می‌شود.

ضرورت استفاده از سیستم مدیریت ناوگان

قطعاً کاهش هزینه‌های اضافی در حمل‌ونقل به سود یک مجموعه و سازمان است. سیستم مدیریت ناوگان از جمله سیستم‌هایی است که مقیاس‌پذیری اولین رکن طراحی آن به شمار می‌آید. اینکه ناوگان چه اندازه باشد اصلاً موضوع مهمی نیست. زمانی که گزارش‌ها کاملاً سفارشی ارائه شوند و همچنین برنامه‌ریزی مناسبی به عمل آید، قطعاً سیستم‌هایی نظیر مدیریت ناوگان اهمیت جایگاه خود را نشان می‌دهند. سیستم‌های مدیریت ناوگان بهره‌وری ناوگان شما را افزایش داده و همچنین هزینه‌های آن را کاهش می‌دهند.

سیستم‌های مدیریت ناوگان اغلب بر پایه GPS هستند. این سیستم‌ها موقعیت مکانی خودرو را به شما نمایش می‌دهند. همچنین با نصب انواع سنسورها روی خودروهای ناوگان، عملکرد قسمت‌های مختلف خودرو را بررسی کرده و به شما گزارش می‌دهند. برای مثل در صورتی که ناوگان شما در حوزه محصولات پروتئینی فعال است می‌توانند با نصب سنسورهای مختلف، میزان دمای یخچال‌های خودروها را اندازه گیری کرده و به شما گزارش دهند. شما می‌توانید دمای یخچال خودرو را به صورت زنده مشاهده کنید و همچنین در صورت لزوم گزارش‌هایی از وضعیت دمای یخچال در روز یا ساعات خاصی بگیرید.

کاربرد سیستم مدیریت ناوگان

از بزرگترین و مهم‌ترین کارایی و کاربردهای نرم افزار مدیریت ناوگان می‌توان به ساده‌تر و کارآمدتر شدن روند مدیریت ناوگان، افزایش بهره‌وری ناوگان، افزایش رضایت مشتریان و همچنین کاهش هزینه‌های ناوگان اشاره کرد. شما در این سیستم به موقعیت جغرافیایی خودروهای ناوگان دسترسی دارید و می‌توانید کاملاً آن‌ها را زیر نظر داشته باشید. این اولین وظیفه‌ای است که برای کاربرد این سیستم می‌توان برشمرد. طبیعتاً این‌چنین امنیت خودروهای ناوگان نیز افزایش خواهد یافت.

ضرورت استفاده از سیستم مدیریت ناوگان چیست؟

مشاهده موقعیت مکانی خودروهای ناوگان به صورت زنده روی نقشه

مزایای نرم افزار مدیریت ناوگان

سیستم مدیریت ناوگان ترکیبی از سخت افزار و نرم افزار می‌باشد که مزایای زیادی برای کسب و کارهایی که دارای ناوگان‌های بزرگ می‌باشند به همراه دارد. این سیستم با ساده‌تر کردن روند مدیریت ناوگان باعث افزایش بهره‌وری آن می‌شود. از مهم‌ترین مزایای این سیستم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشاهده موقعیت مکانی خودروهای ناوگان روی نقشه

مشاهده خودروهای در حال حرکت به همراه سرعت خودروها

مشاهده خودروهای متوقف

مشاهده کاردرجای خودروها

مشاهده گزارش از تاریخچه حرکت خودروها

مشاهده مسیرهای حرکت خودروها

مشاهده میزان سوخت مصرفی

تعریف جئوفنس (حصار جغرافیایی)

دریافت هشدارهای خاص

تعمیر و نگهداری ماشین آلات

و امکانات دیگر

در این سیستم شما می‌توانید توسط سامانه ردیابی خودرو موقعیت مکانی خودروهای ناوگان را به صورت زنده مشاهده کنید. همچنین می‌توانید میزان سرعت حرکت خودروها، مسیرهایی که برای حرکت انتخاب می‌کنند و حتی نقاط توقف آن‌ها را مشاهده کنید.

دسترسی داشتن به گزارش‌های متنوع یکی دیگر از مزیت‌های نرم افزار مدیریت ناوگان می‌باشد. شما به گزارش‌های زیادی مانند میزان مسافت طی شده توسط خودروها، مدت زمانی که روشن یا خاموش بوده اند و همچنین تاریخچه حرکت خودروها روی نقشه در روزهای انتخابی خودتان دسترسی خواهید داشت.

عملکرد نرم‌افزار مدیریت ناوگان

نرم افزار مدیریت ناوگان با بکارگیری همزمان GPS، نصب سنسورهای مختلف روی خودروها، و انجام تحلیل‌های پیشرفته بالاترین سطح مدیریت ناوگان را در اختیار شما قرار می‌دهد. بسته به اینکه در چه صنعتی در حال فعالیت هستید و چه نیازهایی دارید عملکرد این سیستم‌ها می‌تواند متفاوت و متناسب با نیازهای شما سفارشی‌سازی شده باشد. در یک صنعت دما اهمیت دارد و در صنعت دیگری میزان مصرف سوخت خودروها که توسط سیستم سنجش سوخت قابل اندازه‌گیری می‌باشد. شرکت یوفایندر که ارائه دهنده این سیستم می‌باشد نیازهای شما را بررسی کرده و نرم افزار مدیریت ناوگان را دقیقاً متناسب با نیازهای شما سفارشی سازی کرده و برای شما عملیاتی می‌کند.

سیستم سنجش سوخت چیست؟

مهم نیست که ناوگان شما تا چه اندازه بزرگ است، هزینه سوخت همیشه یکی از بیشترین هزینه‌های ناوگان حمل و نقل شما را تشکیل می‌دهد. با مدیریت کردن مصرف سوخت خودرو می‌توان تا حد زیادی هزینه‌های سازمان را کاهش داد. مشاهده میزان مصرف سوخت خودروها در لحظه، دریافت گزارش از انجام سوخت‌گیری و تعداد دفعات آن و همچنین جلوگیری از سرقت سوخت (دریافت سریع هشدار تخلیه ناگهانی سوخت خودرو) از مواردی هستند که می‌توانند باعث کاهش چشمگیر هزینه سوخت خودروهای ناوگان و در نتیجه باعث کاهش هزینه کسب و کار شما شوند.

ضرورت استفاده از سیستم مدیریت ناوگان چیست؟

سیستم سنجش سوخت در این شرایط می‌تواند یک راه‌حل ایده آل باشد. اکثر ناوگان‌ها شامل خودروهای سنگین می‌شوند که باک‌هایی با ظرفیت‌های بالا دارند و سوخت اصلی آن‌ها گازوئیل می‌باشد. مدیریت ناوگان زمانی می‌تواند مدیریت خود را یک مدیریت سازمان‌یافته و کاربردی معرفی کند که مدیریت سوخت را بتواند به‌درستی برنامه‌ریزی کند.

سیستمی مانند سنجش سوخت این اختیار را دارد که میزان مصرف سوخت خودرو را توسط اتصال سنسور مستقیم به نمایش بگذارد و به همین دلیل دقت بسیار بالایی دارد.

بسیاری از شرکت‌ها سوخت خودرو را توسط مسافت طی شده با GPS اندازه گیری می‌کنند که این روش به هیچ عنوان صحیح نیست و خطای بسیار زیادی هم دارد. میزان مصرف خودروهای مختلف در شرایط مختلف متفاوت هست. سوختی که خودرو در ترافیک شهری مصرف می‌کند به‌هیچ‌عنوان با سوختی که در سربالایی می‌سوزاند یکی نیست؛ به همین دلیل نمی‌توان گفت که مسافت یک معیار مناسب برای محاسبه مصرف سوخت خودرو است. سیستم سنجش سوخت ولی این قدرت را دارد که به‌صورت زنده میزان سوخت را در باک خودرو نمایش دهد؛ همچنین میزان سوخت به‌صورت لیتر و درصد در این سیستم مشخص است.

مزایای نصب سنسور سوخت

سیستم مدیریت ناوگان زمانی که از سنجش سوخت استفاده می‌کند، می‌تواند هشدارهایی را مبنی بر سرقت سوخت و تعداد دفعات سوخت‌گیری خودروها به همراه جزئیات آن را ارسال کند. تمامی گزارش‌های مرتبط با مصرف سوخت به مدیریت هرچه بهتر هزینه‌های سوخت اشاره دارد. گزارش‌های کاربردی می‌تواند به‌صورت روزانه بابت مصرف سوخت باشد و یا به یک بازه زمانی و یا دسته‌بندی خاص ارتباط داشته باشد.

نکته قابل‌توجه این است که در سیستم معمولاً گزارش‌ها به‌صورت PDF یا Excel ارائه می‌شوند و حتی قابلیت ارسال پیامک هم وجود دارد. این نکته را به‌خاطر بسپارید که با نصب سنسور سوخت، صددرصد مصرف سوخت با مدیریت قابل‌قبول‌تری همراه خواهد بود. برای مدیریت کارآمدتر همیشه دسته‌بندی خودروها در ناوگان یک راه‌حل منحصربه‌فرد و مناسب به شمار می‌آید.

سخن پایانی

سیستم مدیریت ناوگان یک سیستم کاربردی برای مدیریت و کنترل هرچه بهتر با بازدهی بیشتر خودروهای حمل‌ونقل سازمانی است. مصرف سوخت در این میان نیز جز موارد بسیار کلیدی به شمار می‌آید. سیستم سنجش برای سوخت ناوگان می‌تواند هزینه‌های مصرف سوخت را به‌خوبی کاهش دهد. همین امر می‌تواند به نفع ناوگان باشد.

قطعاً برای کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل سازمانی سیستمی همچون سیستم مدیریت ناوگان ضرورت و اهمیت خود را به نحو احسن نشان می‌دهد. دراین‌بین سامانه‌هایی نظیر یوفایندر نرم‌افزار و سامانه‌ای کاربردی را برای استفاده راحت‌تر پیشنهاد می‌دهد. کنترل، امنیت و ایمنی راننده در جاده قطعاً با وجود این‌چنین سیستم‌های به‌درستی حفظ خواهد شد.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5593978/%D8%B6%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%88%DA%AF%D8%A7%D9%86-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA