طرح تحول مشهد، گامی برای محرومیت‌زدایی

همچنین عملیات ساخت مسیر شرقی مصلی و تقاطع غیر همسطح با ریل راه آهن با هدف اتصال این مسیر به بلوار حر و ایجاد دسترسی جدید برای اهالی شهرک های شهیدرجایی و شهید باهنر از مناطق حاشیه ای مشهد درحال اجراست.

محرومیت ۷۰ محله مشهد از خدمات زیربنایی و روبنایی

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401112217043/%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%AA%D8%AD%D9%88%D9%84-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF-%DA%AF%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AD%D8%B1%D9%88%D9%85%DB%8C%D8%AA-%D8%B2%D8%AF%D8%A7%DB%8C%DB%8C

بنا به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، ۱۱.۵ درصد از بناهای ناپایدار کشور در استان خراسان رضوی قرار دارد که طرح تحول حاشیه شهر مشهد و همچنین ارائه بسته‌های تشویقی شهرسازانه از جمله برنامه‌ها برای رفع محرومیت در این استان است.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: طرح تحول حاشیه شهر مشهد اولین برنامه اقدام مشترک اعضای ستاد بازآفرینی شهرستان مشهد در دولت سیزدهم برای شهر مشهد نوشته شده که مردادماه گذشته ابلاغ شد و امروز شاهد عملکرد خوبی از این برنامه هستیم که به استناد گزارش رئیس ستاد بازآفرینی شهری شهرستان مشهد، بیش از ۵۵ درصد فعالیت ها و پروژه ها در این راستا محقق شده اند.

به گزارش ایسنا، طبق آخرین آمار ۱۶۶ هزار هکتار بافت ناکارآمد در کشور وجود دارد که حدود ۶۶ هزار هکتار آن بافت فرسوده است و ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را در خود جای داده است.

بنا به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، در حال حاضر ۱۱.۵ درصد از کل بناهای ناپایدار کشور در استان خراسان رضوی وجود دارد که این منطقه را در زمره مناطقی با بیشترین بافت فرسوده در کشور قرار داده است.

محمد آیینی ـ مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران – با بیان اینکه مشهد دارای بیشترین جمعیت حاشیه‌نشین است، افزود: حدود ۷۰ محله در مشهد از خدمات زیربنایی محروم هستند که ستاد بازآفرینی شهری شهرستان مشهد مقدس برنامه طرح تحول حاشیه نشینی را برای آنها در دستور کار دارد. در تلاش هستیم تا بتوانیم خدمات را با سرعت بالاتری با همکاری همه دستگاه‌ها ارائه دهیم.

به گفته آیینی، هشت پروژه در دهه فجر در سطح محلات شهرهای مشهد، نیشابور، سبزوار و خلیل آباد استان خراسان رضوی افتتاح شد.

استان هایی مثل خراسان رضوی، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی، اصفهان و تهران از جمله مناطقی هستند که با پدیده بافت‌های فرسوده، حاشیه‌نشینی و مناطق ناکارآمد شهری مواجهند.

بنابراین گزارش، در سفر معاون وزیر راه و شهرسازی به استان خراسان رضوی مرحله اول طرح “بازوی شرقی تقاطع مصلی” در مشهد بهره‌برداری شد.