عملکرد ضعیف بانک‌ها در تخصیص وام به مسکن – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

وی با بیان اینکه مقرر شده تا روش‌های جایگزین برای تأمین مالی تعریف و دنبال شود، گفت: به همین منظور مقرر شد که کمیته مشترکی از وزیر اقتصاد و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر راه و شهرسازی تشکیل تا روش‌های تأمین مالی جدید برای بخش مسکن طراحی و دنبال شود.

شهرهای ساحلی با محوریت اقتصاد دریا محور

وزیر راه و شهرسازی ادامه‌داد: با اعزام این تیم‌ها، چرایی این مسائل مشخص می‌شود و اگر قابل حل باشد نسبت به آن اقدام و در صورتی که به دلیل کم کاری بوده باید جبران شود.

بذرپاش بیان‌داشت: همچنین مقرر شد که تیم‌های بازرسی مشترکی توسط وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور تشکیل و هر چه سریع‌تر به ۱۰ استانی که عملکرد و رتبه پایین‌تری در حوزه مسکن داشتند، اعزام شوند.

بذرپاش در ادامه به تأمین مصالح مورد نیاز بخش مسکن اشاره کرد و گفت: یکی از اصلی ترین مؤلفه‌های قیمت تمام شده مسکن به مصالح ساختمانی برمی‌گردد که به همین منظور وزیر صمت مأمور شد که در یک برنامه زمان بندی شده ساخت یک میلیون تن فولاد و سیمان مورد نیاز با بازار یک دوازدهم / یک دوازدهم را به وزارت راه و شهرسازی اعلام کند.

وی افزود: ما نیز به انبوه سازان و پیمانکارانی که اقدام به ساخت مسکن می‌کنند فولاد و سیمان را تخصیص می‌دهیم تا بتوانند این کالاها را با برنامه ریزی بهتری تأمین کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، «مهرداد بذرپاش» در گفت وگویی با اشاره به برگزاری جلسه شورای عالی مسکن افزود: تاکید رئیس جمهوری بر این است که همه بانک‌ها باید این ۲۰ درصد خود را تخصیص دهند، البته به جز بانک‌هایی که تراز آنها منفی است که این را نیز بانک مرکزی باید عنوان کند.

وی با اشاره به اینکه دولت باید مکانیزم‌های تنبیه و تشویق خوبی برای این مساله تعریف کند، اظهار داشت: موضوع بعدی درباره اسناد رسمی و عادی است که چه در بخش خرید و فروش و چه بخش رهن و اجاره، اسناد عادی مشکلات زیادی ایجاد کرده است و بسیاری از پرونده‌ها در حوزه قضائی به همین مهم بر می‌گردد که این رویه از سال‌های قبل بوده و رئیس جمهوری تاکید کرد که هر چه سریع‌تر به سمت اسناد رسمی برویم.

تأمین یک میلیون تن سیمان و فولاد توسط وزارت صمت

بذرپاش خاطرنشان‌کرد: مقرر شد جزئیات طرح توسط وزارت راه وشهرسازی آماده تا هر چه سریع‌تر نسبت به اجرایی شدن آن اقدام شود.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5753836/%D8%B9%D9%85%D9%84%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D9%81-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%AE%D8%B5%DB%8C%D8%B5-%D9%88%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86

وزیر راه و شهرسازی در ادامه تاکید کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که در جلسه شورای عالی مسکن مطرح شد درباره شهرهای ساحلی بود و به همین منظور مقرر شد تا جزئیات برنامه ۲۷ شهر ساحلی با محوریت سواحل جنوب اعلام و شهرهای جدید با رویکرد اقتصاد دریا محور در این مناطق اجرایی شود.