قاسمی: آزادراه شیراز-اصفهان تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسدایسنا/فارس وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که پروژه آزادراه شیراز به اصفهان در مراحل نهایی است و تا پایان امسال تا قطعه ششم، به بهره برداری می‌رسد.

رستم قاسمی شنبه ١٤ آبان در جریان سفر به استان فارس و در حاشیه بهره برداری از باند دوم بزرگراه دشت ارژن-ابوالحیات بیان کرد: وزارت راه و شهرسازی دو ماموریت مهم به عهده دارد؛ یکی ساخت مسکن که امروز مهمترین دغدغه در کشور را به خود اختصاص داده است و دیگری حمل و نقل که علی‌رغم تلاش‌های انجام شده اما شرایط خوبی در بخش حمل و نقل ریلی، جاده‌ای، هوایی و دیگر مدهای حمل و نقلی نداریم.

او با بیان اینکه با روش‌های جاری، این موضوع به سرعت حل نمی‌شود، افزود: طی جلسه‌ای که با رهبرمعظم انقلاب داشتیم، مصوبه‌ای در راستای تحول در بخش حمل و نقل هوایی و ریلی که نیازمند یک اقدام جهادی بود، به ما دادند که اکنون در دست اقدام است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: تا پیش از دولت سیزدهم با بسیاری از کشورهای همسایه روابط اقتصادی نداشتیم اما اکنون روابط دیپلماسی اقتصادی و ترانزیت برقرار شده است.

قاسمی عنوان کرد، در حالی که حمل و نقل ترانزیتی ما در سال گذشته حدود ٣.٥ تا ٤ میلیون تن بود امروز به ١٥ میلیون تن رسیده و در تلاش هستیم که این مهم به ٥٠ میلیون تن برسد.

او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بهره برداری از پروژه باند دوم بزرگراه دشت ارژن-ابوالحیات، گفت: این پروژه برای ما بسیار مهم بود و از قبل هم سختی‌های این جاده را دیده بودم که امید است باقی مانده این پروژه هر چه سریعتر انجام شود.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص آزادراه شیراز به اصفهان هم گفت: این پروژه در مراحل نهایی است و تا پایان امسال تا قطعه شش آن افتتاح خواهد شد. قطعه هفتم در دست احداث است و قطعه هشتم هم که شروع آزاد راه شیراز به بوشهر است با وزارت دفاع توافق‌هایی انجام شده که امید است تا پایان دولت سیزدهم به نتیجه برسد.

قاسمی خود با بیان اینکه در حال حاضر ١.٥ میلیون واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن در حال احداث است، گفت: تلاش داریم تا این مهم تا پایان امسال به دو میلیون واحد برسد.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در تمام شهرهایی که زمین داریم به مردم زمین ٢٠٠ و ٢٥٠ مترمربعی واگذار خواهیم کرد و همچنین برای ساخت آنها، تسهیلات هم پیش‌بینی خواهد شد تا مردم خود بسازند.

استاندار فارس نیز در این مراسم ضمن تسلیت حادثه تروریستی حرم شاهچراغ(ع) بیان کرد: قطعه‌ای از بزرگراه دشت ارژن-ابوالحیات به نام شهدای حادثه تروریستی شاهچراغ(ع) نامگذاری می‌شود.

محمدهادی ایمانیه اضافه کرد: با تفاوت هزار متری ارتفاع ابتدا تا انتهای این بزرگراه مواجه هستیم که خود نشان از توانمندی متخصصان و مهندسان ایرانی پس از انقلاب دارد.

او گفت: در دوران پس از جنگ تحمیلی، توان مهندسی و فنی بخش نظامی کشور به میدان آورده شد که قرارگاه حاتم الانبیاء مصداق این مدعاست.

استاندار فارس با بیان اینکه عل‌ رغم کمبودهای مالی اما نیروهای خدوم دولت به صورت جهادی در حال تلاش هستند، افزود: تلاش جهادی خوبی در کشور در حال انجام است و امید است نقشه‌های دشمنان نقش بر آب شود، چرا که آنها تلاش می‌کنند که پیشرفت‌های کشور را خنثی کنند.

ایمانیه گفت: در حالی که فارس رتبه اول تصادفات و کشته‌های ناشی از تصادفات را در کشور به خود اختصاص داده بود اما خوشبختانه طی آخرین آمارها، بیشترین کاهش مرگ و میر ناشی از تصادف در کشور طی هفت ماه آینده مربوط به فارس بوده است.

او اضافه کرد: با همکاری مجموعه راهداری فارس نیز امید است نقاط حادثه خیز، به زودی رفع شوند.

استاندار فارس همچنین خواستار تسریع در روند پیگیری و اجرای پروژه راه اهن شیراز به بوشهر و عسلویه و شیراز عسلویه و آزادراههای مربوطه شد.

انتهای پیام 


منبع: https://www.isna.ir/news/00062082502/%D9%82%D8%A7%D8%B3%D9%85%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%A7-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D9%87%D8%B1%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D8%B3%D8%AF