قیمت انواع آپارتمان در تهران چند/ با ۲ میلیارد تومان در کجا می‌توان صاحب مسکن شد؟

یک

۱۶۷

۲۰

مهم ترین تفاوت در نحوه محاسبه تورم مسکن است . مرکز آمار تورم را براساس شاخص قیمت و اعمال تعدیل های کیفی محاسبه می کند و بانک مرکزی براساس میانیگن قیمت تورم مسکن را اعلام می کند . مرکز آمار شاخص قیمت مسکن عوامل بیرونی تاثیر قیمت مسکن مانند مساحت و معاملات و رفاهیات و … را حذف می کند و تا متوسط قیمت قیمت بها واقعیت نزدیک تر باشد .

محله

متراژ(مترمربع)

سن بنا (سال)

قیمت کل (تومان)

۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون

توانیر

۶۳

۱۱

جشنواره

قیمت هر متر مربع مسکن در تهران چقدر است؟ بانک مرکزی یک نرخ اعلام می کند و مرکز آمار نرخ دیگری. بانک مرکزی می‌گوید میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در تهران ۴۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و مرکز آمار این نرخ را ۴۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان اعلام می‌کند.

نوساز

۳۰

یک

سهروردی جنوبی

یک میلیارد و ۴۵۰میلیون

قنات کوثر

۱۱۲

۲۷۱


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1681853/%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%A2%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D8%A8%D8%A7-%DB%B2-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%AC%D8%A7-%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86

۳ میلیارد و ۸۰۰میلیون

این اتفاق در تابستان ۹۹ و پیش از ریزش بازار سرمایه هم اتفاق افتاده است و در شرایطی که سرمایه ها در بازار سرازیر می شد خرید و فروش های محدود با قیمت های بالا ثبت شد اما علت تفاوت آماری بانک مرکزی و مرکز آماردر تورم مسکن چیست و آمار کدام نهاد به واقعیت نزدیک تر است؟

۱۳۱

میدان امام حسین

۱۸

۵ میلیارد و ۵۰۰میلیون

۵میلیارد و ۲۵۰ میلیون

محلاتی

۹۲

۸۶

۱۰۵

۳ میلیارد و ۴۸۰میلیون

۵ میلیارد و ۵۰ میلیون

۱۴۵

۳۰

۱۲ میلیارد و ۵۰۰میلیون

یوسف آباد

۷۸

۲۰

شریعتی

جمالزاده شمالی

۵۴

فاطمی

یکی از دلایل مهم این است که معاملات معمولا با قیمت های بالا ثبت شده است و در عین حال رکود نسبی نیز در خرید و فروش بازار مسکن وجود داردو تقاضا برای خرید افت کرده و به تعبیری معاملات محدودی که در پایتخت انجام می شود ناشی از تورم انتظاری قرار دادها با نرخ های بالا منجر به قرار شده است.

به جز این تفاوت سه میلیون تومانی میان قیمت متوسط مسکن در تهران تورم ماهیانه اعلامی دو مرکز هم متفاوت است. بانک مرکزی رشد ۱.۱ درصدی قیمت در شهریور نسبت به مرداد را اعلام کرده که نه تنها نسبت به ماه گذشته کم تر بود بلکه در سال جاری به کف رسیده است. قیمت مسکن نسبت به مرداد رشد داشته است اما این رشد نسبت به ماه‌های گذشته بسیار کم تر بوده و با یک شیب خیلی ملایم رشد کرده است. اما مرکز آمار رشد قیمت در شهریور ماه نسبت به مرداد را ۳.۳ عنوان کرده، برخلاف بانک مرکزی سرعت رشد قیمت مسکن را از ماه گذشته بیشتر اعلام کرده است.

قیمت انواع آپارتمان در تهران چند/ با ۲ میلیارد تومان در کجا می‌توان صاحب مسکن شد؟

۳۰

اما معاملات مسکن به عنوان یک عنصر تأثیر گذار در بازار به استناد هر دو نهاد آماری کاهشی بوده است چرا با وجود کاهش حجم معاملات قیمت افزایشی بوده است؟

۲ میلیارد و ۸۰۰میلیون

۸ میلیارد و ۹۶۰میلیون

بیشتر بخوانید: