قیمت تمام شده مسکن ملی به ۷۲۰ میلیون تومان رسیده است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

حسن‌زاده پایش و رصد دقیق شرایط این متقاضیان را یادآور شد و افزود: از این تعداد ۳۳ هزار نفر متقاضی واجد شرایط و تأیید صلاحیت نهایی معرفی شدند که ۷۰ درصد این متقاضیان نیازمندان واقعی به مسکن بودند.

حسن‌زاده در ادامه سخنان خود اظهار کرد: با بررسی گزینه‌های مختلف و تأیید در شورای مسکن قرار است به زودی زمین مورد نیاز در اردبیل نیز تأمین شود تا در کنار شروع ساخت یک‌هزار و ۷۰۰ واحد، مابقی متقاضیان نیز از این شرایط بهره‌مند شوند.

وی تصریح کرد: به تناسب جمعیت جوان و نیاز به مسکن و اشتغال، طرح‌های مختلفی نظیر مسکن مهر و طرح ملی مسکن شروع شده ولی با توجه به روند تورمی، تأثیرگذاری بیشتری را در این حوزه و افزایش قیمت ساخت و سازها شاهد هستیم.

حسن‌زاده بیان کرد: در طرح نهضت ملی مسکن برای دستگاه‌های مختلف تکالیفی را مشخص کردند که دستگاه‌های خدمات‌رسان زیربنایی نظیر آب، برق، گاز، مخابرات و… موظف هستند زیرساخت‌های لازم را فراهم کرده و تأمین واحد آموزشی و توسعه فضای سبز را در کنار ساخت مسجد با همکاری نهادهای مرتبط انجام دهند.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: دولت برای تأمین مسکن جوانان و گروه‌های مختلف جامعه سعی کرده تا تأمین زمین و پرداخت تسهیلات را با اولویت آغاز کند که ما نیز از سال گذشته ثبت‌نام متقاضیان را انجام دادیم که مجموع متقاضیان در این طرح در استان اردبیل به ۹۷ هزار نفر رسید.

وی ضرورت همراهی بانک‌ها را در پرداخت این تسهیلات یادآور شد و اضافه کرد: امیدواریم کارها با سرعت بیشتری با همراهی بانک‌های عامل و دستگاه‌های زیربنایی انجام شود.

حسن‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: ما امسال از هشت هزار و ۳۰۰ درخواست متقاضیان برای ۲ هزار و ۴۰۰ متقاضی قرارداد پرداخت تسهیلات را با همکاری بانک‌های عامل انجام دادیم که تنها ۲۳۰ مورد از این تعداد پرداخت شده است.

وی بیان کرد: به غیر از اردبیل در سایر شهرها زمین مورد نیاز به سرعت تأمین شد و مشکل ما تنها در اردبیل با ۲۷ هزار متقاضی بود که تهیه زمین برای احداث با تأخیر و تعلل روبه‌رو شد.

وی اعلام چهار شرط اصلی برای برخورداری از مزایای نهضت ملی مسکن را یادآور شد و خاطرنشان کرد: عدم داشتن سابقه مالکیت، نبود مسکن، سکونت در محل تقاضا و شرط تأهل از جمله این شرایط بود که البته برای مجردان نیز شرایطی در نظر گرفته شد تا با ارائه تعهد برای تأهل در زمان تحویل مسکن آنها نیز بتوانند از مزایای این طرح استفاده کنند.

وی افزود: ۲۳ بانک موظف به پرداخت تسهیلات مسکن در این طرح تا سقف ۳۵۰ میلیون تومان هستند ولی تنها بانک عامل پرداخت تسهیلات را در استان اردبیل آغاز کرده و بقیه بانک‌ها نیز باید به سرعت پرداختی‌های خود را انجام دهند.

حسن‌زاده تصریح کرد: پیش‌بینی ما تأمین ۱۵۰ میلیون تومان وام و ۱۵۰ میلیون تومان آورده متقاضیان برای ساخت مسکن به نرخ ۳۰۰ میلیون تومان بود اما با قیمت‌گذاری جدید این نرخ به ۷۲۰ میلیون تومان رسیده است.

وی طرح نهضت ملی مسکن را متقاضی‌محور اعلام کرد و گفت: برخلاف سایر طرح‌ها، ما بر اساس تقاضا ساخت و سازها را انجام می‌دهیم و برای اینکه از تورم فزاینده در امان بمانیم، انتظار داریم تا متقاضیان آورده و پرداختی‌های خود را در اقساط مشخص شده انجام دهند.

حسن‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: در ۲۹ شهر استان اجرای این طرح با واگذاری زمین به بنیاد مسکن آغاز شد تا به غیر از شهر اردبیل که جمعیتی بالای ۱۰۰ هزار نفر دارد، در مابقی شهرها بنیاد مسکن فعالیت خود را برای ساخت و تحویل واحدهای مسکونی انجام دهد.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل ادامه داد: در کنار پرداخت تسهیلات، امیدواریم در این طرح خود متقاضیان نیز با سرعت بیشتری آورده اولیه خود را پرداخت کنند تا در فرآیند ساخت با مشکلاتی روبه‌رو نشوند.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5697586/%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%DB%B7%DB%B2%DB%B0-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

محمد حسن‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: سیاست دولت سیزدهم با همراهی بانک‌های عامل اجرای طرح نهضت ملی مسکن و خانه‌دار کردن افراد فاقد سرپناه بود که در این زمینه اقدامات و فعالیت‌های مؤثری نیز آغاز شده است.