مراحل ساخت ساختمان

در ضمن این سیستم به علت نصب و جدا شدن به صورت اتوماتیک ، نیازی به افراد ندارد. این روش، ضمن افزایش سرعت و کیفیت اجرا و عملکرد سازهای و رفتار لرزهای مجموعه سازه را به لحاظ یکپارچگی اعضا و اتصالات آنها به نحو چشمگیری بهبود میبخشد. هر آرماتور با توجه به شکل و محل آن برای مقابله با تنشهای خمشی، برشی، کششی یا ترکیب آنها طراحی شده است. به دلیل این که داربست ها با جان کارگران سر و کار دارند مهم است که در اجرای شان دقت لازم به کار برده شود.اگر تصمیم به استفاده از داربست مثلثی را دارید به شما توصیه میکنیم، در صورتی که ساکن استان تهران هستید، از بین انواع مختلف داربست مثلثی در شهر تهران داربست مثلثی با ویژگیهای مدنظر خود را جستجو نموده و درصورتی که نمایندگان فروش آن در تهران موجود هستند، با آنها تماس بگیرید. چنانچه نقطه های اتکا به صورت مطلوبی معین شده باشند دلایل اصلی که می بایست در انتخاب سازه قالب به آنها توجه کرد حاوی برنامه بتن ریزی و مصالح مورد استفاده می باشد. طرح یک قالب با طرح یک ساختمان همیشگی تفاوات دارد و در آن قالب مصالحی بکار می رود که پیش از آن استفاده شده است و امکان دارد حاوی عیب های کوچکی هم باشند که در کارایی قالب تاثیر می گذارد.

سرعت بتن ریزی نیز از موارد مهمی است که بر روی کیفیت بتن تاثیر می گذارد. در این موارد از لحاظ پایداری مشکل نداریم و همان دیوار کنده شده، حکم قالب را دارد. قالب بتن وظیفه شکل دهی به بتن و جلوگیری از جدا شدن آن از سازه و میلگردها را دارد و در صنعت ساختمان سازی استفاده بسیار زیادی از آن میشود. علت پیدایش سازه بتنی به روش قالب تونلی در واقع افزایش شهر نشینی و رواج انبوه سازی در چهل سال اخیر در جهان می باشد که گرایش مهندسین سازه به قالب های تونلی در راستای سرعت بخشیدن به ساخت و ساز را افزایش داده است. سیستم قالب تونلی از نظر اقتصادی نیر دارای مزایای ویژه ای مانند سرعت ساخت بالا کاهش هزینه ساخت، بازگشت سریع تر سرمایه، طول عمر بالا بنا، کاهش پرت مصالح و کاهش نیروی انسانی می باشد. 2. کم بودن اجزای این سیستم سر هم کردن آن را سریع و آسان میکند بطوری که حتی با یک نیروی نسبتاً غیر ماهر نیز قابل انجام است. استفاده از داربست های مثلثی باعث سرعت بخشیدن به پروژه می شود و هم چنین باز و بسته کردن این نوع داربست ها هم کار آسانی است و حتی کارگران هم می توانند این کار را انجام دهند.

نمونههای فلزی این محصول دارای دو نوع ساده و ماژولار هستند. معرفی شرکت تکنو صنعت – خم و برش میلگرد و قالب فلزی – نسخه قابل … قالب بتنی میز پرنده ساختار ساده ای دارد ، سر هم کردن و جمع کردن آن آسان بوده و قابل استفاده مجدد است. علاوه بر این که نصب کردن داربست مثلثی آسان است از نظر عملکرد هم یکی از ساده ترین انواع است.داربست مثلثی چه اجزایی دارد؟ فولاد یکی از قویترین و بادوام ترین فلزات است، به همین دلیل است که این نوع قالب برای کارهای بتنی، انتخابی عالی است. در مقابل، نوع ماژولار است که دارای قطعات آماده است و مانند لگو در هم فرو رفته و اجرا میشوند. در مقابل، قالب تمام فلزی هنگامی استفاده می شود که شکل قالب پایه به شکلی خاص بوده و و قالب در این حالت به صرت پیش ساخته است. قیمت قالبهای فلزی بتن به ابعاد،وزن و همچنین تعداد بولتها و تجهیزات اتصالات قالبها مثل تعداد پین، گوه، سنجاق و…

سایز بندی قالبها از دیگر مواردی است که در قیمت گذاری قالب دست دوم نقش دارد ولی تاثیری در قیمت گذاری قالب نو ندارد. البته هنگام خرید یک داربست دست دوم می بایست مراقب باشید که لوله های معیوب و لبریز خطر به شما تحویل ندهند. در واقع شما باید بدانید که نیازی نیست برای تهیه کردن آن ساخت آنها را سفارش دهید، بلکه به صورت پیش ساخته می توانید آن را تهیه کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت به سفارش شما رسیدگی خواهند کرد. فلز منیزیوم به طور غیرمستقیم و به شکل اکسید منیزیم در ساخت قالب بتن به کار میرود. به دلیل اهمیت این ابزارها امروزه کارخانه های بسیار زیادی در کشور مشغول به تولید این اجزای قالب بتن هستند. به همین دلیل ایمنی این نوع داربست ها اهمیت خیلی زیادی دارد. با وجود اجرای آسان و سریع نوع ماژولار در مقایسه با نوع ساده، هزینه قابل توجه آن باعث میشود دارای طرفداران کمتری باشد. یکی از این ابزار که برای سرعت بخشیدن به اجرای پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد داربست است. حتی این داربست در مواقعی میتواند تحت عنوان محل تکیه دادن قسمتی از ساختمان گزینه به کارگیری قرار گیرد. این بدین معنا است که بایستی در هر بار آنالیز، 24/1 قیمت قالب را به عنوان هزینه استهلاک منظور نماییم.

همواره میتوان در سایت ساختمون قیمت انواع داربست مثلثی را در بین فروشندگان شهرهای استان تهران با هم مقایسه کرد و بهترین انتخاب را در بین انواع مختلف این محصول در شهر تهران انجام داد. در مقابل از مزایای اجاره داربست این است که با اجاره آن، شرکت مربوطه ملزم به انجام کلیه امور نصب و برش داربستها است. «کتبیه» (Drop Panel): یک بخش مستطیلی شکل بین سرستون و دال بتنی است که با توزیع بهتر بارهای اعمال شده، از برش و گسیختگی دال جلوگیری میکند. دستگاه برش برای کالیبره کردن و برش دقیق پانل ها استفاده می شود.دستگاه پانچ برای سوراخ کاری بعضی از قالب ها استفاده می شود.دستگاه خم برای فر دهی لبه ها و بعضی از قسمت های پانل ها مثلا برای زاویه دادن به قالب های واسطه کج داخلی و خارجی استفاده می گردد.دستگاه جوش برای ایجاد پانل های تسمه ای یا لبه جوش و به طور کلی برای مونتاژ بعضی از قالب ها و ایجاد کلاهک هایی که برای سه صفحه قالب که در امتداد هر سه محور مختصات برای قالب بندی نیاز است را ایجاد می کند.دستگاه برش برای فرم دهی بعضی از اشکال یا لگو های مخصوص داخل پانل ها استفاده میشود. در صورتی که جنس خاک زمین از نوع دج یا سنگ باشد، می توان زمین را به صورت دقیق مانند پنیر برید.

اما امروزه کمتر از این نوع قالب بندی ها در ساختمان استفاده می شود. از آنجا که میزان مصرف فولاد در این روش کمتر از مصرف فولاد در سازههای بتنی متداول برای ساختمانهای بلند است و نظر به این که امکان استفاده از جرثقیل سبب سرعت بسیار زیاد این روش در اجرای ساختمانهای بلند مرتبه میباشد، توصیه میشود از این روش در ساختمانهای بلند مرتبه و سازههای تکرار شونده استفاده شود. عایق حرارتی دیوارها از طریق استفاده از یک لایه ملات سیمان و پلی استایرن که در کارخانه به هنگام ساخت دیوارها بر روی لایه بیرونی دیوارهای خارجی اجرا میشود ،تأمین میشود .از آنجایی که ضریب انتقال حرارت بتن سبک از بتن معمولی کمتر است ،لذا به نظر میرسد که عایق حرارتی سیمان و پلی استایرن به همراه بتن سبک تأمین میشود .این سیستم در طبقه بندی صرفه جویی زیاد در مصرف انرژی قرار داشته و در تمام مناطق ایران قابل استفاده است .مصالح به کار گرفته شده در این نوع از ساختمان از مقاومت خوبی در مقابل آتش سوزی برخوردار هستند.این سیستم همچنین جوابگوی نیاز صدابندی بر اساس مقررات ملی ساختمان میباشد . عایق بندی به این دلیل است کهآب بتن جذب نشده و در مقایسه با آب سیمان عوض خرید داربست مثلثی نشود.

بعد از بازکردن قالب فلزی بتن نمای بتن بسیار صاف و رویه خوبی خواهد داشت و تنها درز پانل ها باقی خواهد ماند . به علاوه لوله های به فعالیت رفته در داربست مدولار مثلثی نباید هیچ گونه درز یا این که شکافی داشته باشند. داربست مثلثی به صورت دست دوم نیز قابل خریداری میباشد. در صورت رعایت موارد فوق قالب ها تغییر شکل نداده و امکان استفاده مجدد و فروش قالب ها به عنوان قالب های کارکرده و دست دوم وجود دارد. قالب های قابل گسترش که می توانیم آن را با استفاده از جرثقیل و به صورت یکپارچه جابجا کنیم. تنها نیاز به یک حداقل زمان جهت استفاده از جرثقیل به منظور بالا بردن قالب و متصل کردن آن به مخروط بالا رونده که در بتن ریزی قبلی تهیه شده میباشد.

تنها نیاز به یک حداقل زمان جهت استفاده از جرثقیل به منظور بالا بردن قالب و متصل کردن آن به مخروط بالا رونده که در بتن ریزی قبلی تهیه شده می باشد. قطعات بزرگ و سبک دیوارهای خارجی و داخلی، با سرعت زیاد به وسیله جرثقیل برجی در محل خود قرار داده شده و توسط پیچ به یکدیگر متصل میشوند. پس از قرار گیری تونل ها در محل خود رامکا ها به همراه نشیمن رامکا یکطرفه و دو طرفه بر روی سقف قالب تونلی مونتاژ میگردند. سیستم قالب های تونلی يكي از روشهاي مورد استفاده براي اجراي ساختمانهاي با سيستم باربر ديوار و سقف بتني است. استحکام و مقاومت فوق العاده بالای آن ها از جمله مزیت های این سازه ها می باشد که در عصر حاضر مورد استفاده ی اکثر افراد متخصص در این زمینه قرار گرفته است. این قالب ها که اصولا از چوب های روسی یا چوب های کاج وارداتی درست شده اند، مورد استفاده قرار می گیرند. مدت زمان مورد نیاز برای برداشتن قالب و نصب دوباره نیازمند کارگران و جزئیات نقشه قالب می باشد. مقیاس و مدت زمان انجام پروژه ساخت و ساز، عواملی موثر در تصمیمگیری خرید یا اجاره داربست هستند.

مهندسین اجرایی و پیمانکاران همیشه به دنبال قالب های فلزی بتنی هستند که از مقاوم ترین فولاد کربن ساخته شده باشد و در زمان اتصال درزهای کمتری در سازه ایجاد نمایند. از تخته چندلایی و سه لایی در قالب بتنی برای این منظور استفاده می شد و بتن را در این قالب های چوبی قرار می دادند، اما امروزه قالب فلزی نیز پدید آمده است که باعث کاهش استفاده از قالب تخته ای در مقایسه با گذشته شده است. برای این روش نیز مانند دیگر روش ها مراحل فونداسیون اجرا می شود و در محل اجرای دیوارهای بتنی، آرماتورهای انتظار قرار داده می شوند. یکی از بهترین روش های قالب بندی است .

برای قرار دادن میلگردها میتوان از روش جوشکاری و یا سیمهای مخصوص آرماتوربندی استفاده کرد. قالب آجری یکی از بهترین نمونه های قالب بندی می باشد چرا که پس از بتن ریزی می توان مجددا آجرها را مورد استفاده قرار داد. چون وقوع هرمورد از این مورد ها قادر است ضرر های جبران ناپذیری وارد نماید. چون یک غلط در خرید اسکافلد میتواند تندرست کارکنان را به خطر بیندازد. پايههای اطمينان بايد به نحوی قرار گيرند که پايداری مجموعه قالب بتن ها کاملا تأمين گردد. فرصت زمانی مورد نیاز پیش از برداشتن عناصر افقی قالب بیشتر است و بهتر است برخی اوقات برای صرفه جویی در زمان، سیمان های زود گیر را مورد استفاده قرار داد.

استفاده از داربست های مثلثی مقرون به صرفه بوده و برای نصب کردن شان نیازی نیست از آچار های مختلف استفاده شود. در محل هایی که مصالح قیمتی مقذون به صرفه و ارزان دارند معمولا اقتصادی تر است. قالب بندی آجری به قالب های دائمی نیز شهرت دارند. حتی امروزه می توان این متاع کاربردی را به طور اینترنتی توصیه بخشید. در این صورت میلگردبند هنگام نصب شبکه میلگردهای سقف، به اشتباه میلگرد طولی را از این محلها عبور نمیدهد. موارد مورد توجه هنگام بستن قالب ها به شرح زیر می باشد. به همین جهت برای خرید اسکافلد می بایست سراغ شرکت هایی بروید که تجربه و خوشنامی لازم را دراین مورد داشته باشند. 2. تیرهای ناودانی در جهت طولی که معمولاً از فولاد یا چوب ساخته شدهاند. در ذکر خصوصیات قالب بتن می توان گفت یکی از ویژگی قالب بتن که مورد توجه و محبوبیت قرار دارد، قالب هایی از جنس فولاد و قالب بندی های مدولار است. بعد از اتمام آرماتوربندی اسپیسر میلگرد قرار داده میشود.

فریم این نوع داربست در سه تیپ 0.5 و 0.75 و 1متری تولید میشوند که، با قرار دادن سرجکهای قابل رگلاژ در قسمت بالای این داربست ها برای هر ارتفاعی قابل تنظیم میباشند. البته نوع چینش آجر نیز مهم است. البته در سرزمین ما فقط برای داربست های مدولار مثلثی به عمل می رود. البته این نوع قالب بندی اندکی قدیمی تر است و امروزه مانند گذشته متداول نیست. عرض فریمهای این نوع داربست مدولار 120 سانتیمتر میباشد که میتواند دارای مقاطع افقی مثلثی یا مربعی باشد. این فریم ها در دو اندازه استاندارد 75 در 120 و یا این که 100 در 120 ساخته می گردند. 1. سیستم داربست آلومینیومی/ چوبی که شامل قاب ، جک و مهار بندهای متقاطع یا ضربدری است. با این حال پشت بندهای این قالب (شامل پشت بند اصلی، فرعی و شمع) همگی چوبی هستند. اولین نکته لازم الاجرا در نصب این محصول، رعایت ایمنی کارگران در حال کار و افرادی است که در سایت ساخت و ساز تردد دارند. همچنین میتوانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی پیرامون انواع محصولات ساختمانی به قسمت مطالب وبلاگ سایت ساختمون مراجعه و اطلاعات کاملی را در این زمینه کسب نمایید. پس از انجام کف پوشی ساختمان، گچ کاری انجام می گیرد که در این مرحله از ساخت و ساز ساختمان، سقف ها، اتاق و دیوارها بجز قسمت های کاشی شده مانند سرویس بهداشتی و آشپزخانه، با گچ پر می شوند.